Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '08

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1589
 

Marmaris nereye koşuyor?

Marmaris nereye koşuyor?
 

Marmaris nereye koşuyor? Genel kanaat, koşması durdu, ’Yürüyor’ Eskidendi o fırtına gibi koşmaklar, didinmeler, yırtınmalar ve de bol kazanç günleri…

Bir bakıma Internet’te en çok aranan tatil beldesi Marmaris. Cumhuriyette yer alan bir haberde, en çok Marmaris araştırılmış. Internet’te en çok araştırılan 10 tatil beldesi arasında Marmaris ilk sırayı alıyor. Geçen yıl, Marmaris onuncuydu halbuki. Bu veriler, 2006 yılına ait. Kaynak da ‘Holidaywatchdog’ Şirketinin araştırması. Bütün bunlara rağmen, şehirde bir karamsarlık var.

Turizmle iç içe olanlara sorduk.’’Marmaris’in halleri nicedir?’ diye. Enteresan cevaplar aldık. Şöyleki:

Ertan Yaylalı( Romance Otel sahibi-Marmaris Otelciler Der. 2 nci Başkanı) Coğrafi yapı itibariyle büyüme ve yatak kapasitesini artırmaya müsait olmadığından, Marmaris’in Avrupa standartlarına göre hizmet vermesi beklenemez. Bölgemizde en büyük sıkıntı, arz ve talep dengesinin kurulamamasından kaynaklanıyor. Yani, turist sayısından çok esnaf ve masa sandalye ‘nin olmasıdır. Bu hal, turizmde rahatsızlık yaratıyor. Dengeyi sağlayamadığımız takdirde turizmden beklentilerimiz, istenilen seviyeye ulaşamaz. Oysa burnumuzun dibinde Yunan Adalarına daha paralı turistler gelmektedir.Bunun tek nedeni ise betonlaşmadan, uzak ve geçmiş tarihin korunmasıdır. Oysa güneş, deniz ve kum, her yerde aynıdır.Turist, kendini güvenli ve huzur içinde hissettiği ortamda tatilini geçirmek ister. Natürellik, onların parolasıdır.

Güler Ünlü (Marmaris Kuyumcular Derneği Bşk) Marmaris’te turizm, geriye gidiyor. Turizm hep para olarak algılanır. İşin teknik tarafı vardır. Hizmet verenler ve alanlardır bunlar. Bir zincirin halkaları gibidir ilişkiler. Bir yerde kopukluğu kabul etmez o halkalar.Yurt dışında tur operatörleri arasında Türkler olmadığı sürece işimiz hep zaafa uğrar.

Otellerimiz her şey dahil sisteminin ne olduğunu bilmeden kalitesi düşük yiyecek ve içeceklerle bu sistem devam ettirdiği müddetçe, bunun altından kalkamayız. İşyerlerinin kiraları yüksek. Çok kimse kepenklerini kapattı.Turizmde daha çok yol almamız gerek ki, refaha kavuşalım. Herkes kendi kapısının önünü süpürmeli, hakikatleri de görmeli.

Ahmet Urkay (Halıcı Otelleri sahibi) Tur operatörleri havayı kokluyor daima. Ortalık fena ise ‘Fiyatları düşürün’ diyor. İş sahipleri de n’apsın? Çark dönsün diye kabul ediyor. Hiç yoktan da iyidir. Değil mi?

Turan Şahin (Florida Restaurant Dans-Bar sahibi –İçmeler) Turizmin geldiği yer belli. Gideceği yer de belli değil.Yöneticisinden turizmcisine kadar herkes, turizmi bilmek durumundandır.Bundan kaçış yoktur. Rekabetler, düzene sokulmalı, yol gösterici olunmalıdır. Her şey dahillerle işler düzeliyorsa, bu bir aldatmacadır.

Mehmet Şirin Kandemir (İçmeler Korsan bar Md) 1995 den bu yana küçük esnaf bitti. Kiralar çok yüksek.Turizmde eğitimsiz insanlar var. Her yıl daha kötü. Dışarıda tanıtımımız da iyi değil.

Murat Deliveli ( Emre Otel Sahibi-Siteler) N’olacak? Kendi bildiğine koşuyor Marmaris.Yeter ki, önüne taş koyan olmasın. Ben şimdi emekliliğimi yaşıyorum bu beldede.

Yılmaz Pınar(Turizmci) Acenteler işi bitirdi. Acente her şeye el koyuyor. İçmelerde 600, Marmari’te 4500 alkollü mekan ruhsatı verilmiş.Her şey dahil işi berbat etmiş.Gardaşıma diyem, daha da ne diyem.

Necati Karakuş (Banana Apart sahibi) Denetimsizlik bir yandan, serbest ekonomi sistemi bir yandan, her şey dahil bir yandan. Üçünü de al kafa kafaya tokuştur. Bundan hiçbir şey çıkmaz vesselam. Bol yıldızlı otellerde 15-20 YTL ye her şey dahil yatak veriyorlar.Denetim şart. N’oluyoruz?!

Ümit Çetin (Taksi şoförü) Marmaris bitti. Verim, yarı yarıya düştü. Borçlarımızı ödeyemiyoruz. Gazeteler Marmaris’i dolu bildiriyorlar.Yalan. Oteller boş.Yabancı az parayla uzun tatil yapıyor. Yerlisi de aynı otelde, aynı şartlarla çok paraya tatil yapıyor. Bir turistin parası çıkışmadı, dolmuş parasını aramızda topladık verdik. Sahilde domates ekmeğe talim ediyorlar. Paralı turist yok artık.Yabancı yerine yerlisi gelsin.Yabancı çok pazarlıkçı hem.

Çiğdem Yiğit (Esnaf) En son Mirkelam iyi koşmuştu. Sonunu getirememişti. Epeydir de kayıptı, şimdilerde çıktı piyasaya. Marmaris’te ise bunun zıddı. Önce hızlı koştu.Yanlış politikalarla işler sıfıra yaklaşıyor.

Nazife Çankaya ( Esnaf) Marmaris bitti.Sonum ne olacak, göremiyorum. Oturmaktan yoruluyorum. Siz gelmeseydiniz, siftah etmeyecektim.

Dilek Balcıoğlu ( Fiskos Bar sahibi) Her sene daha kötüye gidiyor. Bereket yerimiz kira değil.Turizm nereye gidiyor, kimse de bilmiyor.

Zafer Demir-Mustafa Taşkır (Turizmci) Son 7 yıldır her şey dahil sistemin olumsuz etkileri var.Turizm bitme noktasına geldi. Bir tek Aqua Otel bu sisteme dayanıyordu. Müşteri kalitesi düştü. Turizm hizmeti de düşük tabi. Ruhsatsız işyerleri haksız rekabet doğuruyor.Tanıtım zayıf.

Etem Kılıç ( Marmaris Kervansaray Otel Gn.Md) Her şey dahil sisteminde yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır. Kapasite, yerleşim merkezlerine olan uzaklıklar, sosyal donatılar, bu sisteme yeterli ölçütleri sağlar. Bunlar birer önemli kıstastır.

Deniz G.Gören-Nazlıhan Yazıcıoğlu- Koray kamber (Öğrenci)İşler kötü be abi. Şu sigara yasağına gıcık oluyorum. Olmaz böyle şey yav! Tatil yerlerinde de olur mu bu?!

RESİMLERLE: 1- Ertan Yaylalı 2- Güler Ünlü 3- Ahmet Urkay 4- Turan Şahin 5- Mehmet Şirin 6- Murat Deliveli 7- Yılmaz Pınar 8- Necati Karakuş 9- Ümit Çetin 10- Çiğdem Yiğit 11- Nazife Çankaya 12- Dilek Balcıoğlu 13- Zafer Demir-Mustafa Taşkır 14- Etem Kılıç 15- Deniz – Nazlı - Karay

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye nereye koşıyorsa oraya koşuyor. Elinze sağlık, güçlü kaleminizle, özgün dilinizle bizlere ahvalden haberler veriyorsunuz. SEVGİMLE..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 26.05.2008 13:36
Cevap :
Nezaketinizin hayranıyım.Teşekkür ederim efendim.  26.05.2008 15:38
 

Emek vererek yaptığınız bu araştırmanın tetikçisi sanırım Türkiyenin iyiye doğru gitmemesi...Deveye demişlerki ''boynun eğri '' ..oda cevap vermiş ''nerem doğruki ''..o hesap...geleceği değil günü kurtarma peşindeyiz...yinede rast gele diyelim ve haftaya öyle başlayalım bari..;))kaleminize vede yüreğinize sağlık sayın Cellek...hep dediğim gibi..''çok yaşayın siz''

Gülden Işık 
 25.05.2008 23:36
Cevap :
Bu kadar içten sözlere layık olmağa çalışırım artık bundan sonra.Teşekkürler efendim.  26.05.2008 11:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 871
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster