Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '19

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Manuel Punch Versus Micromotor

Saç alımı  sırasında el (manuel) pançlarının kullanımının saça daha az zarar verdiği, mikro motorun ise deriyi yaktığı,  grefti kestiği, ekstra zarar verdiği gibi  bazı  söylemlerle karşılaştım. Ama acaba bunlar doğru  söylemler mi? Bu iki aletin bir birine bir üstünlüğü  var mı?

Manuel panç  saç ekiminin yanı sıra, diş hekimliği, dermatoloji  ve diğer bazı uzmanlıklarda sıklıkla kullanılan kalem benzeri bir alettir. Bu aletin ucunda değişik  kalınlık ve boyutlarda keskin kenarlı borucuklar vardır ve deriyi silindirik olarak  derinlemesine kesmekte kullanılırlar. Bu  alet kullanılırken, doktor tarafından el yordamıyla döndürülerek saç kökleri etrafındaki cilt, silindirik  şekilde kesilir. Daha sonra da manuel punç yöntemiyle gevşetilen saç kökleri greft topayıcı pensetlerle (bir tür cımbız benzeri alet) tek tek toplanır.

 Mikromotor’lu FUE tekniğinde ise, değişik  genişlikte olan panç uçları,  dönme devrine sahip olan hava motorlarına takılan bir ara parça (piyasemen) sayesinde hızlıca döndürülmektedir. Hızla dönen bu  keskin panç uçları saç kökleri çevresinde yine silindirik,  derinlemesine kesiler oluşturulur. Böylece saç kökü, etrafındaki dokudan gevşetilerek rahat bir şekilde ve zarar görmeden toplanabilir. Mikromotor yönteminde de saç kökleri greft topayıcı pensetlerle yine aynı  şekilde tek tek toplanır.

FUE yöntemiyle yapılan saç ekimi operasyonlarında manuel-punç ve mikromotor uygulamalarının seçimi, saç kalitesine, sıklığına, rengine, kalınlığına  vs bağlı  değildir; tamamen doktorun alışkanlıklarına ve tercihlerine bağlıdır. Yani  yiğidin  yoğurt yiyişidir. Her iki  aletin kullanımı saç alım  kalitesini ve verimini  etkilemez. Yani  her iki aletin birbirlerine üstünlüğü olmasa da mikromotor kullanımı, saç köklerinin alım  süresini kısaltır  ve daha verimli bir operasyon yapılmasına yol  açar.
 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 213
Kayıt tarihi
: 22.11.15
 
 

1994 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 7.'likle mezun oldum. 2002 yılında Akdeniz Ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster