Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '11

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
278
 

Martımın sekizinden hayatın geneline

Martımın sekizinden hayatın geneline
 

Martımın Sekizinde Bin sekiz yüz elli yedi yılında bir avuç hemcinsim direndi diye armağan ettiler bu günü bize. Cinsimizden, saçımızın uzunluğundan, eteğimizin kısalığından, ojeli tırnaklarımızdan değil “haklı olduğumuz” için.. 

Emek kısmını çıkardılar, işi cinsistliğe, oradan da ticari kaygılara vurdular. Neden karşı cins için de böyle bir gün yok gibi dümdüz bir mantık ortaya attılar. 

Hangimiz ne kadar anladı ki kadını... Alt tarafı Adem'den olma Havva'dan doğma soyun yaratıklarıydı çoğu zaman... Hatta "ilk anneleri" Havva bile Adem'den bağımsız yaratılamamıştı.... 

Sömürülmekten öteye gidemedi kadın ülkemde çoğu zaman. Her gününe bir kulp takıldı. Meta yaptılar, parayla aldılar, koyun ile sattılar. Düşündürmediler, sorgulatmadılar. Kadın dediğin cahil kalmalıydı, düşeş bir “zar” olmalıydı. 

“Ana” deyip saygı göstermeli, “Yar” deyip bağra basmalı, “Kardeş” deyip kollamalıydılar. Cennet ayakları altındaydı ya hani, dayak da oradan çıkmaydı. Mubahtı, katıktı hayatına. Sıradandı nefes almak kadar. 

Dünya mı dediniz? İki yüz milyon kadarı ölü sayılmış, dört milyonu fuhuşa zorlanmış, en az üçünden biri dövülmüş, hor görülmüş, ezilmiş, her on beş saniyede bir kız çocuğu cinsiyeti yüzünden zarar görmüş. Gerçek rakamlaşınca daha keskin olmuş. 

Martımın Sekizi düşünülmelidir. “İnsan” olarak tabii…. 

Saygılar efendim.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir yazı yazmıştım burada. "Kadın üste olmak isterse"... diye. Adem'in Havva'dan önce ilk karısı LİLİTH... O da topraktan yaratılmış... Kendisini Adem'le eşit görüyor. Cinsel birleşmede ille "üstte" olmak isteyen Adem'e isyan edip "ben de üstte olacağım" diyor. Adem kabul etmiyor... LİLİTH, Adem'i terk ediyor... Bundan sonra adı Adem'in Havva soyundan gelen çocukları naletleyen ve öldüren kadın olarak anılıyor... Havva, Adem'in kaburga kemiğinden yaratılıyor bu kez. Adem'e saygılı olsun diye... Havva, Adem'e saygıda kusur etmiyor... NoT: Esk. 1985-95 arası 10 yıl çeşitli dershanelerde çalıştım... Şimdi pek güzel olmuş Esk. Esk. de selamlar... Saygımla...

UFUK KESİCİ 
 06.04.2011 9:51
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Sayın Kesici. Katılıyorum dediklerinize zaten bu yazı da böyle çıktı ortaya. Keyifli okumalar dilerim. Not: Bilgilerimi güncelleyebilseydim çoktan mezun olduğumu filan yazacaktım ama çok beceriksizim ki yapamadım.  06.04.2011 10:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 76
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 879
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Tuti mucize-i guyem ne desem laf değil, çerh ile söyleşemem ayinesi saf değil! Ne acayip... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster