Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1353
 

Martin Eden 'Boşluğa tırmanış'

Martin Eden 'Boşluğa tırmanış'
 

Jack London’ın okuduğum ilk kitabı. Ve son olmayacağının bir garantisi. Birkaç dakika önce kapağını kapattım ve inanılmaz etkilendim.

Martin Eden genç, tutkulu, güçlü, hırslı bir denizci. Bir kadına aşık olur. Bununla beraber kadının sınıfına, entelektüel düzeyine, onların yaşam tarzlarına da aşık olur. Ulaşılmaz bir cennet gibi görünür bu yaşam. Kıza ulaşmak için onlar gibi olması gerektiğini de anlar.

Böyle başlıyor Martin Eden’ın hikayesi. Sonrasında insan üstü bir çabayla gece gündüz sürekli okur. Yemeden içmeden, uyumadan okur. Yaşamsal gereksinimlerinin bile önüne koyar kitapları. Hayran olduğu, aşık olduğu, ulaşılmaz gördüğü kızın düzeyine ulaşabilmek için okur. O kadar kısa sürede o kadar hırsla okur ki tüm o ulaşılmaz gördüğü insanların düzeyine ulaşır. İşte o andan itibaren de, tam da ulaşmak istediği düzeye ulaştığında ve aşık olduğu kızın da onu sevdiğini söylemesiyle çöküşü de başlar.

Martin Eden içinden çağlayanlar gibi akan bir yazma isteğiyle doludur. Günlerce yazar ve okur. Ancak yazdıklarının hiçbirini kabul ettiremez. Dergilere gönderdiği tüm yazılar geri döner. Bir yandan açlık ve yoksullukla boğuşurken, asla yitirmez umudunu. Kendinden ve yazdıklarından o kadar emindir ki, bir gün gerçekten çok para kazanacağını bilir. Ancak etrafındaki herkes umutsuzdur. Onun tembel bir hayalci olduğunu düşünürler. Martin Eden için önemli olmayan bu düşünce sevdiği kadın tarafından terk edilmesine kadar varır. Bu da onun çöküşünün doruğudur.

Okumayanlar için fazla detaya girmek istemem ancak Martin Eden gerçekten okunması gereken bir kitap. Martin Eden ulaşamayacağını sandığı sınıfın aslında boş budala beyinlerden oluştuğunu görür. Büyük bir hayalkırıklığı yaşar. Jack London çok etkileyici biçimde anlatmış bu hayalkırıklığını. Martin Eden “yeni bir cennet bulamamıştı ve artık eskisini de bulamıyordu.” Eskiden ufacık dünyasında mutlu bir insandı. Cennet sandığı bir noktaya ulaştığında ise artık hiçbir şey onu mutlu etmiyor. Ne geriye dönebiliyor ne de bulunduğu noktadan tat alabiliyor.

Martin Eden bir boşluğa tırmanış hikayesi.

Üzücü, etkileyici, sarsıcı bir hikaye. Kitabı bitirip kapağını kapattığınızda içinizde Martin Eden’ın yaşadığı boşluğu hissediyorsunuz. Jack London’ın müthiş anlatımıyla hiç sıkılmadan okunacak çok etkileyici bir kitap.

"Yaşam sevgisinden de
Umut ve korkudan da azade
Herhangi birisine tanrıların
Çarçabuk sunarız şükran
Yaşam ki ebedi değil
Dirilmez ölenler asla
Ki en yorgun ırmak da
Güvenle döner denize bir yerde."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Jack London'un okuduğum ilk kitabı Demir Ökçe idi tahminen otuz sene kadar önce daha sonra bütün kitaplarını edindim ve okudum ikişer defa okuduklarımda olmuştur size özellikle Ay Vadisi,Yanan Günışığı,Beyaz Diş,Sevginin Katıksızı ve mutlaka Demir Ökçe'yi daha sonra da diğer kitaplarını haddim olmayarak öneririm inanınki iyiki okumuşum diyeceksiniz sevgiyle kalın, selamlar.

emekli 
 27.04.2008 23:06
Cevap :
İlk fırsatımda diğer kitaplarını da okumak istiyorum. Önerileriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.  28.04.2008 14:06
 

daha ne güzel, kitap kategorisinde acaba yazı bu kitapla ilgili merak ettim doğrusu, ama değer, bu övgüyü hak eden bir kitap...

Ruksan İLDAN 
 26.04.2008 20:02
 

Bana kırk yıl öncenin derin bir izini anımsattınız.IXX.Yüzyıl,vahşi Amerikan Kapitalizm'i..Ruth,sevilen,ulaşılmaya çalışılan,bir zengin burjuva kızı..Ona aşık,ulaşmaya çalışan,inatla her kitabı aralayıp,hiç olmazsa kendini eğitmeye çalışan,okudukça aydınlanan,öğrenen bir denizcinin,ısrarla ve inatla yazarlığa giden bir yaşam süreci..Zirveyi bulmuş bir yazarın,Amerikan Burjuvazisi'nin iki yüzlü ''ahlaksız'' ahlakını,kof estetik anlayışını keşfetmesi..Amerikan Rüyası'nın riya ve yalan üzerine kurulduğunu,yaşamı kabusa dönüştüğünde iyice anlayan,özlediği temiz geçmişine dönebilme şansını da yitirmiş bir insanın,ürettiği en son şey olan ;trajik sonu.. Müthiş bir finalle biten bu romanı ve diğerlerini okumadan,bu dünyayı anlamak,eksik kalan bir şey olsa gerektir!..Sevgiyle,dostça selamlarımla.zeki etferat

zeki etferat 
 23.04.2008 13:17
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.  23.04.2008 16:19
 

ama okumayı isterim çok güzel anlatmışsınız merak ettim.sevgiler

deniz rüzgarı 
 22.04.2008 23:10
Cevap :
En kısa zamanda okumanız dileğiyle. Teşekkürler.  23.04.2008 16:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1257
Kayıt tarihi
: 08.01.08
 
 

İzmir'de yaşıyorum. Hayvanları çok seviyorum. Düşüncelerimi yazmanın ve bunları paylaşmanın keyif..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster