Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
565
 

Masal(!) prensesi

Masal(!) prensesi
 

Masal(!) Prensesi 

Bir varmış, bir yokmuş... 

Bundan 36 yıl önce bir kız çocuğu dünyaya gelmiş. Adını Angelina koymuşlar. Angelina çocukluğunu yılan ve kertenkele toplayarak yaşamış. Angelina'nın favori yılanının adı Harry Dean Stanton, favori kertenkelesinin adı ise Vladimir'imiş. Bir zamanlar okulunda oğlanları sıkıştırıp onları bağırtana kadar öptüğü için okulu tarafından annesine şikayet edilmiş.  

Angelina küçüklüğünde annesiyle sık sık film izlediği için filmlerden etkilenmiş ve oyuncu olmaya karar vermiş. 11 yaşında kaydolduğu bir tiyatro okulundan 14 yaşında atılmış ve birden cenaze kaldırıcı olmayı hayal etmeye başlamış. Tüm bu süre boyunca "siyah" giyinmiş. 

2000'li yıllarda dünya çapında ün kazanan Angelina, bir gün Birleşmiş Milletler(BM) İyi Niyet Elçisi olarak "siyah" elbiseler içinde bir gün Türkiye'ye gelmiş. Hatay'da Suriye'den kaçan mültecileri kamplarda ziyaret etmiş......(Acaba cenazeleri kaldırmak için mi?) 

Angelina 2001 yılından itibaren dünyanın bir çok yerindeki mülteci kamplarını ziyaret etmiş: Sierra Lone, Tanzanya, Kamboçya, Pakistan, Tayland, Ekvador, Kosova, Kenya, Nabibya, Ürdün, Mısır ve Darfur'da mülteci kamplarında ziyaretlerde bulunmuş. İzlenimlerini BM yetkililerine aktarmış...Aktarmış ama nedense şu soruyu hiç sormamış: "Kamplardaki milyonlarca insan neden bu durumda, neden mülteci olmuşlar? Onları yerlerinden, yurtlarından eden sebepler neler? Özellikle BM'nin beş daimi üyelerinden olan ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu olaylarda bir rolleri var mı?" 

Angelina Jolie bu soruyu sorarak mültecilerin sesini duyursa, sanırız onun ziyaretlerinin dünya kamuoyu önündeki etkisi çok daha fazla olur. Amerikalı olup, Fransa'da yaşayan Angelina'nın aklına ne böyle bir soru gelir, ne de ona bu türden bir soruyu sordururlar. Angelina neticede bir semboldür. Ona gel derler gelir, git derler gider. İrade onun iradesi midir, tartışılır. 

Suriye'de yaşanan olaylarla bağlantılı bir bilgi var ki, burada bunuda belirmekte fayda var: Halep Valisi Ahmet Mansura, olaylar öncesi Hatay’a gelen ABD ve İngiliz elçilerine dikkat çekiyor. Nedendir bilinmez, olaylar başlamadan önce ABD ve İngiliz büyükelçileri Hatay’da incelemelerde bulunmuş! 

Elçilerin yaptığı bu incelemelerden hemen sonra Suriye olayları patlak veriyor. Bizce Angelina ilgililere bu soruyu da sormalı... 

Angelina masum bir melekse sözümüz yok, ama ya o da onlar adına çalışıyorsa? 

İşte o zaman; vah oyuna alet olan mültecilerim vah... 

Mutlu ve huzurlu yarınlar dileğimle... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2670
Kayıt tarihi
: 20.03.11
 
 

Duyarlı olduğum konularda; düşündüklerimi, bildiklerimi ve birikimlerimi paylaşmak üzere burada b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster