Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '11

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
44253
 

Marmaris'te ne yapılır ne yapılmaz? Tatil bilgisi

Marmaris'te ne yapılır ne yapılmaz? Tatil bilgisi
 

Marmaris, Türkiye ve Dünyanın incisidir...


Marmaris'te ve Yakınlarında Turizm;

Her yıl yüzbinlerce Turist gelir Marmaris'e, Dünyanın her yerinden olmasada çoğu yerinden. Kara yoluyla Romanya, Bulgaristan ve Eski Yugoslav Cumhuriyetlerinden bile bir sürü insanla dolar taşar Marmaris.  

Şu an Temmuz ve sokaklar geceleri, plajlarsa gündüz kalabalık. Satıcılar hemen her yerde Turistlere birşey satmak için uğraşmakta. ilk olarak 1996 yılında gelmiş ve bir yıl çalışmıştım burada. 11 yıl Marmaris'te yaşadım.

Marmaris'e turist olarak gelecek olan Türkler bilmeliki burada kalite aramıyorlarsa mutlaka ucuzun daha ucuzu vardır. Asla turistlerin yemek yediği yerlerde yemek yemesinler zira oralar daha pahalı, geceleri dilenen dilencilere sakın para vermesinler bilsinlerki onlar daha zenginler. Marmaris'te şu aşağıdaki turları yapmadan sakın gitmeyin.  

1-Marmaris kısa tekne turu; Bu turda Marmaris'e yakın koylarda kısa turlar düzenlenir, genellikle yemek dahil içki hariç satış 20 TL civarıdır, ama aldanmasınlar çünkü teknede içecek fiyatları çok kazık. Bu yüzden herşey dahil olan tura katılmalılar onun fiyatıda 25-30 lira. Her zaman pazarlık yaparlar. Tekne sahiplerinin çoğu genelde aç gözlü dengesiz tiplerdir. Yanlarında çalışanlara bağırmaları yadırgamayın. Bu onların bir çoğunun sonradan görme olduğunu anlamanızı sağlar.(içlerinde az da olsa sağlam tekne sahibi vardır). Tekneden denize balıklama atlamadan önce denizde kaya olmadığına dikkat edin ve sevdiklerinizi uyarın. Ayrıca tekneler iyice durmadan sakın teknenin arkasından denize inmeyin, ailenizi pervanenin olduğu yerde emniyetsiz şekilde dikilmesine engel olun, düşerlerse pervane çeker ve parçalanabilirler.  Limanda Neptün teknesi ve işletmeciliğini yapan Abdullah sorumluluk sahibi kişilikler.

2-Çiftlik turu: Uzun tur, şayet deniz sefasını seviyor ve özlemişseniz bu turu yapın ama bu tur hergün yapılamaz çünkü çok yorucu ve deniz tutma riski var.  

3-Ciplerle Safari: Ciplerle safari çok güzel olur ama nereye götürdükleri önemli. Ciplerde ailenizle gidiyorsanız dikkatli olun, ciplerde yaramaz ingiliz çocukları yüzünden kazalar olmakta. Marmaris etrafında ormanları ve saklı mekanları görebilirsiniz.  

4-At Safari: Binici değilseniz asla tavsiye etmem fakat fotoğraf çektirerek hava atmayı seviyorsanız iyi bir tur. Bel fıtığınız ve sırt ağrılarınız varsa sakın binmeyin.  

5-Dalyan Çamur Banyosu: Otobüsle gidilenide var ama sakın otobüsle gitmeyin, 30 TL ye güzel bir deniz sefasıyla gitmek daha güzel, çamur banyosu kral mezarları african queen tam sizlere göre. Özellikle cilt hastalığı olan ve romatizmal sıkıntısı olanlara faydalı sağlık turu.  

6-Araba kiralama; Kiralarken imzaladığınız kağıdın neler kapsadığına dikkat ediniz, astarı yüzünden pahalı olmasın kaza yaparsanız ve suçlu siz olursanız o zaman o aracın tamirde geçen tüm süresini kiralamış gibi ödersiniz...  

7-Knidos Datça; Yorucu olsada tarih ve arkeoloji merakınız varsa gidin görün, dünyada ilk şarabın üretilip satıldığı Batı Anadolu'da Dorların kurduğu bu kent çok önemli bir antik liman.  

8-Pamukkale; Günübirlik Pamukkalegezisi, gitmediyseniz gidin, özellikle yurt dışından gelen Türklere tavsiye ederim. Orada bulunan ve kimsenin pek adını duymadığı ve ziyaret etmediği Hz. İsa'nın gerçek havarisi St. Filip'in mezarını görün. O adam travertenlerden daha önemli.  

9-Efes: Gitmediyseniz bu tura gidin. Meryam Ana kilisesi ve antik Efes kenti görülmeye değer. Efes antik bir Roma kenti, çok önemli bir merkez olan Efes, o zamanki Roma'nın MEKKESİ. Efes'in Hıristiyanlaşmadan Romanın Hıristiyanlaşamayacağını bilen St. Jan Meryem Anayı buraya getirdiği söylenir. Şahsi kanaatimi sorarsanız bu sadece şehir efsanesi. Oğlu Filistin'de ölen Meryam ana asla evladının öldüğü memleketi bırakıp oraya gelmez.  Burada bulunan 7 uyuyanlar Mağarası gerçekten incilde geçen yer değil. Asıl yer Philladelphia antik bölgesi olan Tarsus'ta.

10-Diving-Dalma: Marmaris'te yapabileceğiniz güzel aktivitelerdendir, deniz altında resminizi ve videonuzu çektirmeyi unutmayın. Ne olursa olsun tekneden denize balıklama atlamadan önce deizde kaya olmadığına dikkat edin ve sevdiklerinizi uyarın.  

11- Su Sporları: Parasailing size havada uçmanın ne demek olduğunu öğretir.Rafting heyecanlı ama riskli bir spor. Küreğin kayalara çarpmamasına dikkat edin, küreği acemice kullanmanız ağzınızda dişlerinize veya yüzünüzde şişliklere neden olabilir.  

12-Hamam ve Masaj: Kaliteli olduğuna emin olmadıkça gitmeyin. En kaliteli yer Grand Azur'un Fitness Center'ı ve Halil İbrahim Dili'nin Yat Limanın'da işlettiği Relax Spa.

13-Orhaniye Köyü-Kız Kumu:Kızkumu çok ilginç bir yerdir, denizin içinde oluşan kum birikintisinde yüzlerce metre yürürken kendinizi Hızır aleyselam sanabilirsiniz. Denizin üzerinde yürüyormuş hissi muhteşem. Doğasının güzelliğine bişey söylemem kendiniz görmeniz lazım. ( Kızkumuyla ve etrafla ilgili bir sürü Yunan masallarına benzer efsaneler duyabilirsiniz ama bunlara inanmayın, sadece şehir efsanesi)

14-Amazon: Marmaris Datça yolunda enfes bir araba sürüşünden sonra yolun sol tarafında Amazon tabelasını izleyin, o yola saptığınızda birkaç km sonra sizi hayatınızda görebileceğiniz en güzel yerlerden biri karşılayacak. Aslında orası eskiden daha güzeldi ama malesef sorumsuz bir almanın çıkardığı yangın yüzünden tepelerin bazı yerleri MARS'a döndü. O yolu sonuna kadar gidin hala güzeldir. Sizi üzecek diğer bişeyse, sorumsuz yatların ve gezginlerin tabiata attıkları çöpler. Bunları görmezseniz güzel bir ortam sizi bekliyor. (Tüm gezilerinizde pikseli yüksel iyi bir fotoğraf makinası olmalı yanınızda. Telefon kamerası yeterli değil)

15-Padok : Marmaris'e arabayla geldiyseniz Gökova'ya gidip orada bulunan Padok tesisinin görmeden gitmeyin. Padok''ta hem atları ziyaret edebilir hemde günübirlik farklı bir atmosferde tesisin Cafe'sinden yararlanabilirsiniz.

16- Marmaris Plajı: Marmaris plajı hlka açık durumdadır. Tavsiyem yüzerken fazla açılmayın, JetSki yapanların su sporları yapılan yerin yakınında da yüzmeyin. Çünü her an acemi bir Jetskici vea tekne süren birisi size tatili zehir edebilir. Ayrıca Su Sporlarının yanında bulunan ve sonuna kadar açılan müzik sesi 1 saat içinde sizin kafanızı şişireceği için bu yüzden o noktaların yakınında değil biraz uzağına havlunuzu serin şemsiyenizi açtırın. Kiralık şemsiyelere dikkat edin çünkü rüzgar havada uçurabilmekte ve sapı birine çarpabilir bu yüzden şemsiyenizi rüzgara göre ayarlayın. Çocuklarınızın bir birlerine ıslak kum atmalarına bu tür sulu şakalı oyunlar oynamalarına izin vermeyin ellerindeki kumlar plajdaki diğer insanlara çarpabilir ve rahatsız edebilir bu da sizin medeniyetsiz biri olduğunuzu ortaya koyar ve ayıplanırsınız.

Gerçekten Marmaris doğal güzellikleri ve Antalya kadar sıcak olmamasının sayesinde bunaltıcı olmayan iklimi ile harika bir yerdir.  

Burada sadece dikkat etmeniz gereken şey yazın çılgın gibi araba süren kontrolsüz taksicilerdir, sürekli kazalar yapmaktalar, bunun nedeni 3-4 ay sezonda iyi para kazanmak zorunda olmaları çünkü geri kalan parayla kışı geçirecekler.

Çok para kazanma hırsları yüzünden bazen turistleri ezmekteler, bazen karşıdan karşıya geçerken Avrupa'da olduğu gibi arabaların duracağını sanan 6-10 yaş arası çocukları ezmekteler. Sakın Armutalan'a dolmuşla gitmeyin, yürüyün daha iyi çünkü dolmuşlar yolcu azsa kaplumbağalardan bile yavaş gidiyor ve onları kontrol edende yok. Tabi ki yolların sadece kendilerine ait olduğunu sanan ne taksicileri nede dolmuşçuların sorumlu şöför oldukları söylenemez.  

Canınız ev yemekleri çekerse Şehir Merkezinde "Meryem Ana'nın yeri" diye bir yer var, fiyatlar diğer lokantalara göre normal ve temiz yemek yapmaktalar.  Pahalı ve mutfağı görülmeyen yerlerde yemek yememenizi tavsiye ederim.

Temiz bir lokantada "Kırçiçeği" restoranıdır. Kullanılan malzeme birinci sınıf ve içiniz sinerek yemek yiyebileceğiniz bir yerdir. Biraz pahalıdır ama başka yerde kebap yiyeceğinize gidip orada çorba için daha iyi. En azından temiz bir yemek olduğunu bilirisiniz.  

Aqua Park ailenizle eğlenebileceğiniz bir yer ama çok dikkat edin, su kaydıraklarından yüksek hızla gelip havuza düşen insanlar size ve ailenize çarpmasın ve yaralanma olmasın.  

Marmaris'te kalabileceğiniz en kaliteli Otel, Grand Azur Otelidir. Yeni otellerde yapılmaktadır. Tüm Marmaris'te otelcilik konseptinin nabzını şimdilik burası tutar, çünkü çok kurumsallaşmış ve disiplinli bir idari sistemi, yılların tecrübesiyle birleşmiş bir hizmet vizyonuna sahiptir.  

Apart Otel tarzı olan yerler içerisinde en muhteşem yer ise Anastasia'dır, Müdürü Levent Bey'in yılların birikimi ve tecrübesiyle oluşturduğu hizmet kalitesi uluslararası ödülde almış durumdadır.  

Sonuçta Marmaris, her geçen gün daha kaliteli ve sağlam hizmet vizyonuyla turizm sektörünün (Çılgın taksi şoförlerine rağmen) incisidir. Burayı gelip görmediyseniz gezdim demeyin....  

Saygılar  

Not: Sakın İstanbul'da ki araba sürme alışkanlığınızı Marmaris'te devam ettirmeyin. Mesela yolun ortasına gelip durup soldakileri umursamadan yolun ortasında sağınıza bakarak durursanız bu kavgalara, ağır küfürler yemenize neden olabilir. Lüks aracınızda yüksek sesle müzik dinlemeniz size hava atıyormuş hissi versede sizi izleyen turistler sizin ne kadar görgüsüz ve cahil biri olduğunuzu düşünür. Sokaklar çok temiz ve düzenlidir yere birşey atmanızda sizin medeniyet dışı biri olduğunuzu ortaya koyar. Marmaris'te trafik genelde yavaş ve kurallara uyularak işler (dediğim gibi çoğu taksici bu kapsamın dışında, dolmuşçular içinde).

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dalyana otobüsle gitmenin de avantajları var. 1- dalyana varmadan okcular köyünde muhtelif hayvanların oldugu parkta mola imkanı var. 2-dönüşte 3 saat dalgalı denizde kusanlar olabiliyor tekneyle dönüşte. halbuki klimalı otobüste 1 saat uyuyabilirler. 3-tekneyle götürenler ve bilgi verenler pek lisanslı kokartlı rehber kullanmaz.ama otobüslerin %90 ında hakiki rehber ve dogru bilgi hizmeti sunulur. ama genelde yazı güzeldi ayhan hocam. eline saglık.

hakan kutlu 
 07.08.2011 19:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3660
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster