Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
568
 

Martı Jonathanlar'dan İnsan Jonathanlar'a

Martı Jonathanlar'dan İnsan Jonathanlar'a
 

Tanıtılan Kitap: Martı Jonathan Livingston:
Yayınevi/Yazarı: EPSİLON YAYINLARI/ Richard Bach


Martı Jonathanlar'dan İnsan Jonathanlar'a

Bir martının kendini aşma azmi, özünü bulma çabası...Martı Jonathan'ın hikayesi...

Richard Bach martı Jonathan aracılığıyla insanlara önemli mesajlar vermiş. Sıradanlıktan mükemmelliğe giden adımları, bir matının yaşamında hikayeleştirmiş.

Bir martı; bir baykuş gibi gece uçamazdı bir kartal veya bir şahin gibi hızlı da uçamazdı ve onlar gibi gökyüzünde akrobatik hareketler de yapamazdı. Bütün martılar buna inanmıştı birisi hariç, martı Jonathan Livingstone

Martı Jonathan diğerlerinden farkıydı O sadece karnını doyurmak için uçmuyordu. Yeteneklerini zorluyor ve yaşamın mükemmelliğini anlamaya çalışıyordu. Tüm gününü daha hızlı ve mükemmel uçmak için sürüden ayrı çalışarak geçiriyordu.

Bu tutkusu yüzünden sürüden atıldı, yalnızlığa mahkum edildi ama bu onun umurunda değildi. Çünkü sınırlarını genişlettikçe, imkansızı başardıkça hayat Onun için daha da anlam kazanıyordu.

Bir gün yalnız olmadığını görecekti...Sayıları azda olsa yaşamın sadece karnını doyurmak olmadığını anlayan ve sınırlarının aşmış başka martıların varlığını görecekti.

Başka bir dünyadaydı artık martı Jonathan, kendisi gibi düşünen martılarla birlikteydi ama o hep geldiği dünyayı düşünüyordu. Neden yaşamın anlamını keşfeden bu kadar az martı vardı oysaki geldiği yerde yüz binlerce martı yaşıyordu. Onların hayatına anlam kazandırmayı aklına koymuştu başka Jonathanlar aramak için geri dönecekti. Mutlaka sınırlarını zorlayan bir martı vardı O'na ulaşmalı ve bildiklerini O'nunla paylaşmalıydı.

Yanılmamıştı martı Jonathan gerçek doğasını bulmaya çalışan martılar vardı. Janothan onlara bildiklerini öğretti ve başka Janothanlar bulmak için başka dünyalara uçtu.

Her gittiği yerde sevgi dolu bildiklerinin ötesine geçmeye çalışan öğrenme ve öğretme isteğiyle yanan Jonathanlar bıraktı.

Martı Jonathanlar'dan İnsan Jonathanlar'a…

Martı Janaothanlar gibi insan Jonathanlarda var tabi.

Hayatın karmaşası içinde ufka bakmayı başarabilen hayatın anlamını kavrayan ve yaşamın kendilerine sunduğu nimetlerden azami ölçüde yararlanmaya çalışan insan Jonathanlar. Öğrendiklerini bütün samimiyetleri ile paylaşıp diğerlerinin hayatlarını da anlamlandırmaya çalışan sevgi dolu Jonathanlar...

Martı Jonathan Livingston adlı kitabı ile Richard Bach bir martının hikayesiyle seslenmiş insanlığa.Yaşamın gizli kalmış mükemmelliklerini keşfetmek isteyen insanlara.

Anlatım ve Dil

Sade bir dil ve ağır bir anlatım hakim kitaba. Kitabı okumaya karar verdiyseniz beyninizi biraz zorlayacağınızı unutmayın.Güzel bir zorluk düşünmek, güzel ve anlamlı.

Son Söz

Yaşamın anlamı küçük bir martıyla hikayeleştirilmiş.Bu hikayeyi okumak en fazla iki saatinizi alır.Ama sizde kaç saatlik, kaç senelik yada kaç yaşamlık etki uyandırır bu bilinmez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli bir kitabı yazıya almışsınız.Bu kitap bir önceki işimizde rehberimiz olmuştu ve sayesinde çok başarılı işler yaptık. Bir insanın hayatı bir kitapla ancak bu kadar değişir.Bence özü de şu; " Hayatta sınır yoktur.Yapabileceklerin,düşündüklerin kadardır. "

Voleyturk 
 16.10.2008 12:21
Cevap :
Evet bende okurken etkilenmiştim bu kitaptan. İnsanlar bazen hayal etmekten bile korkuyor ama hayal sınırlarımızı genişletir. Tabi vaktimizi tamamen hayal ederek geçirmemek şartı ile:)  16.10.2008 12:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 78
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 987
Kayıt tarihi
: 18.09.08
 
 

1983 doğumluyum. 2004 yılında Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonraYöne..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster