Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
301
 

Masumiyet karinesi

Ben hukukçu değilim. Benim gibi hukukçu olmayan bir çok siyasetçi, gazeteci vb son zamanlarda masumiyet karinesi üzerine konuşuyor, yazıyor demeç veriyor. Masumiyet karinesi ne demek? Anladığım kadarıyla şu : bir kişinin suçu mahkeme kararıyla sabit oluncaya kadar o kişi masum kabul edilir veya edilmek lazım gelir. Buraya kadar kolay ve elhak makul (yani akla uygun).

Peki şimdi farzedelim ki bir adam taksim meydanında 300 kişinin önünde veya ortasında başka bir kişiyi otuz yerinden bıçakladı veya tabancayla 14 defa ateş ederek öldürdü, bunun için de 2 veya 3 defa şarjör değiştirdi ve sonra yakalanarak karakola götürüldü.

Veya daha çarpıcı bir örnek vereyim; Allah korusun ama bir kapkaççı bir akrabanızın çantasını kaptı ve onun metrelerce sürüklenerek yaralanmasına, veya Allah korusun sakatlanmasına veya Allah korusun ölmesine sebep oldu ve sonra yakalanarak karakola götürüldü ve olayı gören 20 kişi de karakola gelerek şahitlik yaptılar, kapkaççı aleyhine yazılı ifade verdiler.

Tabiki bu adamlar mahkemeye sevkedilecekler ancak mahkemenin böyle bir durumda karar vermesi aylar alır. Evvela sanıkların nüfüs kütüklerinden nüfüs kayıtları istenir, deliller toplanır, savcı iddaanamesini hazırlar, şahitlerin listesi mahkemeye verilir, şahitler dinlenmek üzere mahkemeye davet edilirler, mahkemeden bu yazılar gönderilmesine rağmen şahitlerin bir kısmı çeşitli sebeplerle gelmezler, mahkeme bunlar için ihzar çıkarır yani gelmedikleri takdirde polis marifetiyle zorla getirileceklerine dair, bütün şahitler dinlenir ama diyelimki 20 şahit varsa her celsede en fazla 3-4 şahit dinlenebileceği için ve her celse arasıda en az bir ay ama genellikle 2 ay aldığı için bu süreç 6-7 ay sürer, savunma avukatları çeşitli mazeretler ileri sürerek “talik” yani celsenin ertelenmesini talebederler ve hakim çoğu zaman bunu kabul etmek zorundadır vesaire vesaire sebeplerle hakimin kararını vermesi çok realist bir tahminle en azından bir yıl veya daha fazla sürer. Hakim karar verdikten sonra savunma avukatları yargıtaya müracaat eder. Yargıtay usul veya esasdan kararı bozabilir, bu bozma bazen cezayı çok buldukları bazen de az buldukları için olabilir. Bu süreç de bir 6 ay veya bir sene alabilir.

Bütün bu zaman içinde akrabanızı Allah korusun sakat bırakan veya hatta Allah korusun ölümüne sebep olan kapkaçcı hakkında ne düşünürsünüz ? Bu kişi sütten çıkmış ak kaşık gibimidir. Bu kişi yeni doğmuş bir bebek gibi masummudur. Hiç onun aleyhinde konuşmazmısınız, yazmazmısınız, küfür etmezmisiniz veya en azından beddua etmezmisiniz. Tabiki konuşursunuz da, yazarsınızda, küfür de edersiniz beddua da edersiniz ve yerden göğe kadar da haklısınzıdır bunu yapmakta. Ve o anda bir kimse çıkıpta size masumiyet karinesinden bahsederse bir küfür (veya beddua) da o yer. Ateş düştüğü yeri yakarmış veya canı acıyan eşek attan ileri gidermiş.

Herşeyde olduğu gibi insanlar isterse 3 üniversite bitirsin, üç lisan bilsin veya profesör olsun, genellikle işlerine geldiği gibi konuşuyorlar. İşlerine gelince öyle, gelmeyince “masumiyet karinesi”.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 311
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 853
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster