Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1138
 

Master kek

Master kek
 

Televizyon programları hazırlanırken kriter nedir acaba? Soruyla makaleye başlamayı sevdiğim için iki soru daha sorup rahat rahat yazıma devam edeyim.(!) 

Bir televizyon programının hazırlanışında ölçüm sistemi dedikleri veriler tek kıstas mı? Ya da, bağıran bir jüri ile bağırmayan bir jüri arasındaki ölçüm farkı nedir? 

Tamam, üretilen bir şeyin giderleri olur. Üretilen her fikrin kâra dönüşmesi lazımdır. İşte bu üretilen şeylerin tüketiciye ulaşması lazımdır. Bu tüketicilerin belirlenmesi, sayısı ya da yüzdelik dilimi belirlenir. Kıstas bu olsa gerek. Deneklerin sayısı, ölçüm işlemi, geçerliliği gibi konular bu yazının konusu değil. 

Ama, 2011 mantığıyla yarışma programı yapmak ve 1990 zihniyetiyle o yarışmayı sunmak bana çok ters geliyor. Ya da 2011 mantığıyla yarışma yapanlardan yani yabancı ülkeden satın alınan programları soğuk savaş dönemindeki zihniyetle sunmak az gelişmiş ülkelerin özellikleridir diye düşünüyorum. 

MasterChef programı enteresan ve güzel fikredilmiş bir yarışma… Amaç, yemeğe eli yatkın olanları yetiştirip ustalaştırmak ve MasterChef yapmak. Hatta işi abartıp doktora düzeyine ulaştırmaktır.(!) Peki, bizimkiler ne yapıyor? Biri popstar jürisindeki öfkeliyi oynuyor, diğeri bir dans yarışmasındaki vasatı oynuyor. Bir diğeri ise TELEGOL’deki Ziya Şengül’ü oynuyor. 

Enteresan kemerler takan, göbekli, sinirli MasterChef’imiz kendini o kadar çok kaptırıyor ki, kanalı değiştirmemek için elimden geleni yapıyorum. Kaç programdır izliyorum, şaşmayan ve üç jürinin de banko eleştirisi aynı. Tuz yok! Tuzdan eser yok! Tuz nerde? Tuz gölü hangi bölgemizde? (Son soru bana ait) Sanki tavuk dürüm yapan bir işletmeye elaman almak için yapılan bir program görüntüsü var jüride…
MasterChef’i izledikten sonra mutfağa koşup yumurta kıran tek dünyalı biziz herhalde… Ya da benim herhalde… Gecenin 2’sinde Bıldırcın bulamayacağıma göre… Yumurtasını bile bulamam o saatte… 

Finalde de SMS ile MasterChef seçerlerse yemede yanında şekerleme yap… MasterChef (Mastercehef diye okuyanı gördüm.) olur MasterKek. 

Bağıran bir jüri halen ve halen ilgi çekiyor. Bağıran bir jüri her zaman kameraları üstene çekiyor. Hatta seyircileri de… Bağırmayan bir jüriyi yarışmacılar bile takmıyor. Kameraman oralı bile olmuyor. 

Mahir Temur 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emin olun izlenmezdi. Format, reyting vs vs. Kime ne rol verildi ise onu "oynuyorlar". Biz de "kek" niyetine yiyoruz. Afiyet olsun.

Nonethelessh 
 07.04.2011 13:23
Cevap :
Sağolun:))  07.04.2011 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 21.12.09
 
 

1979 Malatya doğumluyum... Evreni kendi gözlüğümden (0,50-0,75) görmeye çalışan bir yazarım... Dü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster