Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '18

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
93
 

Marmaris'ten Sevgilerle... "Turizm Dediğin" Böyle Olur İşte!

Marmaris'ten Sevgilerle... "Turizm Dediğin" Böyle Olur İşte!
 

Marmaris Sahilinden, Yalancı Boğaz'a.       İngiliz BBC  TV tanıtım ekibi, düşünmüş, taşınmış. “En ballı ülkeler hangisi yeryüzünde” diye. Kolları sıvamış, sırasıyle BBC’nin yüksek reytingli programı Getaways için 5 kişilik çekim ekibi Marmaris’e geldi. Daha önceki bölümleri Amsterdam, Lisbon, Malta, Chicago, Florida, İbiza, Dubai gibi dünyanın önde gelen şehirlerinde çekilen programın son durağı Marmaris oldu
BBC’nin bu tanıtım ekibi seyircilerine, çektiği filmleri dünyaya göstererek, haber şeklinde yayacak..

       Şayet bu yayın kuruluşu ballı ülkeler artarken, Marmaris’in de  bal üreten bir ülke olduğunu bilseydi, ilk durağı Marmaris olurdu muhakkak.

       Bir ülkenin tanıtımında film ekibi çok önemli. Hele o ülkenin başkanı da bir turizmci ise. Yandı gülüm keten helva. İşte iş bilenin, kılıç kuşananın. Marmarislilerin şansı var ki,  bir eski turizmci, bu gün iş başındadır.

        Bütün bunları neden söylüyoruz, fahri hemşerisi olduğum Bartın’daki Güzelcehisar Lav Kayalıklarının   turizme kazandırılması yolundaki hizmetlerde, neden işin içinde belediye yoktur. Neden elini taşın altına koymaz. Bir güney ülkesinin  belediye başkanı Ali Acar, memleketini tanıtmak için her yola başvuruyor. Ama  o  Cemal Akın Başkan, memleketini kalkındırıyor, yerlisi ağırlıklı olarak. N’apsın.  Herkes haklı bu memlekette.
  Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, yemek yiyor ve sakal

BBC ELEMANLARI ROL KESİYORLAR. YER, MARMARİS YAT LİMANI.   

         BEDAVA REKLAM: Kesenin ağzını sonuna kadar açsanız, bu bedava reklamı yaptıramazsınız. BBC ekibi, en can alıcı yerlere gitmiş. Çekimlerinden belli. Gittiği yerlerde de, çam balı da tattırmışlar kendilerine. Hele hele Bartınlıların neleri eksik. Dayarlardı “Pumpum” çorbalarını, kaşık kaşık yedirirlerdi halışka'ları. Sen sağ ben selamet.

         Bu 5 kişilik İngiliz kanalı “Getaways isimli  seyahat programında Marmaris, “Dünya turizm güzellikleri” olarak  milyonlara gösterilecek. Darısı bizim Bartın’ın başına..

       İki gün süren çekimlerde ekibe, Londra Kültür Turizm Müşavirliği görevlisi Ümit Bozdağ ve Marmaris Belediyesi ekipleri eşlik etti.

       BBC’nin turizm tanıtım programlarının yüksek reyting’li olduğu biliniyor. Sunuculuğunu Jeo Lindsay ve Mairead Ronan  yaptığı Yat limanında çekimler yaptıktan, ekip, daha sonra Orhaniye’ye gitti.  Oradaki efsane  “Kızkumu” nu görüntüledi. Oradaki tılsımı kameralarına aktaran ekip, daha sonra çevre sayfiyelikleri, Söğüt’ü tanıdı.

      Ekip ayrıca Müze Kale, Yat Limanı ve 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nda çekimler yapan ekip, Orhaniye Mahallesi’ne giderek efsanelere konu olan Kızkumu’nda yürüdü.

       KIZKUMU, BU GİDİŞLE KÖRFEZ OLACAK: Marmaris'e 30 kilometre uzaklıkta, yeşili ve mavisiyle bir cennet harikası olan Orhaniye Köyü'nde, yerli ve yabancı turistlerin gezi listesinin en başında yer alan, 600 metre uzunluk ve ortalama 3 metre eninde kızıl kumların oluşturduğu Kızkumu ziyaretçi rekoru kırıyor. Uzaktan bakanlara deniz üzerinde yürüyor izlenimi veren  Kızkumu, mavi tur tutkunlarının da vazgeçemediği yerler arasında. Teknelerini Kızkumu'nun çevresindeki küçük koylara demirleyen gezi tutkunları, fotoğraf çektirerek anı ölümsüzleştiriyor.

       Kızkumu her gün Marmaris ve İçmeler'den kalkan cip safaricileri ile tur düzenleyen acentelerin getirdiği yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Sezonda bin ile bin 500 kişinin ziyaret ettiği Kızkumu, Marmarisin saklı hazinelerinden..

       BALLI YERLERİMİZİ DOLAŞTILAR:  Marmaris Kapalı Çarşı’da bir halıcı dükkanında çekim yapan İngiliz televizyonu, Türk motifleriyle bezeli ipek halıları inceledi.

       Ekibin daha sonraki durağı sahil mahallesi Selimiye oldu. Türk mutfağını da tanımak isteyen ekip, yöresel lezzetlerin tadına baktı. İki gün süren çekimlerin ardından ekip, Marmaris'ten ayrıldı.

       Marmaris Belediyesi'nden yapılan açıklamada, programın BBC’de 2019 yılının ocak ayında yayınlanacağı belirtildi. Programın İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede tatil planı yapan milyonlarca kişiye ulaşacağı kaydedildi.

       KIZKUMU EFSANESİ NEDİR?  Efsaneye göre Bybassos Kralı'nın kızı güzel prenses ile bir balıkçı birbirlerine aşık olurlar. Kız geceleri sahile çıkıp kandille balıkçıya işaret verir ve balıkçı da karşı kıyıdan sandalıyla gelerek buluşurlar. Kral bunu zaman içerisinde öğrenerek bir gece kızını takip ettirerek balıkçının denizden geldiğini, kızının kumsalda onu beklediğini, beklediği yeri de elindeki bir ışıkla balıkçıya haber verdiğini öğrenir. Kral, balıkçınıon yakalanması emrini verir.
       Denilen yapılır. Balıkçı karşı kıyıdan  sevgilisinin ışığını gördüğü an, ona doğru kürek çekmeğe başlar. Kız askerlerin elinden kurtulup denizin ortasındaki delikanlıya doğru koşmaya başladığı anda bir mucize gerçekleşir ve kızın her adım attığı deniz anında kumsala dönüşür. Arkadan koşan askerlerin üzerlerindeki ağırlık onları suya batırdığı anda bir asker ok ve yayına sarılır. Amacı delikanlıyı vurmaktır ama ok kıza saplanır. Efsaneye göre de kumların rengi kızın kanıyla kırmızıya dönüşür. Delikanlı okla öldürülen prensesi alıp kayığıyla ortadan kaybolur ve bir daha ikisini de gören olmaz

Ört ki, ölem !

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava, doğa ve su

MARMARİS  SÖĞÜT KÖYÜ SAHİLLERİ.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, dağ, açık hava, doğa ve su

SÖĞÜT  BAKİR BİR KÖY. DENİZİN YEDİ ÇEŞİT RENGİ BİR ARADA. ÇEKİMLER  BURADA DA YAPILDI. ( FOTOĞRAF FERHAT CELLEK )

Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, ağaç, açık hava, su ve doğa

FOTOĞRAF: (FERHAT CELLEK)

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, gece ve açık hava

BURALARDA, GECE HAYATI DA RENKLİ GEÇİYOR.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

BBC FİLM EKİBİ ÇEKİMDE. (ÜSTTE VE ALTTAKİ RESİMLER)

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, dağ, açık hava, doğa ve su

KIZKUMU. DENİZİN ORTASINDAKİ SU SEVİYESİ, AYAK BİLEKLERİNE VARIYOR.

Görüntünün olası içeriği: dağ, gökyüzü, ağaç, açık hava, doğa ve su

KIZKUMU. ŞEHRE 30 KM.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, okyanus, açık hava ve su

BBC'NİN ÇEKİMLERİ, MARİNA'DA DA DEVAM ETTİ.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, okyanus, alacakaranlık, açık hava, su ve doğa

MARMARİSTEN.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava

KALE İÇİNDEKİ ÇEKİMLERDE BBC EKİBİ, KALEYİ ÇOK ENTERESAN BULDU.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, masa ve bitki

BBC'NİN  YAPIMCILARI BELLİ BİR SENARYOYU İŞLEDİLER MARMARİSTE.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gece ve açık hava

EKİP, MARMARİS 19 MAYIS GENÇLİK MEYDANINDA.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, havuz ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bitki, ağaç, açık hava, su ve doğa

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gökyüzü, açık hava ve su

EKİP, MARMARİSİN BAŞKA GÜZELLİKLERİNİ DE KAMERAYA ALDI.

Görüntünün olası içeriği: oturan insanlar, bitki, okyanus, açık hava, doğa ve su

Görüntünün olası içeriği: oturan insanlar, okyanus, ağaç, gökyüzü, bitki, masa, açık hava, su ve doğa

Görüntünün olası içeriği: masa, ağaç, bitki ve açık hava

YUKARIDAKİ ÜÇ RESİM DE,  MARMARİS SÖĞÜT  KÖYÜNDE  ÇEKİLDİ. (FOTO FERHAT CELLEK)

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, açık hava, doğa ve su

VE MARMARİS YAT LİMANI

Görüntünün olası içeriği: bitki, dağ, ağaç, gökyüzü, okyanus, açık hava, doğa ve su

MARMARİS İÇMELERDEN BOĞAZA

 

abdurrahman balcilar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muzaffer Üstadım, Marmaris'e 1971 üniversite öğrencilik yıllarımda gitmiştim. Gerçekten turizm cenneti. Resimler süper, her biri bir tablo gibi sanat harikası. Çekenin yayınlayanın ellerine sağlık. Saygı, selam ve hürmetler. Abdurrahman Balcılar

abdurrahman balcilar 
 07.06.2018 22:27
Cevap :
Vefalı dost Merhaba, Uzun zamandır, bana yorum gelmiyor. Zira kimseye yarum yapmadığım için, haliyle de cevapsız kalıyorum. Yarım asra yakındır Marmaris ile bir kopukluğunuz var. İşte buna şaşılır ve sonradan gösterilen vefaya da şapka çıkarılır. Şimdi gidin, tanıyamazsınız. Selam ve sevgilerimi sunarım.  08.06.2018 13:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 854
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster