Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3285
 

Matematikten mi korkmatik yoksa Ali Nesin'den mi tırsmatik?

Matematikten mi korkmatik yoksa Ali Nesin'den mi tırsmatik?
 

O bir profesör. Bir matematik profesörü. aynı zamanda " Türk insanının %80'i aptal " demiş olan bir babanın oğlu. Komik ama gerçek. Yapmak istediği, çocuklara ve gençlere matematiği sevdirmek.

Böylelikle analitik düşünmeyi, problem çözmeyi, problemlere farklı yollardan yaklaşmayı sağlamak. Ama Şirince kasabasında kurmak istediği "Matematik Köyü" bazı şirinler tarafından istenmiyor, nedense zorluk üstüne zorluk çıkarılıp bezim bezim bezdiriliyor bu profesörümüz.

"Ali Nesin Sen de kimsin" diyerekten neredeyse mahkemeye verilecek olan bu kişi, Parislerde, Amerikalarda en zenginlerin bile öyle kolayına giremedikleri Yale Üniversitesi'nde ve de yetmemiş gibi bir de Kaliforniya Berke-ley okulunda matematik doktorası ve de hocalığı yapmış ama, "neye yarar ki okumuş da nolmuş" diyerekten bizim şirin ülkemizin şirin bürokratları birdenbirenek bu zatın, belkim çete kurcaanı ya da efendim gizli bir matematik yeraltı örgütü teşkilatı kurcağını filan zın-nederek harekate geçmişler.

Ne de olsa o bir ateist babanın oğlu da ondan mı desek, ya da efendim aynı zamanda bir komünüsttü babası, ateist olması yetmemiş gibi ondan olabilir mi? Çocukların tazecik beyinciklerinin soğan cücüklerine dönmesini engellemek istediği için mi bunca eziyet?

Kim korkuyor bu matematik köyünden? Özel dersanelerden kocca bir sektör yaratanlar mı? Özel ders veren ve ders verdikçe ders veren sivil öğretmenler mi? Yoksa Amerikalardan aldığı diplomasını çekemeyen yurdumuzda bol bulunan başka matematik dehaları mı?

Aziz Nesin üstad acı bi laf etti zamanında ezici çoğunluğa, ama çaresi olaraktan da hepimize bi matematik profesörü oğul verdi. matematiği sevdirmek isteyen bi hocamız varken, eğlenerekten gülerekten düşünmeyi, soru sorup problem çözmeyi öğretmesi kimleri üzüp kimleri korkutuyor?

Bu şirincelere sormatik:

Niye bu matematik köyüne takmatik? yoksa küçükken matematikten korkmatik? Ali Nesin'i bi zamanlar kendi çocukluğunda tırstığı matematik hocasının yerine mi koymatik?

Kimdir bu yetkililer çıksın da açıklasın, bilelim anlayalım yahu. Millet fazla çözmesin problemleri, çözüm olaraktan birbirini kessin, kafayı sadece dolandırıcılığa ya da kısa yoldan köşe dönücülüğe çalıştırsın, plan yapmasın, hesap kitap yapmasın diye mi bütün bunlar?

çocukluğu boyunca havuz problemlerini, yaşları bilmemne olan arkadaşların yaşları kaçtırın derdine düşenleri, torbadaki kırmızı ve mavi bilyelerin kaçı kırmızı kaçı mavi bi türlü öğrenemeyen,

büyüyünce meclis aritmetiğini pek çabuk bilen ama seçim öncesi anket istatistik stikinden bile bi stkim anlamayanların hiç olmazsa çocuklarına bi faydası olmasın mı yani bu profesörümüzün?

Şimdi mahkemeye verilecekse verilsin de bir görelim "sivil itaatsizlik", ne demekmiş onu da öğrenicaz, kimilerine kolaylıkla verilen eğitim izinleri, matematik köyceğizine gelince neden bu kaddar bi türlü verilemezmiş,

neden illa da "eğitim veriyorsan belge al" zorluğu varmış,

neden "eğitim vermiyorum kardeşim, sadece tatilde matematik yapsın istiyorum çocuklar"

diyen birine

"hayır illa da eğitim ve-ri-cek-siiiin " diyen bi milli eğitim mevzuatımız varmış, onu da göreceğiz.

ben çok merakmatik.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mrb;öncelikle şunu belirtmek isterim ki,çok önemli bir konuya değinmişsin.Ben de çok merak ediyordum;ülkemizde neden bir çok insan,ve o insanların faaliyetlerinin baskı altında olduklarını;biraz gözüme takılan at gözlüklerini aralamaya çalıştıkça, bazı acı-ilginç olayları gördükçe, anlamaya başladım;ve umut ediyorum ki bizler gibi sorgulamaya başlayan insanların gayretiyle herkeste öğrenecek.tekrar yazışmak dileğiylen.

BASRİ DURMUŞ 
 19.08.2007 18:27
Cevap :
tabi soralım, yanıtları birlikte bulmaya çalışalım. selamlar.  23.08.2007 17:55
 

Aslında bende Ali Nesin hakkında birşeyler yazmayı düşünürken yazınla karşılaştım. Bugün değil, daha önce gördüm ama bugün detaylıca okuyabildim. Bu eğitim alanı açmama hikayesinde ilginç bir koalisyon var aslında. Haberin çıktığı gün mevzuat uzmanı herkes tek bir konuda anlaştı. "Devletin haberi olmadan eğitim olmaz". Bunun temelinde solu zaptı rapt altına almak isteyen 82 anayasası ve alt hukuk tahribatları ile birlikte, 28 şubat sürecinde siyasal islamı kontrol altına almak isteyen dönem güçlerinin kuran kurslarına yönelik yakın markaj uygulama çabası var. Bu çaba devletin toplumun en ücra noktalarına temas etme ve kontrolü altında tutma niyetidir asıl. Bakalım bu çabanın mağdurlarından AKP ve onun temsil ettiği kesim, bu olay karşısında nasıl bir tavır takınacak. Özgürlük ve demokrasi talepleri taktiksel mi yoksa bir içeriği var mı? Kendin için özgürlük istemek kolay, bakalım başkaları içinde istenebilecek mi? Ali Nesin bu desteği fazlası ile hissediyor açıkcası. Ellerine sağlık,

Bibliyofil 
 16.08.2007 19:34
Cevap :
çok güzel yorumlamışsın durumları. konu gerçek demokratlık ve adil olma sınavı gibi bir durum halinde neredeyse. selamlar.  17.08.2007 13:32
 

her ne zorluk olursa olsun en sevdiğim dersdir matematik... matematik profosorunun yanında kurs alıyorum http://blog.milliyet.com.tr/baver matematik profosoru http://blog.milliyet.com.tr/berkaykeskin profosorun öğrencisi

Berkay15 
 16.08.2007 19:17
Cevap :
matematik zevklidir yeter ki bunu bilmeyenlere de sevdiren hocalar da olsun içimizde. selamlar.  17.08.2007 13:35
 

her şeyi yazanmatik gibi yazmışsın güzelce, müdavim bir okurmatik olarak - ama düşünerek - zevkle okudum, doğru söze ne denilir, ne eklenir ki. teşekkürler, sevgilerimle..

erol aslan 
 16.08.2007 15:20
Cevap :
matericamatik.:)  17.08.2007 13:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 1956
Toplam mesaj
: 568
Ort. okunma sayısı
: 2804
Kayıt tarihi
: 09.07.06
 
 

Başkentte doğmuşum ve orada gidilecek tüm okullara gitmişim: ODTÜ-Psikoloji ve Ankara Üni. İletiş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster