Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
956
 

Mavi önlük...

Mavi önlük...
 

9 Eyl 2008 ... Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda mavi önlüklerin artık tarihe karışacağını açıkladı.

20 May 2009 ... MAVİ ÖNLÜK DEĞİŞİKLİĞİ KRİZE TAKILDI

30 Haz 2009 ... Bakan, dediğini yapıyor: Artık mavi önlük giyilmeyecek

İlkokul benim için o kadar farklı bir sahneydi ki, şimdi onun yerini hiçbir görüntüyle dolduramıyorum. Benim ilk aşkım ilkokulum. Üzerimde ablamın siyah önlüğü, elimde Türkçe kitabım, sırtımda dünyam. İşte oracıkta duran benim okulum, benim ilk arkadaşım.

Başlangıçta her şey iyiydi. Her şey yeniydi, önlüğüm hariç. Sınıfta birkaç ardaşımda daha vardı siyah önlük. Yakamı annem elleriyle işledi ince ince. Onu taktı omzuma. Yakam çok güzeldi, ama ya önlüğüm?! Ne bileyim mavi olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Parmak kaldırıyorum öğretmen beni görmüyor, önlüğüm siyah olduğu için herhalde. Yaşım 7. Kocaman kızım ve ben her şeyi anlıyorum.

Yaşım 25, şimdi o zamanki duygularımı düşünüyorum da neden bu kadar mühimdi bu önlük? Şimdiki öğrencilerde forma var. Yukarıdaki sürece bakıldığında artık önlük yok. Bir daha olmayacak. Bu haberi duyduğumda eski bir tadı yeniden hissediyormuş gibi hüzünlendim.

Önlüğüm benim için çok önemliydi. Herkeste aynı rengin olması daha iyi değil mi acaba, yani formaya neden geçildi. Daha mı çağdaş formalar, önlük sahiden tarih oldu mu? Aslında gelişmiş ülkelere bakıldığında serbest kıyafet veya forma görüyorsunuz. ben önlüğe henüz rastlamadım.

Kim ne derse desin, ben önlüğü hala çok seviyorum. Benim ilk özel kıyafetim olduğu için herhalde. Belki de her şeyi özel kılan bana göre buydu.

"Önlüğümü giydim öğretmenim, ama ben artık o küçük kız değilim."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Seviyorsanız mesele yok. Eskiden sırt çantalarıda yoktu. Elimizde taşırdık çantaları. Sonra bunun bedenimize zarar verdiği ortaya çıktı.Şimdi tenefüs zillerini bile araştırıyorlar öğrenci psikolojisini bozarmı? diyerek. Giydiğimiz önlükler, orta öğretimdeki mecburi tutulan kılık-kıyafetler...Aslında zararları ortada değilmidir? Psikolojimize yaptığı etkiler kimbilir hangi boyuttadır. Kimsenin ne giyeceğine neden hemde 2010 yılına girerken neden karışılırki? Kendi payıma hiç kimsenin ne giyeceğime karışmasını istemem. Saygılarımla.

DurmuşGüler 
 03.11.2009 13:30
 

Kara önlüğü, benim gibi hala sevenlerin olduğunu duyunca inanın çok sevindim. Öğrenciler, öğretmenlerin gözünde hep öğrencidirler. Öğretmen olsalar bile... Selamlar.

Şemseddin Koçak 
 03.11.2009 10:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 319
Kayıt tarihi
: 11.09.08
 
 

1984 Kayseri doğumluyum. Adana merkez okullarından birinde görev yapmaktayım. Branş öğretmeniyim...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster