Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
20
 

Mantar Hastalıkları

Merhaba Değerli Arkadaşlarım!

Yaz gelmesiyle beraber mantar hastalıkları da kış uykusundan uyandı! Bugünkü kısa yazımda sizinle bu konuda bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Mantarlar çevremizde, insanlarda (mesela derisinde) bolca bulunan mikroplardır. Uygun şartlar oluşunca hastalık yaparlar. Yaz ayları mantar hastalığı için uygun bir mevsimdir. Çünkü mantarlar sıcağı  ve nemi çok sever. Şeker hastalığı gibi enfeksiyonlara direncin azaldığı hastalık durumlarında sık görülür.

1) Ayak mantarı: Genellikle serçe parmağı ile 4. parmak arasını tutar. Ama ayağın herhangi bir yerini de tutabilir. Kaşıntı olur, kronikleşince kaşıntı kaybolur. Enfeksiyon (iltihap) kapabilir. Erkekler bu hastalığa askerde yakalanırlar; postallar nedeniyle.

2) Tırnak mantarı: En sık ayak tırnakları tutulur ve rengi/şekli bozulur, kolay kırılır. Ayak mantarı olanlarda görülür daha çok.

3) Gövde mantarı: Çok terleyenlerde sık görülür. Başkalarının havlusunu kullanmak risk oluşturur. Plajlarda rastgele kuma uzanmak, şezlonga yatmak da nedendir. Hijyene dikkat etmek gerekir.

4) Kasık mantarı: Daha çok erkeklerde görülür. Kaşıntı ve kızarıklık olur. Sınırları düzgündür.

5)Vajina mantarı: Genellikle antibiyotik kullanımı sonucu vajina florasının bozulmasıyla oluşur. Şişmanlık, gebelik, vajinal duş, doğum kontrol hapları ve kortizon kullanımı diğer risk faktörleridir.

Tedavi: Bugün elimizde mantarlara karşı çok etkili ilaçlar vardır. Ancak tedavi uzun sürer. Örnek: Ayak tırnağı tedavisinde 6 aya kadar ağızdan ilaç almak gerekir. Buna uyulmadığı takdirde tedavi başarısız olur. Ayak mantarında ayaklar kuru tutulmalıdır, ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka havlu ile parmak araları dahil iyice kurulanmalıdır. Namaz kılan halkımız buna pek uymamakta ve çoğunda bu hastalık vardır. Ayrıca unutmayalım ki mantar bulaşıcı bir hastalıktır. Başkalarının terliğini, havlusunu, şezlongunu kullanmak risk oluşturur.

Korunmada kişisel bakım ve hijyen çok önemlidir.

Şen ve esen kalın.

*

Dr. Atanur Yıldız

20 Temmuz 2019

Kocaeli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilmediğimiz konularda aydınlanıyoruz.

Kerim Korkut 
 23.07.2019 7:34
Cevap :
Çok teşekkür ederim.  23.07.2019 13:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 2934
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 310
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster