Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '06

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
5958
 

Martı Jonathan Livingston...

Martı Jonathan Livingston...
 

Martı jonathan Lİvingston öyküsü sıradan bir martı olmamak isteği ile başlamaktadır. Richard Bach!ın yazdığı Kader Ay Demireğenin çevirisini yaptığı bu kitapda içinde okuyan herkesin kendine ait birşeyler bulacağı, ders çıkartacağı bir kitap.. Öğrenme isteği ömür boyu sürer..

Sıradan olmamayı, farklı olmayı, azmi başarıyı anlatan bu kitabı ilkokul çocuklarının ve herkesin okuması için tavsiye ediliyor hatta ders olarak veriliyor.. Neredeyse mecbursun artık.. Ünüversite hazırlık kurslarında ki deneme sınavlarında bile bu martıyla ilgi sorular soruluyor...

Bir topluluk bir sürü içinde farklı olmayı isteyen herkes o topluluk içinde dışlanır, kabul görmez, tepkiler alır tıpkı Martı gibi... İteklenir, sürüden atılır tek başına kalmaya mecbur bırakılır.. Fakat yılmadan bıkmadan , usanmadan, defalarca denemeler yaparak, isteğinin arkasında durarak, vazgeçmez.. Yapmak istediği işi ustasından öğrenir ve hayatına devam etmeye çalışır..

Görür ki çalıştıkça başardıkca umutları devam ettikçe daha da başarılı olur. Farklıdır artık.. Kıyıda sadece karnını doyurmak için uğraşan bir martı değildir. diğerleri gibi...... Daha sonra kendi öğrendiklerini , kendi gibi farklı olmak isteyen martılara öğretir. Kendisi gibi dışlananlara yardım eder öğrendiği bilgileri onlara aktarır.. Artık sıradan olmak istemeyen bir grup oluşturmuşlardır..

Onun yetiştirdiği de usta bir öğretici olur.. Seviniyordu... Acaba daha kaç martı vardı böyle sıradan olmak istemeyen hepsine yardım etmek istiyordu... Kendisinden sonra kalanlara öğretecek bini bıraktığı için mutluydu.. Oda geride kalanlara farklılığı öğretecekti...

Öykü ;Farklı olmayı isteyip, toplumda dışlansada, kabulde görmese, yılmayıp azimle işini en iyi yapan birinden öğrenmeyi, öğrendikten sonra kendi öğrendiklerini başkalarına öğretmeyi ve arkanda bunu sürdürecek birisi veya eserini bırakmayı anlatıyor.. Hangi zorluklarla karşılaşırsan karşılas pes etmemeyi kısa ve öz bir dille anlatıyor..

Hayat dersi için herkesin okuyabileceği bir kitap...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ders alınacak çok şey var. herkese tavsiye ediyorum.. yüreğine sağlık

ece vardar 
 20.12.2006 23:03
Cevap :
bende okuduğumda öyle düşündüm sevgiler teşekkürler  21.12.2006 0:55
 

Teşekkürler bize bu güzel kitabı anımsattığınız için. Ben, özellikle gençlere Richard Bach'tan bir roman tavsiye edeceğim. Bu romanı okumak, kepazeleşen, bilgisayar klavyelerine sıkışan, ben seni seviyom, sen beni seviyon mu diyaloglarına indirgenen "aşk" ın çok farklı bir boyutta nasıl yaşanacağını, nasıl yücelebileceğini öğretir adama. Evet öğretir.

bridgebirdie2 
 19.12.2006 13:09
Cevap :
teşekkürler torum ve tavsiyeniz için..sevgiler  19.12.2006 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3314
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster