Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1238
 

Martı – Richard Bach

Martı – Richard Bach
 

Martı Jonathan Livingstone – Richard Bach

Martı’yı ilk kez okuduğumda lisedeydim. O zamanlar Martı okumak ayrıcalıktı, etrafımda hemen herkes okumuştu, bir kere daha okumuştu!

Bilmem nedendir, Martı’yı tekrar okumaya karar verdim ve bu küçücük kitabı yine bir oturuşta bitirdim. Yıllar önce kitabın dili böylesine basit gelmemişti. Bu okuyuşumda adeta çocukça bir dille yazılmış olduğuna tanık oldum. Dil ve anlatım ne olursa olsun martı metaforunun etrafında dönen mesajlar hem çok hem de anlamlı. Örneğin farklılıklarımızın farkına varmamız; neyi nasıl öğrendiğimiz; kendimize ne zaman ve ne kadar güvendiğimiz; özgürlük anlayışımız; din; öteki dinleri algılayışımız; varoluşun anlamı; yaşantının sadece yemek, çalışmak ve uyumaktan ibaret olmadığı; varoluş amacını bulup peşinden gitmenin gerekliliği… Ve bu liste uzar gider..

Kitabın ana mesajı önceden de şimdi de; “mükemmel olmak için limitlerimizi zorlamalıyız” şeklinde. Eskisinden farklı olarak şimdi gördüğüm şey ise; insanın insanı nasıl etkilediği. Hangi yaşta ve mevkide olursak olalım birbirimizde yeni mesajlar bulabileceğimiz ve farklı düşünmeye başlayabileceğimiz ve devamında oluşabilecek sevgi… Daha önce açığa çıkmamış yeteneklerimizin olduğunu görmenin ve sınırları zorlamanın verdiği özgürlük ve mutluluk.

Kitap eski ama verdiği mesaj hiç eskimeyecek türden. Hepimiz farklıyız ama aslında hepimiz mükemmeliz; önemli olan varoluş amacını keşfedip o doğrultuda sınırları zorlamaktır.

<ı>“Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabiliriz, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz. Uçmayı ö<ı>ğ<ı>renebiliriz!”

zeki etferat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllar önce okuduğum ve çok mu çok sevdiğim bir yazardı Richard Bach. Onun deneyimli bir uçuş insanı olarak temellendirdiği bu yapıt da, öğrenmeyi, özgürlüğü ve ilerlemeyi övgülendiren öğretici, örnek bir yapıt olarak yıllar boyu darağacımda asılı kalıvermiş...Şimdi bir kez daha anımsattınız ki, size teşekkür etmem ve bu yazıyı önermem gerekiyor... Sevgiyle. Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 18.01.2011 13:34
Cevap :
Cok haklisiniz Zeki Bey... Richard Bach yazilari motive edici ve zamani gecmeyecek turden. Ben de Marti'yi yillar once okumustum.. Tekrar okudugumda farkli bir tat aldim. Kitap kucuk ama hacimli. Richard Bahch'in bir sozunu paylasarak bitirmek istiyorum: Her problem aslinda bir hediyedir!.. Zaman ayirip yorum verdiginiz icin tesekkur ederim. Fatos  18.01.2011 15:35
 

Martı ve Bir adlı kitapları yazarın en güzel ve benim beyendiğim kitapları...Yazar aslında ataist,ancak kainatı yaratan bir varlığa inancı var ve diyor ki; Aslında bilmediğimiz şeyleri bilerek geliyoruz bu hayata,sadece hatırlamıyoruz!...Özgürlüğün iyi bir anlatımı var bu yazarın kitaplarında,tercihlerimiz uysa da uymasa da anlamlı buluyor ve saygı duyuyorum bu yazara ve severek okumuştum bende üniversite yıllarımda.Özgürlük anlatılamaz,sadece yaşanır tıkı islamın aslında yaşamsal niteliklerde kendini göstereceği gibi,lafta değil temizlikte,iyi niyetde,ahlaklı olmak da ve sevgi de...Demek ki her olayda az ya da çok bir ortak nokta bulmak mümkün sevgi varsa insanın özünde!Saygılarımla...

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 27.12.2010 12:30
Cevap :
Aslında bu yorumunuzla bana bir fikir verdiniz. Neden "Bir" hakkında düşündüklerimi bir blog post'ta yazmıyorum? Yazarın "Bir" adlı eserinde din/dinsizlik, inançlar, birey olma, özgürlükler sakin ve anlaşılır bir dille anlatılırken ne inananları ne de inançsızları kırıp dökmeden maceradan maceraya sürüklemiştir. "Bir" ancak paralel evrenler, alternatif yaşamlar, başka boyutta düşünme, metafizik, psikoloji, ve felsefenin harman edildiği yazılarla ilgilenenlerin hoşlanabileceği bir kitap. Martı'da ise herkese ve her duruma göre çıkarılacak bir yığın mesaj var. Sınırlarımızı zorlamayı öğreten, başarısızlık söz konusu olduğunda yılmamayı salık veren, bunu yaparken de herkesin kendisinden birşeyler bulabileceği iyi bir kitap Martı. Aslında en önemli mesaj bence "sıradan" insanların yaratabileceği farklılık! Ve eğer dediğiniz gibi sevgi varsa, ortak nokta bulunmuştur ve gerisi daha da kolaydır. Katkılarınız için çok teşekkür ederim. Sevgi olsun hep! Fatoş  27.12.2010 17:57
 

Benim başucu kitabımdır Martı. Bilmiyorum kaç kez okudum. İlk okuduğumda ortaokuldaydım sanırım. Martı olabilmek, kalabilmek, pike yapmayı öğrenmek, hızla çakılmak, tekrar yükselmek... Yılmadan, bıkmadan... Şartları zorlamak ve Özgür olduğunu hissetmek. aldığım tat buydu uzunca bir süre. İleri yaşlarda aldığım tad ise, en önemli olanın başkalarını da kanatlarının gölgesine alıp, bildiklerini öğretmek. Birken iki, ikiyken üç olmak göklerde. Sırf kendini düşünmemek. Ta ki birdaha havalanamayana kadar... Hayatın gizemi paylaşmakmış. Her yaşın ve her kesin okuması gereken bence küçücük ama bir o kadar koskocaman bir HAYAT Martı. Paylaşımınız için teşekkürler.. Sevgilerimle.

ışık kaplan 
 23.12.2010 10:33
Cevap :
Bazi kitaplar basucu kitabidir; zaman zaman goz atmak, belki bazi bolumlerini tekrar okumak icin! Her okuyusta yeni duyumlar bulmak icin! Her seferinde takdir ve hayranigi bir kere daha hissetmek icin. Dediginiz gibi Marti kucucuk kocaman bir kitap! Herkesin kolayca okuyup kendine gore yontacagi mesajlarin oldugu bir kitap. Benc o mesajlardan kucuk bir "Marti Sozleri" kitabi da cikablir:) "Rakamlar sinirlari belirler, iyinin ve mukemmelin sinirlari yoktur. Mukemmel hiza ulasmak orada olmak demektir!". ~ Marti Livingstone Zaman ayirip fikirlerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim..  23.12.2010 14:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 2547
Kayıt tarihi
: 25.03.09
 
 

Gündeliğin akışını, yaşanmışı, gezilip görülmüşü veya okunmuşu paylaşmak istiyorum. Eleştirilerin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster