Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
359
 

Masa deyip geçmeyin

Masaların hayatımızda önemli ve sağlam yerleri vardır. Ev halkını günde üç öğün etrafında toplar ve göz göze gelmelerini sağlar. “Mecbur bırakır” desek sanırım daha doğru olur.

Sabahleyin her bir odadan birileri çıkar ve kahvaltı için toplanılır masa başında, bu günün ilk randevusudur. Masanın koynundan çıkarılan sandalyelere oturulur, kahvaltı başlar. Evin Annesi tabakları, çatal-bıçakları, bardakları özenle dizer masanın yüreğine. Önlemek için yürek sızısını, altlık konur çaydanlığın ayak bastığı bölgeye. Bu çay bardakları ve tencere içinde geçerlidir. Eğer yalınayak basarlarsa, canını yakarlar masanın.

Her evde farklı renklerde rüzgar eser masa başı randevularda, bazen pembe, bazen de gridir bu renkler. Bazen yemeklerden daha lezzetlidir yapılan sohbetler. Ama bazen de biberden acı. Kimi masanın yükü diğerlerine göre daha hafiftir ve bu ailenin cüzdanına bağlıdır.

Ayaklarından biri sancıyorsa ve bu yüzden sendeliyorsa masa, kağıt feda eder kendini, girer sancılı ayağın altına. Ağrı dinmişse kağıt dan mutlusu yoktur. Görevini başarıyla tamamlamış olmanın gururunu yaşar kendince.

Çilingir sofralarına da imza atar masa. Konuklarına rakı, şarap ikram eder, ama ilk önce kendi çakır keyif olur meze tadında anlatılanlardan.

Soyadı “Nikah” olan masalarda vardır. Birbiri için çarpan iki yüreği bir çırpıda tek sayıya indirir ama çapını genişletirler yüreğin. Bazen de bulutlanmış, ziftli yüreklere şahit olunur, kıyıda, köşede çap genişletme törenini izlerler sağanak gözlerle.

Bazı masalar bilgisayar ailesine kiralarlar kendilerini. Alt katı tutan bilgisayarın Babası, kasasıdır, “çekme kat” denilen terasa, klavye ve fare adında iki kardeş yerleşir. Çatıya ise monitör konur. “Anneler başımızın tacıdır” sözü etkendir buna.

Kiremitlerinde kitap olunca değmeyin masanın keyfine. İçindeki bilgileri tüttürür bacasından, ders çalışan bir öğrenciye.

Eğlenmeyi seven masalarda vardır. Bazen iskambil kağıtları, bazen okey taşları, bazen de tavla pulları konser verirler etraftakilere. Zarlar göbek atarak düşeşi gösteren el hareketleriyle yönetirler bu orkestrayı.

Yaralarımızı saranlara ameliyat masası lakabı takılmıştır. Yükü en ağır masadır bu. Bilinçsiz bir şekilde üstünde yatana canının istediği gibi davranır. Kah güldürür, kah öldürür.

Masa deyip geçneyin...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yani ayni insalar gibi haini de var iysi de bu masalarin, bak bunu hic dusunmemistim. ellerine ve lacivert yuregine saglik :)) mesajlar guzeldi.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 11.01.2008 15:47
Cevap :
Teşekkür ederim... :)  11.01.2008 18:10
 

Hakan aramıza hoşgeldin, çok başarılı olacağınıza olan inancımı belirtmek istiyorum.Sevgilerimle..

Yalnıztürk 
 11.01.2008 0:38
Cevap :
Hoşbuldum teşekkür ederim... İnşallah... Sevgiler... :)  11.01.2008 18:12
 

Öncelikle hoş geldin diyorum. Lacivert yüreğin yüreğimizdir. Burası iyi bir ortam burada huzur bulacağına eminim. Başarılar dilerim.

Ahmet Balcı 
 10.01.2008 19:39
Cevap :
Hoş buldum teşekkür ederim...  10.01.2008 21:57
 

Ah o masalar :) hoşgeldiniz efendim bu arada :)

shalimar 
 10.01.2008 18:39
Cevap :
Hoşbuldum efendim. Nihayet gelebildim...  10.01.2008 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 109
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 731
Kayıt tarihi
: 05.12.07
 
 

İlk önce şunu belirteyim; yürüme engelliyim fakat hayata pamuk ipliği ile değil, LACİVERT YÜREĞİM..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster