Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2930
 

Mavi bir sevgili için beş paragraf

Mavi bir sevgili için beş paragraf
 

I.
Hep mi güzeldin, yoksa o gün mü bütün güzelliğin üzerindeydi? Birden alnımı bir duvara çarpmış gibi oldum. Bir duvarmışım da apansız yıkılmış gibi oldum. Bir çiviymişim de bir duvara çakılmış gibi oldum. Kalbim bir duvarla çevrilmiş gibi oldum. Dünyanın geri kalanından bir duvarla ayrılmış gibi oldum. Bir duvarmışsın da dibine gömülmüş gibi oldum.

II.
Hep mi maviydin, yoksa yanımdayken mi bütün maviliğin üzerindeydi? Bakışın o kadar maviydi ki gökyüzü ve denizler birleşse, ancak o kadar mavilik bir araya gelirdi. Bütün ressamlar maviyle çalışsa, ondan çok daha mavi. Herkes aynı anda mavi bir şey düşünse, yaklaşık o kadar mavi. Çöllerin kumları maviye dönüşse birden, belki o kadar mavi. Bulutsuz bir günde dünyaya baksam aydan, o kadar güzel ve yuvarlak bir mavi. Boğulsam da bir denizde dibe çökmem yüz yıl sürse, öylesine koyu ve derin bir mavi. Elimayağımgözümsaçımsakalımkalbim, benliğim maviye keserdi ya, sen de görürdün, işte onun gibi bir mavi.

III.
Dünyaya bir uçurum olarak mı geldin, yoksa uçurum olmayı mı sevdin? Ucundan kaç defa düştüm de yine uslanmadım. Gidince bir yanım uçurum kaldı, ikide bir yuvarlanıp düştüm. Hayat uçurum oldu, bakmaya korktum. Uçurum kıyılarına gittim her fırsatta, tam düşerken tutmak için dikkatsiz çocukları. Uçurumları kıyasladım boşluğunla, eksik kaldılar hep yanında. Uçurum bitkileriyle söyleştim ot dilinde; dünyaya yan tarafından gelip yatay büyüyen uçurum ağaçlarıyla konuştum. Deniz kuşlarını seyrettim ayağı denizle öpüşen uçurumların terasında. Martılar ne çok uçtu; ne çok şey anlattılar uçurumlarda biten aşklara dair.

IV.
Hep mi hayaldin, yoksa gidince mi hayale dönüştün? Senin için yazdığım şiirlere bakınca anlıyorum; sahiden varmışsın. Şimdiki sana bakıyorum; sanki sen hiç yokmuşsun. Senden haber alıyorum; aslında hiç varolmamışsın. Dilime yapışan kelimeleri tekrarlayınca inanıyorum; “sence” diye bir dil konuşurmuşum. Unutmanın ilmini çalışıyorum; olmayabilirmişsin. “Düş nedir?” diye düşünüyorum; galiba senin gibi bir şeymiş. “Ya gerçek?” diyorum; belki sen olabilirmişsin.

V.
Güzeldin, gördüm
Maviydin, sevdim
Uçurumdun, düştüm
Hayaliz, bildim...

Celal Çelik 20 Haziran 2007, İstanbul.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hep mi maviydi... mavi mutlu çocuk oynardı bahçemizde mavi mutlu çocuk oynasın bahçende... geç fark edilmiş bir yazının, geç kalınmış yorumu :) iyi bayramlar, sevgiler..

Ruksan İLDAN 
 10.09.2010 23:29
Cevap :
Maviler laciverte döndü, sen daha yeni gördün :)  11.09.2010 11:09
 

uyku ile rüya arasında, akılla yürek arasında gel - git değil midir aşk ? hep mi güzeldi yoksa aşk mı güzelliğinden bahşetti ? ya mavinin boyadıklarına ne demeli, nasılda güzelleştiriyor satırları, deniz gibi, sema gibi...., sevgiler

Dilek Fuçucı 
 20.08.2008 23:37
Cevap :
Evet bence de öyle bir med-cezir halidir aşk. Sevgi ve nefret bile var o gelgitin içinde... Sevgiler.  21.08.2008 10:22
 

Dikkatimi çekti sayın Celal by, mavi dedin okyanusun dibende buldun kendini sonsuzluğa sürükledin; uçurum dedin düştün uçurum diplerine yine sonsuzluga saldın ruhunu; o zaman diyebilirmiyizki aşklarda ,sevdalarda sonsuzluk gibi... Nerde ne zaman karşımıza çıkacağı belli olmayan ve ne yaşatacağını sadece kendisi bilen ve bizede sadece yaşama şıkkıyla başbaşa bırakan bir sonsuzluk gizemi sunan bir duygu selimidir yani.Bizi kendine akışına kaptıranda tıpkı hayatta olduğu gibi gizemi daha neler yaşatabilme ihtimali midir acaba?Sunulan dediğim gibi adını koymadan yaşanması gereken her ne varsa hakkını vererek yaşanmak, bunu da kaleminize döküldüğü üzre hakkını vererek yaşadığınız belli yüreğinize sağlık güzel insan...

yüreğinin sesi 
 29.10.2007 9:01
Cevap :
Evet, sanırım aşk bir anlığına sonsuzluk hissi yaratıyor insanda. İnsanın aklını kilitleyen özelliklerinden biri de bu. Sizin de yüreğinize sağlık Hatice Hanım. Sevgiler, selamlar...  29.10.2007 11:11
 

önermiş bloğunuzu okudum,üstüne bir dörtlük yazdım mavi üzerine.İzmir mavilimin sayfasında okunabilir belki malum ben yazmıyorum artık...Selamlar.

şükrüye 
 01.10.2007 13:50
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim sevgili Şükrüye Hanım, biz sevgili Arda'nın yazmasını beklerken siz kendiniz gittiniz; olmadı böyle! Şimdi bakacağım "izmir mavilim'"in sayfasına. Hoşça kalın. Sevgiler...  01.10.2007 14:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 431
Toplam yorum
: 4967
Toplam mesaj
: 287
Ort. okunma sayısı
: 3800
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Anahtar kelimeler: Antep, İstanbul, Haziran, İkizler, Beşiktaş, MÜ İletişim Fakültesi, Gazetecilik. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster