Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
954
 

Masal şehir- Dubai

Masal şehir- Dubai
 

MASAL ŞEHİR - DUBAİ


Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuktan sonra masal şehre iniyorsunuz. Beyaz, uzun elbiseleriyle Dubai polisleri kontrol noktasında karşılıyor sizi ve hemen göz muayenesine tabi tutuyorlar.( Dubaimiz’i iyi görebilecekler mi bakalım babında değil sanırım.) Lacivert pasaportlular dışındakiler yırtıyor göz muayenesinden.

Otel rezervasyonu yaptırmamışsanız havalimanında büyük otellerin acentaları bu iş için hazır vaziyetteler. Buradan yaptıracağınız rezervasyon yarı yarıya indirimli. Hemen bir taksiye atlayıp şehri görmek için telaşlanıyorsunuz. Arap müzikleri eşliğinde şehre doğru yol aldığınızda denizin ve binaların çelişen uyumuyla şaşkınlık yaşıyorsunuz. Bu arada Dubai’de ucuz olan tek şey taksi tarifesi. Eh petrole bu kadar yakınken buna para ödemeyelim bari…

Taksi şoförleri iyi derecede İngilizce biliyorlar. Yüzde doksanı Pakistanlılardan oluşan şoförlerden bayan şoför tercih etme lüksüne sahipsiniz. Hepsi de krem renkli üniformalar içinde. Kullandıkları arabalar üst düzey modellerden. Otomatik vitesli ve benzinli.(tüplü olsa ayıp olurdu artık). Hemen belirtelim; taksilerin yaklaşık yedi bini Dubai Şeyhi Muhammed’e ait. Yani akşam hasılat şeyhe dönüyor. Şeyh kırk beş yaşında, Dubai’de üç sarayı var. Otel resepsiyonları dahil şehrin bir çok yerinde devasa resimleri asılı.

Dubai’nin yüzde elli beşi Hintlilerden oluşuyor. Bu sebeple Hintlilerin Dubai’ye girişleri zorlaştırılmış.

Jumerah Bölgesi Dubai’nin sahile yakın tarafı. Gösterişli oteller (Burj Al Arab) ve güzel sahiller bu bölgede. Şeyh Zayed Road ise iş ve alış veriş merkezlerinin bulunduğu kısım (Emirates Towers gibi). Bur Dubai ise daha çok Hintlilerin bulunduğu, küçük dükkan ve pazarların yer aldığı kısmı oluşturuyor. Buralarda elektronik eşya satan dükkanlarda hemen her markaya rastlamanız olası. Pazarlığa oldukça açıklar. Almaktan vazgeçtiğinize dair ufacık bir sinyal bile fiyatı yarılamaya yetiyor. Hemen nereden geldiğinize dair sorular yöneltiyorlar. Türk olduğunuzu öğrendiklerinde “Atatürk” diye bağırıp başparmaklarını havaya kaldırıyorlar.”En hassas yerimden vursalar da “ alış verişe kandırmaları güç oluyor.

Çok yüksek ve çok gösterişli binalar Dubai’nin her köşesinde salınıyor. Maddi olanaklar insanın gözüne gözüne ancak bu binalarla sokulur. Olmaz ama değil mi olan var olmayan var (!)

Bir yanda incecik kumlar sizi körfezin serin sularıyla buluştururken, diğer yanda aynı incelikteki kumlar zemin oluşturuyor çöle... Her mevsim denize girebilirsiniz. Ancaaak halk plajlarında denize girmek bayanlar açısından meşakkatli. Denize giren bayanlar sadece turistlerden oluşuyor. Elbette kalabalık bir seyirci eşliğinde. Bunun için paralı ve pahalı plajlar oluşturmuşlar. Daha rahat olabilmeniz için. Kendileri için bir şey istiyorsa namertler. Her şey rahatınız için. Dubaili kadınlar kendi topraklarının sunduklarından turistler kadar faydalanamıyor. Çocukluğumuzda annelerimizin bizi mahrum ettiği, evin şatafatlı eşyalarının toplandığı misafir odalarını çağrıştırdı bu durum bana. Misafirler rahat rahat kullanır ama ev halkına yasaktır.

* * *

Seçkin yerlerde özellikle İtalyan ve Çin Mutfağı ilgi çekerken Türk Mutfağının, ara sokaklardaki çok da temiz dönercilerden ibaret olması üzücü. Türk Mutfağı dünyaya, hak ettiği ölçüde tanıtılamıyor nedense. Aslında Beyoğlu’ndaki Abdullah Usta’nın lokantası dünyaya açılsa, herkes görecek o zaman mutfağın pizzadan, makarnadan, tavuktan ibaret olmadığını…

* * *

“Aman dönmeden şuraları da görün” muhabbetine gelince; ( Öncelikle belirtelim ki gezilecek yerler birbirine oldukça uzak mesafede. Bu nedenle yorucu. Ama dedik ya taksiler ucuz. Aslında geç düşünülmüş ve yapımı henüz tamamlanmamış bir demiryolu var. Bittiğinde palmiyelere kadar ulaşım sağlayacak.)

- Jumerah Palm (Palmiye şeklindeki yarım adalar gurubu. Palmiyenin en uç noktasında Atlantic Hotel hizmete açılmış durumda.

- Burj Al Arab (Dünyanın ilk yedi yıldızlı oteli.)

- Emirates Tower (Simetrik yapılmış 350m. yüksekliğindeki iş merkezi)

- Wafi Center (Dünyaca ünlü markalar Dubai’nin pek çok alış veriş merkezinde olduğu gibi burada da mevcut. Arz-talep icabı üzerine kurulduğu bariz dükkanlara küresel kriz uğramamış. Dubai’de alış veriş gücü oldukça yüksek )

- Burj Dubai ( Tamamlandığında dünyanın en yüksek yapısı ünvanını alacak.)

- Mall Of Emirates ( İşte burası çok ilginç. Dışarıda sıcaktan kavrulurken bu alışveriş merkezinde kayak yapabilirsiniz. Yapay kayak merkezi kar görmeyen bu topraklar için çok büyük bir lüks.)

- Çöl Safarisi ( Oralara kadar gidip de Mecnun misali kendinizi çöllere atmazsanız olmaz.)

- Old Bazaar (Bizim gibi “illa ki yöresel bir koku alalım” inadınız varsa buraları seversiniz.

Aslında bu kadarla bitmiyor görülesi yerler. En belirgin olanları yazmaya çalıştım .

* * *

Bu geziden payıma düşenler;

· Atatürk’ü seviyorum

· Cumhuriyeti seviyorum

· Para uygarlık değildir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2958
Kayıt tarihi
: 16.01.09
 
 

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. Bilecik Anadolu Lisesi ve Savaştepe Lisesinde ve Savaştepe Anad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster