Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '18

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
186
 

Masallar

Masallar
 

“Günümüzün güçlü prensesleri, şatoya kavuşmak için oturup prens beklemiyor. Çalışıyor, kazanıyor ve kendi ‘şato’sunu kendi alıyor!”

Özlem Denizmen, başarılı bir iş kadını, sosyal girişimci, yapımcı ve iki çocuk annesi bir Kişisel Para Yönetimi Uzmanı.

Kendisiyle bütünleşen sloganı “Parasını yöneten hayatını yönetir.” Diyen, Özlem hanımın,” Günümüzün güçlü prensesleri, şatoya kavuşmak için oturup prens beklemiyor. Çalışıyor, kazanıyor ve kendi ‘şato’sunu kendi alıyor!” Sloganınında sizinle paylaşmak istedim…

Masallarda cinsiyetçilik yaklaşımla ilgili bence okunması gereken Kurtlarla Koşan Kadınlar…Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler Clarissa Pinkola Estés okumanızı ve aşağıda bir bölümüne yer vermek istiyorum.

XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığı ile kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak paragraflarla karşılaşıyorsunuz. (Kurtlarla Koşan Kadınlar…)

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kapitalist düzenlerin daha çok kadınlara ayar çektiği fikri gözardı edilemez elbette;ama akıl ve sevgi gücü yüksek,oldukça hünerli kadınlarımızın olduğun gerçeğini de unutmamalıyız.Kadınlar ki ne zaman gerçeğin bilgisine ulaşırlar,kimseler diş geçirmez o zaman onlara...Kitap öneriniz için teşekkürler.Saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 23.01.2018 0:00
Cevap :
Çok teşekkürler...   23.01.2018 17:51
 

Gününümüz hiç bir kimseye yük olmadan namus ve iffetini koruyarak alın teariyle çalışan ve çocuklarına bakan eşine yardımcı olan nice çalışkan kadınlarımız vardır. Bu gibi kadınları yürnekten kutluyorum. Bunlar elleri öpülecek kadınlardır. Esen kalınız efendim.

Abdülkadir Güler 
 21.01.2018 7:24
Cevap :
Teşekkür ederiz. Düşüncenizden dolayı tebrik ediyoruz...  21.01.2018 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 09.01.18
 
 

  Yönetici kadrosunda çalışıyorum.Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. bir erkek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster