Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '08

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
325
 

Martıları gözledim yıllarca

GÖNÜLLÜ BEKÇİLER "MARTILAR"

Ordu da evim şehri baya yüksek irtifadan gören bir konumda olduğu için kendimi çok şanslı sayardım. Şanslıydım da, akşam olupda el ayak çekildiği ilk baharın ilk aylarında çatıların üzeri baya şenlenir, hareketlenirdi. Ve ben gerçek bir yaşam izlemek için balkonda elim ayağım buz kesene kadar gizlenerek, soluk soluğa martıların en ufak bir hareketlerini kaçırmamak için dikkat kesildiğim akşamlarda baya onlarla beraber yaşardım. Benim bu zevkim yanında yazlık sinama seyretmek hiç kalırdı.

Çatıların üstündeki her bacada birer yuva ve yuvalarda yumurtalar. Bazı yuvalarda ise yavrular. Ve o civarın en yüksek bir kaç noktasında, etrafı teleskop gibi başını çevirerek kolaçan eden martılar.
Birkaç tane de onların üstünde devamlı uçarak etrafı araştıran martılar.

Havada uçanlar devamlı daireler çizerek dolaşırken çığlık çığlığa bağırıyorlar. Ve onların bağırmasına karşılık veren yuvalara hakim konumda tüneyen martıların cevap vermesi " hareket berkamal" der gibi idi. Çatıların üzerine çevikliğine güvenerek martı yumurtası aşırmak için çıkan kocaman margo kedi kendini martıların gagasında parçalanıp lime lime olmakdan kurtarabilmek için yan binanın balkonuna oradan da çam ağacına atışını seyretmek beni hem acı hem de heyacan
içinde nefessiz bırakmıştı. Onu ne zaman gördüler ne zaman üzerine çullandılar, o kadar dikkatli izlediğim halde anlayamadımdı. Kedinin rengi de siyaktı ama yine de martıların keskin gözlerinden kaçamamıştı.

Sabah olup gün ağırınca güneş doğmaya yüz tutunca, bu nöbette sona eriyor, sadece yuvalarda ki martılar oturma eylemi yapan insanlar gibi sessiz sakin bir havaya bürünüyorlar.

Martıların bir gecesi böyle yorgun ve yorucu, çığlıklar içinde sabahlara kadar sürmüp gidiyordu.
Bu bekçilik sistemini ve de ortaklaşmayı kimden öğrenmişlerdi???

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sinop'ta martılardan taraf berkemal.

Yüksel ÖNAÇAN 
 30.11.2008 0:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 551
Kayıt tarihi
: 23.02.08
 
 

Yüksek okul mezunu olup emekliyim. İyi bir gözlemciyim. Çok okumakta ve yorum yapmaktayım. Antoloji...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster