Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
478
 

Marmara Depremi'nin 8.yılında

Marmara Depremi'nin 8.yılında
 

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 8.yıldönümü…

Zihnimizde canlanan o acı hatıralarıyla daha ilk günkü kadar sıcak ve bugün…

17 Ağustos depremi, ülkemize yaşattığı acıların dışında, bugünümüzde ve gelecek tasavvurunda köklü değişikliklerin zorunlu olduğunu hatırlatan acı bir gün olarak tarihimizde yerini aldı. Binlerce insanımızı kaybetmenin acısı pahasına, ülkemizin deprem kuşağında olduğunu bir kez daha hatırladık. Ancak bu deprem ve takip eden Düzce depremi; depreme karşı alınacak önlemler ve deprem sonrasında yapılacaklar konusunda ne kadar geri bir noktada olduğumuzu ortaya çıkardı.

Ülkemizin deprem riski çok yüksek bir coğrafyada yer alması; en azından bundan sonrası için bizi daha duyarlı, daha tedbirli, daha sorumlu ve daha hazırlıklı yapmalıdır.

Coğrafyamızın bir deprem coğrafyası olduğu gerçeğinden hareketle, depremin bir kader olmaktan çıkması da yine bu coğrafyada yaşayan bizlerin, idarecilerin, aydınların, bilim adamlarının, kısaca hepimizin ortak sorumluluğundadır.

Üzerinden 8 yıl gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen; Marmara depreminin yol açtığı fiziki yıkımların halen daha görünür olması herkes adına büyük bir sorumsuzluk örneği değimlidir? 17 Ağustos depremiyle başlayan ve bugüne kadar yaşanan onca deprem, karar mekanizmasının başında bulunanları ne yazık ki köklü değişiklikler için harekete geçirmemiştir. Bizi asıl korkutan, kaygılandıran nokta burasıdır.

İnsan hayatına değer vermek, her türlü yapılaşmada gerekli önleyici tedbirleri almak, popülist emeller uğruna birtakım olumsuzlukları görmeme alışkanlığından uzak durmak gerekmektedir. Bu depremin özellikle bölgede yaşayan vatandaşlarımızın zihinlerinde yarattığı tahribatın giderilmesinde ise şüphesiz sivil toplum kuruluşlarımıza büyük görevler düşmektedir.

17 Ağustos depremini unutmamak ve unutturmamak; hem hayatını kaybeden binlerce vatandaşımıza karşı vicdani bir borcumuz, hem de gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzdur.

17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara Bölgemizde meydana gelen ve binlerce vatandaşımızın kaybına, yüzlerce ocağın sönmesine neden olan depremin 8. yılında; hafızalarımızı acı hatıralarla dolduran bu felaketin bir daha yaşanmaması dileğiyle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha yüce Allah'tan rahmet diliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. Elinize sağlık

ruzigâr 
 29.08.2007 9:25
Cevap :
Yorumlarınıza gecikmeli olarak cevap verdiğimden dolayı özür diliyorum..İltifat etmişsiniz teşekkür ederim...Sevgiyle...  03.11.2007 13:40
 

Ama insanoğlu herşeyi unuttuğu gibi o büyük depremi de unuttu maalesef. Taa kilometrelerce uzaktan bizi bile çok etkilemişti o deprem.Günlerce uyumamıştım. Kaybettiklerimizi rahmetle anıyorum...Bir daha inşallah görmeyiz...Elinize sağlık...

Fatma Köse  
 17.08.2007 16:22
Cevap :
Haklısınız...İnşallah bir daha yaşamayız...Bilmukabil duygularımla der,ilginize teşekkür ederim..Sevgiyle kalın..  03.11.2007 13:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 497
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

1974 Samsun’da doğdu. Halkla İlişkiler Bölümü Mezunu, 1988- 1991- 19 Mayıs Haber Gazetesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster