Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
86
 

Mavi Marmara ders mi Musul'a

Mavi Marmara gemisi baskınında İsrail ordusuna direnme kararı verip 9 yolcunun ölmesine bir çoğunun yaralanmasına neden olan İHD gibi organizatörlere ve bu eylemin öncülerine hiç kusur bulunmadı, haklarında soruşturma ve dava bile açılmadı.

Gerekçe: uluslararası sularda İsrail'in gemiye yaptığı baskın korsanlık olarak nitelendirildi, direnme kararı verenler yüceltildikçe yüceltildi (bkz. yandaş medya haber ve köşe yazıları, AKP'li ...hükümet temsilcisi ve Tayyip'in açıklamaları).

Gün geldi IŞİD denen çete Musul'daki Türkiye toprağı olan başkonsolosluğa silahlı baskın yaptı, orayı korumak için gönderilen  tam donanımlı silahlı özel koruma birliği hiç bir şey yapmadı, üstelik hükümet öyle istemiş; gerekçe IŞİD tankla ve çok sayıda silahlı adamla gelmiş direnme olsaymış çok sivil can kaybı olurmuş.

Şimdi sormadan olmaz... yılların savaş deneyimi sahibi İsrail ordusunun nesi eksikti de gemidekiler direnme kararı alıp onca insanın öldürülmesine neden oldular ve bundan dolayı haklı görüldüler? AKP Hükümeti ve sözcüleri, dönemin Başbakanı sonuna kadar hiç eleştirmeden bu eylemin ardında durdular.

Hangi davranış doğru olmuştur, çok sayıda sivilin öldürülüp yaralanmasının muhtemel olduuğu bir durumda direnmeden saldırgana teslim olmak mı yoksa direnip mefta olmak mı?! Yoksa bu konuda AKP'nin bir prensibi yok da siyasi konjuktüre göre damardan mı girmektedir?!

Mavi Marmara'da direnme kararı verenler yargılanıp hesabı sorulacak mı, yoksa hep cihaddan sağ dönmüş gazi komutan muamelesi mi görecekler?!

O sefere katılan vatandaşların can güvenliklerini sağlayacak tedbirleri almayan bürokrat ve hükümet temsilcileri bunun bedelini ödeyecekler mi?

Sorum hükümete, yandaş medya, gazeteci, yorumcular ve yandaş yargıyadır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

IŞİD ve Mavi Marmara olayları sizinde belirttiğiniz gibi birbirinin kopyası olaylardır. Buradaki temel sorun şudur ki siyasetçiler ve de tabii ki halk olaylara "yandaş" zihniyetle bakıyor. Olayın aslı devletin ve siyaset kurumlarının sivil toplum örgütlerine işlerine geldiği zaman destek vermeleri işlerine gelmediğinde de karşı olmalarıdır. Diğer taraftan da STÖ ler kendi ideolojileri doğrultusuna iktidar yandaşı veya iktidar muhalifi olarak ortaya çıkıyorlar. Bütün bu işleri herhangi bir siyasi parti yandaşı veya karşıtı olmadan sorgulamamız ve genel geçer kurallar, dersler çıkarabilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 14.06.2014 12:16
Cevap :
Sevgili Mustafa değerli yorum ve katkın için teşekkür ederim.  14.06.2014 19:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 147
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1320
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Arkeolog olarak arkeoloji, Eski Çağ tarihi, günümüzde sit ve çevre sorunları başlıca ilgi alanlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster