Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '07

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
676
 

Marmaris'te aşk başkadır...

Marmaris'te aşk başkadır...
 

Turist, , tatillerde buluyor kendini ancak. Tam bir yıl, bu anı bekledi.Tatil parası, maaşından kesildi. Her bir aile, birbirinden ayrı olarak, ayrı ayrı memleketlere gittiler. Gönüllerince de tatil yaptılar. Döndüklerinde de: ‘’Eee, anlat bakalım, yediğin içtiğin senin olsun. Nasıl geçti tatil’’ diye birbirlerine sordular muhakkak. Her birinin, yedikleri hatırında kalmamıştır belki amma, anlatmıştır herhalde şöyle ya da böyle neler yaptığını. Böyle oluyormuş onların tatilleri. Herkes, çektiği resimleri ortaya koyuyormuş. Varsa, her birinin hikayesini, açık açık anlatıyorlarmış. Laf aramızda, A.B.ye, bu kriterli insanlar mı kabul ediliyor ne?!. Eeee, bizi de buna benzer şeylerle, ileride zorlayacaklardır herhalde. İşe ilkten, ’’Kokoreç’’ ten başladılar…Sırası ile her bir şeyimize el attılar. Bir tek ‘’Şeyimin şeyi ‘’ kaldı karışmadıkları..

Kimileri birlikte gittiler, çolukla, çocukla. Kimisi tek başına. Bir uzun kış yıpranan bedenler var orta yerde. Bu beden dinlendirilmezse, hesap sorar sahibinden.

Bu tatille birlikte, silikleşen ruhlar, sönmüş arzular, sıfırlanmış umutlar apaydınlığa dönüşüyor. Kan deveranları hızlanıyor böylelikle. Aşk’sa aşk. Meşk’se meşk. Memleketlerinde erkenden tavuk gibi yatanlar, şimdi diskolarda, kumsallarda sabahlıyorlar.

Şimdi tatil zamanı. Aşk zamanı. Gözler parlayacak aşklarla. Hep bu tatil günü beklendi, kollandı. Kimileri çok beğendi Türkiye’yi. Esmer tenler. Kara kaşlar. Kara gözler. Kara, ille de kara! Esmerlik, İskandinav ülkelerinin çekim alanına giriyor. Türk sevgililerle tatil yörelerinde ev bark sahibi olanlar bile var. Hans, Türk sevgilisi uğruna sünnet bile olmadı mı? Müslümanlığı seçmedi mi?


Sahilleri taradık. Görebildiklerimizi aktarmağa çalıştık sizlere. Paparazilerin söylemleri gibi objektifimize takılanlar veya kaçıp da kovaladıklarımızdan veya bir köşeye sıkıştırdıklarımızdan değildi çektiğimiz resimler. Önce izin istedik. Öylesi çektik. İzin vermeyenleri nasıl çekecektik? O da şöyle oluyor herhalde. Makineyi ayar için kaldırdığınızda resmi çekiyorsunuz. O an, karşınızdaki, siz makineyi gözünüzden henüz ayırmak üzere iken fark ediyor.Yani ‘’Suçüstü’’ yakalanıyorsunuz. O zaman taktik şu olacak: Hemen resim için izin isteyeceksiniz.Bu niyetle makineyi hazırlıyorum manasında, makineyi, yüzünüze yakın tutacaksınız.’’Vermiyorum izin’’ dendiği anda da ‘’Eh, n’apalım’’ deyip, çekiliyorsunuz aradan.Ama, resmi daha önce de çekmiş bulunuyorsunuz.Mesele bu kadar basit işte.


Marmaris’te aşk ise, bambaşkadır. Tadından yenmez. Ballı mı ballıdır. Buradaki turistler, kuş kadar hür. Mavi ve yeşil, doping tesiri yapar. Gündüzleri plajlarda ‘’Şarj’’ olurlar. Geceleri de voltajlarını boşaltmak için, meydanlardadır . Aynı insanı gece görseniz, hayatta tanıyamazsınız. Bedenleri elektriklidir. Bir an için dokunamazsınız. Çarpar sizi. Bedenleri onca yüke rağmen, dayanıklıdır. Sigortaları otomatiğe bağlı olduğu için, sağlam duruşludurlar.


Tatillerde aşk’lar’ın tesir gücü, yani ‘’Çekim alanı’’ , Ay gibi, Gecesi de yıl kadar uzun olanı makbuldür bu diyarlarda . Kimi aşkı, çoraba benzetir:’’Çift olmalı’’Uyum sağlamalı ‘’ der. Kumsallarda sorduk mesela: ‘’Aşk nedir?’’ Yenilir mi, içilir mi?. Cevaplar enteresan: ‘’Parasız aşk, dedi ve ekledi, tabansız ama, pırıl pırıl bir çizmeye benzer’’ dedi. Kumsaldaki Almana sorduk, ’’Aşk, haftada beş mark’la geçinemez!’’ dedi. Alman değil mi? Paracı millet. Dini, imanı para da para.! İşleri paraya vurup, terazide öyle tartıyorlar…


Sahi, gürültüleri ölçen alet oluyor da, ‘’Aşkın’’ desiselini ölçen alet niye yok? Olsaydı ne mi olurdu? Kıyametler kopardı. Dünyanın dingili yamulurdu. Düşünün bir kere. Libidonuz fazlalık göteriyor, taşmış, yerlere akmış. On tarakta yirmiden fazla bez dokuyorsunuz. Bunların her biri, yeni bir sevgili tarafından bilinirse, işin tadı kaçmaz da ne olur? Değil mi?


Bir sandalın küreğine yazılmış, orada okumuştum. ‘’Sabuncu’’ Rıza yazmışmış: ‘’Aşkın eğer bir sabun ise, köpürt beni pakize’’ diyor.İyi mi?


Ört ki, ölem…


RESİMALTI:
Marmarisin, Lidya ve Şükran sahillerinde türlü çeşitli aşklara şahit olduk.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mecburen aldığım, ola ki bir ahbabın "düğünü" vs. olur diye, şık giysileri, ona uygun ayakkabı vs. i taşımaktan yorulurum hep, ama turist kadınlar, onca yoldan geldikleri halde akşamları şıkır şıkır giyinirler; şaşarım. :)))

derinmavi.. 
 29.07.2007 17:12
Cevap :
Onların hayatları bu.Bizden pratikler.Bazıları,''Kombinezonla'' sokağa çıkıyor.Neymiş efendim? ''Diskoya'' gidiyormuş.Anlayın yani.Kadın,kombinezonu,gece kıyafeti yapmış!  29.07.2007 19:35
 

Bunlar deniz kıyılarında bir yaz rutini. Gündüz kıpırtısız güneş altında ama çoğu her daim kitap okuyan turist gece yerinde duramayan macera arayan tipler olup çıkıyor! Marmaris'e defalarca gittim ama hep Datça'ya geçerken, dinlenmek için. Bir ara da Turunç'u keşfettim ve çok sevdim:)) Sevgiyle...

ni 
 16.07.2007 15:22
Cevap :
Turist,kumsalda o kitabını okurken,''Aşk'ı da düşünüyordur.Kumsaldaki kızı,diskoda,pistte,aşk yaparken,tanıyamazsınız,dediğiniz gibi..Kuzu kuzu kitabını da okurlar,vahşi vahşi de aşk yaparlar.Turunç şahane kafa dinleme yeri..Turunçta kalıp,yozlaşmadan,turunçta bitirip dönmeli tatili. .Di mi?..Ben öyle yapamıyorum.Gazeteciliklerden yorulmadım.Şimdi de blogculukta gazeteciliğimi sürdürüyorum.Bu benim ,tatilden çok sevdiğim hobim.Tatilden bıkmış bir ansanım.Tatillerin daniskalarını yaşadım Esas sereserpelik, Fransız tatil köylerinde.Yöneticiler,yamek yerken bile,masa arkadaşınızı seçiyorlar size çaktırmadan.Kafa denginize göre arkadaş bulup oturtuyorlar yanınıza. Franklar,simokinler,''Monolg'' gözlüklü beyefendiler,bastonu ile size gelip afiyet olsun diyor.Kemali ciddiyetle.Eğilip bakıyorsunuz adama.Ayağında pabuçları yok.İşi gırgır..Yemek yerken,midenizin.sizinle birlikte gülmesi lazımmış.''Hazım'' için.Biz Türklerde böyle şey?!Kimimiz uyguladı bunu?.Ama nihal ablası,Marmariste aşk başka  16.07.2007 15:54
 

aĞustos sonu gidilecekti yaz programı öyle yapılmıştı çoluk çocuk,ama marmaris tekne turu,mavi derken programı bozdunuz bizim evde.saygılarımla ve iyi tatiller diliyorum.

ay.şe 
 12.07.2007 23:31
Cevap :
''Ben Marmariste tatil yapmadım.Ben İzmirde oturuyorum.Yazdıklarım kualktan dolmadır.Resimleri de ordan burdan temin ediyorum.Daha ayağımı suya sokmadım bile.Benim hayalim,öteden beri geniştir.Bana bakmayın siz.Benim için proğram değiştirmeyin'' mi demem lazımdı? Evet,İzmirde oturuyorum ama,bir tavla atmak için Marmarise,Kuşadasına giden adam,elbette gördüklerini yazacak.Elinde de bir fotoğraf makinesi varsa da,resimleyecek.Hele bu kişi,gezetecilikten gelmişse,meseleleri ''İrdeleyecek'' ve yazacak.Mesele bundan ibaretken,ben nasıl proğram değiştirttim acaba? Ağustos sonundaki proğramı niçin öne aldınız ki?Yazıda bir ''İltifat'' kokusu sezinliyorum.Ama ben iltifatı,hiç mi hiç sevmem de.Nasıl yapsak da yazımı mı düzeltsem ?Kendimi mi düzeltsem.Kimsiniz bilmiyorum.Size ''Aycan'' diyebilir miyim? Gitmek istediğiniz yer varsa bildirin,orası hakkında bilgi de verebilirim.Her türlü yardıma hazırım.Bu vesile ile saygılar sunarım.  13.07.2007 8:00
 

Cuma günü buluştuk, görüştük, tamam abim dönmüş Karşıyaka'yı emanet edip kaçayım dedim. Bir de ne göreyim blogların arasındasın, üstelik gene Marmaris'tesin. Helal olsun sana, vallahi billahi..

İlyas Bayram 
 09.07.2007 23:00
Cevap :
Marmaris' teyiz,Kuşadasındayız.İzmir Kaşıyakadayız.Her yerde varız.Ve de olacaağız.Merak etme sen.Çat ordaa,açat burda.Selam,sevgiyle.Bizi merak etme..  09.07.2007 23:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster