Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Carolina Isolabella Özgün

http://blog.milliyet.com.tr/carolinaozgun

08 Ekim '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
707
 

Maskeli balo

Maskeli balo
 

Sanırım Yeni Türkü' nün şarkısındaki gibi hepimiz bir maskeli balodayız. Fonda bir müzik, kalabalık, her yerde insanlar var, kıyafetler; askı olmuş kıyafetler, içinde vücutlar, yüzlerde maskeler. Renkli renkli, değişik, çekici ve gizemli maskeler. Bazen çekip çıkarmak ve alttaki yüzü tanımak istemiyle parçalamak ve onları yok etme isteği.

Herkes dans ediyor, oynuyor, bir hava, bir edayla ordan oraya dolaşıyor. Birbirini keşfetmek isteyen vücutlar, ruhlar kayıp, elbiseler kalıp gibi, maskeler ve maskeler. Renk renk, altta ne olduğundan bilinçsiz oyalanan varlıklar. Çoğu zaman onu çıkarma cesareti hissedilse de yeni bir güvensizlikle tekrar takılan maskeler. Bazen nefes almak için alna yapıştırılan, bazen sıkılıp atılan maskeler.

Alttakini tanımaya, görmeye hazır mıyız? Sunulanın dışında gerçek olanı almaya, kabullenmeye razı mıyız? Hayalimizde tatlı ve çekici olan, gizemini koruyan, el atsan açabileceğimiz o yapay görüntüyü atabilecek miyiz? Cesaret ve sorumluluk ister.

Aldatıldığımızı zannedip hayıflanmak kolay, ya aldandığımızı anlamak, o da kolay mı? Gerçekler, realiteler, hakiki kişilikleri kaldırmaya hazır mıyız? Kendimizi tanımak, aynaya bir cüretle bakabilmek hatta bakıp bir de görebilmek.

Demek kolay , alışığız zaten bol kepçe lokantası, kepçelerde tabaklara konulan ezber edilmiş cümleler. İyi de söylemek kolay. Yemeyi deneyince hazmı zor yemekler. İcraat nerde? Ya inanç?
Evet atalım şu maskeleri, kendimizi tanıtalım, bakalım biz dahil kaç kişi kalacak bizle. Oynamadan, açık ve aleni olalım.

"YALANCI HAKİKATE AŞIKTIR", bu cümleyi okuduğumdan beri düşünür oldum, aradığımız hakikat acaba koca bir yalan mı? Kandırmaca mı? Onca çalışma, kafa yorma bir Yalan mı? Sanmam. Yine de Maskeyi çıkarmak takabilmeyi gerektiren cesaretle paralel. Aç, kapa. Tak, çıkar. Öylesine gerçek ve hakikat peşindeyiz ki, hayatımız yalan olmuş. Bazılarımız da koca bir yalancı. İyi ya maskenin altında ne varsa gün gelir nefes almak ister ve alır da. Kısacık anlarda varırız işte. An ve an, varılacak nokta BİR. İster maskeyle ister maskesiz. Seçim yine bizim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 375
Toplam mesaj
: 51
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 21.09.06
 
 

İstanbul'da yaşayan bir levantenim, yeni özler, sözler, gözler tanımayı, farklı bakış açılarını p..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster