Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '21

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
41
 

Mavi Küflü Peynir

Oooo aramıza kimler gelmiş kimler? Biz peynir severler olarak şöyle toplanalım, konuşmamız gereken çok mühim şeyler var. Bana “En sevdiğin peynir nedir?” diye sorsalar bir tanesini ayırt edip de şudur diyemem. Hepsinin yeri, tadı ayrı güzel. Tulumundan, kaşarına, ezinesinden, dil peynirine kadar… Bunlar bildiğimiz tatlar elbette, bir de dünyaca ünlü peynirlerimiz var. Geniş bir konu, sayfalarca yazıp peynirlerimizi incelemek oldukça zevkli olurdu.  Bu haftaki konuğumuz pek afilli, kendisini artık daha sık görebileceğiz ve ülkemizde biraz daha meşhur olacağa benziyor. 

Karşınızda…  “Mavi Küflü Peynir”

Kendisi yeni keşfedilen bir üretim değil. “Mavi küflü peynir” Nedir? diye sorsam bunu en güzel cevaplayacak olan kim biliyor musunuz? Gıda Mikrobiyolojisi dersi alan öğrencilerim.  Küflü peynirler konusunu anlatırken ne kadar farklı tür peynir olduğunu öğrenerek, hayretle dinlemişlerdi. Araştırdıklarında ise daha farklı ve özel bilgilerle karşılaştılar. Öğrenmenin sonu olmadığını iyi biliyoruz, o halde biraz da bu köşeden öğrenilsin bu mavi küflü peynir. Birçok küflü peynir var, mavi küflü peynir de onlardan bir tanesi. Küflü peynirler birbirlerine benzedikleri için genellikle karıştırılırlar. Halbuki renklerinin ya da görünüşlerinin benzemesi oldukça doğal. Bir küflü peynir Fransa’ya aitken diğeri Danimarka’ya ait ama kolay ayırt edilemezler. Mavi küflü peynir ise küfle üretimi gerçekleşen mavi leke ve damarlardan oluşan bir peynir. Kendisi farklı bir koku ve tada sahip. Adından da anlayacağınız üzere mavimsi renge sahip. İlginizi çekiyorsa bu konuda araştırmalar yapıp okuyabilirsiniz, çok zevkli.

Gelelim bizim ülkemizde üretilen o mavi küflü peynire…

Ülkemizdeki bir peynir üreticisi “Türkiye’de ilk kez” üretti. Bu kısmı gurur verici. Çünkü cesaret! O sürekli yediğimiz peynirler bile ne türlü zorluklarla ve aşamalarla üretiliyorken, dünyaca ünlü bir peyniri üretmek sanıldığı kadar kolay değil. Bunun sadece düşüncede kalmayıp, üretime geçmesi harika bir haber. Evet belki mavi küflü peyniri daha önce duymuş olabilirsiniz, tatmış olabilirsiniz ya da varlığından haberiniz bile olmamıştır. Bu önemli değil, önemli olan peynir üreticisinin bu hayali gerçekleştirip tüketiciye sunmuş olması. Raflarda 100 gramlık ambalajlarda karşınıza çıkacak olan bu peyniri görünce artık tanıyormuşçasına selamlaşabilirsiniz.  “John yiyorsa artık Can da yiyecek, Jasmin yiyorsa bizim Yasemin de yiyecek.” diyerek yola çıkan üreticinin bu cümlesi beni gülümsetti. Raflarda ilk gören kim olacak bakalım!

Sağlıkla Kalın!

Not: “Üretimde cesaret.”

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge Bilge

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 309
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster