Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3914
 

Matematik öğrenmenin kolay yolu...

Matematik öğrenmenin kolay yolu...
 

Küçük çocuğu olan aileler, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak için ellerinden geleni yaparlar.

Herkes maddi durumuna göre, özel okullardan başlayarak, dershaneye, özel öğretmene kadar bir dizi başarı getirecek önleme başvurur.

Çocukların genelde fen ağırlıklı okumasını isteyen aileler için çocuğun matematik dersi çok önemlidir. Aşağı yukarı her aile çocuğunun matematikten yüksek not almasını, girdiği sınavlarda matematik sorularını tam yapmasını arzu eder. Bunun içinde hiçbir fedakârlıktan kaçınmaz.

Düşünsenize, çocuğun matematik öğrenmesi için okul öğretmeninin yanı sıra, evde eğer anlıyorsa anne ve baba, anlamıyorlarsa, önce dershane, sonra özel öğretmen…

Matematik öğrenmenin bu kadar önem arz ettiği toplumumuza bir nebze olsun faydalı olmak için yapılan bir araştırma ve geliştirmeyi siz blog okuyucuları ile paylaşmak istedim.

Evet, İtalyan Corriere della Sera gazetesinde yayımlanan habere göre, Venezuela'daki Ande ve İspanya'daki Granada Üniversitelerinde görev yapan bilim adamları, matematik bölümünün son sınıfında öğrenim gören bir grup öğrenciye yönelttikleri problemleri çözme sürecini gözlemlemişler.

Öğrencilerin problemleri çözme yöntemini ve süresini karşılaştıran bilim adamları, <ı>problemi şekillere döken ve sesli düşünenlerin, diğerlerinden daha başarılı olduğunu saptamış.

Problemleri şekillerle ifade etmenin matematiksel kavramaya ve çözüme yönelik daha esnek bir düşünce tarzının geliştirilmesine yardımcı olduğunu belirten bilim adamları, yüksek sesle düşünmenin de konsantre olmada önemli rol oynadığını tespit etmişler.

İnsanların kendilerini dinleyerek düşünmelerinin olası hatalarının farkına varmalarına da yardımcı olduğu, öğrencilere matematik ödevlerini şema ve grafikler kullanarak ve sesli düşünerek yapmaları tavsiyesinde bulunmuşlar.

Bizimde çocuklarımıza yapabileceğimiz bu tavsiyeler, çocuklarımızın içindeki dehayı ortaya çıkartıp, geleceğin seçkin bir bilim adamı olmasını sağlamaya yeter mi? Orasını bilemem. Ancak faydası olacağı kesin!

Yeni bir yılda yeni umutlar peşinde koşmak gerektiğini belirterek, herkese mutlu, sağlıklı, barış ve hoşgörünün hakim olduğu bir yeni yıl diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende ekliyeyim... Bizde öğrenilmesi güç olan özellikle üç ders vardır. Matematik. Müzik, İngilzce.. sanki bu dersler bazıo öğrenciler öğrensin diğerleri öğrenmesin diye konmuş. Benden bir öğrenme önerisi : Birncisi öğrenmeyi öğrenmek her ders için geçerli. Soruyu Formülleştirerek çözme ... Matematik mantığını çocuk konuşmaya başladığı andan itibaren oluşturmak için objeleri saymayı sayıların katlarıyla öğretmek... Örnek evinizin merdiven sayısını çıkarken beraber saymak gibi.. İngilizce için zamanlarla beraber , az sayıda çok kullanılan kelimelerle sürekli kullandırmak çocuk konuşamaya başlayınca kelime sayısını yine kullanılabilme ölçüdüne göre öğretmeyi sürdürmek. Müzikte mümkünse her çocuğa nota ile bir çalgıyı çalmayı öğretme....

yadaosman 
 03.01.2010 19:03
Cevap :
Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  06.01.2010 11:13
 

iyide matematik medrese ogretiminde ne lazim? Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 31.12.2009 21:52
Cevap :
Merhaba. Haklısınız, orada arapça ve kuran ile cemaatlerin kendi görütşleri öğretiliyor. Mutlu yıllar...  01.01.2010 11:59
 

Sesli düşünmek, gerçekten çok yararlı. Hatta bir şeyi çabuk öğrenebilmek için sesli okuyorum, resimlendiriyorum. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 31.12.2009 14:07
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yodrum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar. Yeni Yılınız kutlu olsun.  31.12.2009 15:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3034
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster