Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1903
 

Matrix'in enerji kaynağı ve var oluş

Matrix'in enerji kaynağı ve var oluş
 

The Matrix'de insanların sadece bir enerji kaynağı olarak tasvir edildiğinde ürpermiştim. Tüplerin içinde yaşayan fakat yaşadığını farkında olmayan, varlık sebebi sistemin devamını sağlamak için yaratılmış / üretilmiş bilinçsiz ve ruhsuz bedenler. Etraflıca düşününce artık uykularımı kaçıran bir gerçeklikle karşılaştım; Pil-insanlardan ne farkımız var?

Yakın zamanda gittiğim iş görüşmelerinden birinde oldukça samimi bulduğum bir üst düzey yönetici gözlerimin için baktı ve bana şöyle söyledi ; "Kerem Bey, ben ikinci çocuğumun büyüdüğünü göremedim"

Peki, ne pahasına? Böyle bir felsefi muhabbete geçecek durumumuz elbette yoktu. Zaten kendisi de ne kaybettiğini farkındaydı. İkinci çocuğu bir kere daha büyüyemeyecekti. Çocuğu ile birlikte olmak ve kariyeri arasında seçim yapması gerekiyordu ve çocuğunu seçmemişti.

Muhtemelen şöyle bir savunma geliştirmişti ; "her şey çocuklarımın iyiliği için"

Bana sorarsanız bunun günü kurtarmak ve kariyer hırsını makul göstermek için söylediği bir yalan olduğunu biliyordu fakat sadece bu tercihin ve onu örten yalanın sonuçlarıyla yüzleşmemişti. O sebeple bana "ben ikinci çocuğumun büyüdüğünü göremedim" derken gözleri daldı. Bana bakıyordu ama beni flu gördüğüne eminim.

Buradan başka bir popüler MB konusu olan "çocuk da yaparım kariyer de" ye geçilebilir fakat ben geçmeyeceğim. Sadece geçer gibi yapacağım. Acaba bu çok hırslı ve çok başarılı yöneticinin eşi nasıl birisidir? Bu başarının arkasında kalıp evde oturmayı göze alabilmiş midir? İkinci çocuğun büyüdüğünü o görebilmiş midir?

Bir dakika, çocuklar annnesiz ve babasız büyümek durumunda bırakılıyorlarsa gerçekten "onların iyiliği" ve "geleceği için" çalışıldığı nasıl iddia edilebilir?

İnsan ve hayvan arasındaki en büyük fark nedir? İnsan düşünen hayvandır diyip işin içinden çıkmayalım. Var oluşçu felsefe bu soruya şu şekilde cevap veriyor, hayvanlar var olduklarını farkında olmadıkları için bir gün gerçekten öleceklerini de bilmiyorlar. Bu sebeple gündelik yaşamlarını -insanlara kıyasla- daha kaygısız ve temel ihtiyaçlarını giderecek şekilde geçiriyorlar.

Demek ki modern zamanda var oluşçu felsefeye göre insanlar ve hayvanlar arasında fark yok artık. İnsanlar hiç ölmeyeceklermişcesine yaşamak ve hırslarının peşine düşüp gündelik yaşamın getirdiği zevklerden mahrum olmak konusunda ısrarlılar.

Bu yazıya denk gelip okuyan pil-insan dostlarım, yakında aranıza dönüyorum. Çok fazla şansımız olmadığını da biliyorum. Bir kuleye hapsolup enerjimizi sisteme akıtırken bir yandan da bilincimizin açık olması insanı çok zorlayıcı bir durum. Narkozsuz ameliyat olmak gibi. Hepinize kolay gelsin.

K.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Matrix filmini, her karesini durdurup, defterime notlar alarak izledim. Sonra sakin kafayla izledim. Sonra birkez daha izledim. Ve ben bu film de hiçbirşey kaçırmadığımı düşünüyordum. Ama sizin yazınızı okuyunca ne kadar çok bakış açısı olduğunu gördüm. Yazılarınızı okumaya başlamamın sebebi ise Matrix değildi. HAKKIMDA bölümünüzün içtenliği idi. Bende çok düşünürüm, cenazemin kaldırıldığı günkü manzara ve ölümümden iki ay sonra beni kimlerin hatırlayacağı.

Abdullah Deveci 
 04.05.2007 10:38
Cevap :
Merhaba, matirx içinde çok fazla referans be gönderme besleyen bir film. Aslında mükemmel bir kolaj çalışmasının olağanüstü teknik yeterlilikle sunumu diyebiliriz. Neresinden baksanız başka bir şey gözüküyor. Hakkımda kısmına gelince, artık orayı değiştirmeyi düşünüyorum. Bazı soruların cevabını bulmuşum gibi geliyor artık... O soruları sorduğum zaman hayatımın bir dönemini kapsıyor. O dönem (sanki) bitmiş gibi, yanılıyorda olabilirim. Çok teşekkürler yorum için. Yazışmak üzere. K.  04.05.2007 11:36
 

ilgilenmeden, etrafımızda ve en basitinden kendi hayatımızda neler olup bittiğiyle ilgilenmeden yaşamamızın anlamı ne diye soruyorsak bence tek bir şey var o da "kendi kendimize yarattığımız ihtiyaçlarımızı elde etmek üzerine kurmuş olduğumuz sistemin yürümesi için köleleşmekte olduğumuz" dur. yazına sağlık. selamlar.

Başak ALTIN 
 17.04.2007 18:48
Cevap :
Tyler derki, sahip olduğumuz şeyler bize sahip olurlar. Başak'a selam, yola devam. K.  17.04.2007 20:44
 

Kerem Bey; O halde niye iş arıyorsunuz? Samimi iseniz? Bir öyle, bir böyle! Ne perhiz ne lahana turşusu... Demezler mi? Yoksa siz hâlâ üniversite kantininde baba parasıyla mı yaşıyorsunuz? Milliyet Blog sistemin dışında olduğu için mi sahipleri TÜSİAD yöneticileri oldu?Sevgiler, selamlar... NN

Numan Nedim 
 25.02.2007 17:30
Cevap :
Merhaba, açıkcası beni neden kadar bu kadar sert bir şekilde yargıladığınızı çok merak ettim. Alındınız mı? Üniversite kantininde baba parasıyla yaşadığımı düşündüren şey ne oldu size, bu da ayrı bir merakım. Ben son üç senemi günde 16 saatlere vararak çalışarak geçirdim. Niye iş arıyor olabilirim sizce? Yaşamak için. Herhalde bu dünyada hayatta kalabilmek için onaylamadığı bir düzende çalışmak zorunda kalacak ilk kişi ben değilim. Bunda bir tutarsızlık göremiyorum. Size cevap vermeden önce yazdıklarımı iki kere daha okudum. Hala tutumunuzu anlayamıyorum. Milliyet Blog a gelince, buradan biz blog yazarlarının maddi kazancı yok. Burası kendimizi istediğimiz gibi ifade edebileceğimiz özgür bir platform. Eğer siz buraya kayıt olup TÜSİAD'I eleştiriseniz de emin olun yayımlarlar. Bir soru, ne yapmamı önerirsiniz bana? Yazmayı seviyorum. Yazdıklarımı güvercinlerin ayaklarına bağlayıp öyle mi göndereyim insanlara? Şişelere koyup denize mi bırakayım? Önerilerinizi bekliyorum. K.  25.02.2007 19:42
 

Merhaba Matrix bütün bölümlerini izledim,görüşlerinizi de onaylıyorum .. Ama ben de düşüncelerle çok yakından ilgiliyim..Lütfen, önerim SIR (Secret) Filmini izlemedinse izleyin .. Ne biliyoruz ki? de , bu iki belgesel biraz fantastik gibi gözükse de gerçek.. İzleyin ve eşsiz kaleminizle yorumunuzu bize buradan yazın.. Sevgiler

Yasemin GÜNER 
 22.02.2007 21:55
Cevap :
Sır'ı izlemedim. Bu aralar izlemem gereken çok film var evimde. İnşallah en kısa zamanda. Matrix tüm görselliğine rağmen "uyandıran" bir filmdi ve benceonu özel yapan da buydu. Bir şey bilmiyoruz dediğimiz anda öğrenme hızlanıyor. Sanırım Sır da bböyle bir salık vreiyor. Teşekkür ederim yorum için. Saygılar. K.  23.02.2007 8:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 3950
Toplam mesaj
: 280
Ort. okunma sayısı
: 726
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Bugün ölseniz mesela, ya da hafifletelim biraz hadi, bu giriş çok karamsar oldu. Bugün ortadan kay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster