Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '17

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
147
 

Maviş Öldü

Maviş Öldü
 

Muhabbet kuşuydu Maviş. Oğlumun delicesine hayvan sevgisinin yeni muhatabı… Köpekleri, kedileri, kuşları, böcekleri ve hatta sinekleri… Bilumum hayvanı seviyor Deniz.

Tesadüfen gelmişti bize. Tesadüfen hayatımıza girmişti Maviş. Daha önce hiç kuş ağırlamamış evimize; orman cıvıltılarını, dere şırıltılarını ve oğlumun yüreğine sevinci getirmişti. Eşsiz, yoldaşsız, küçücük, cıvıl cıvıl bir candı. Kafeste bir can…

Kuş deyip geçtiğim o küçücük varlıkta başka dünyalar keşfettim zamanla. Sevdim Maviş’i. Sesinden rahatsız olacağımı düşünerek aramıza mesafe koyduğum ilk günlerden sonra anladım ki, doğaya ait hiçbir ses beni rahatsız etmiyor.

Bir muhabbet kuşunun bir birinden farklı o kadar çok ses çıkardığını da bu yaşımda öğrendim laf aramızda. Sanki 15 çeşit farklı kuş vardı evimizde.

Hayvanları kafeslerin içinde görmeye alıştık. Çocuklarımız; kafeslerin, kuşların doğal yaşama alanı olduğunu zannedecek kadar uzaklar doğaya… Elbette gökyüzünde kanat çırparken görüyorlar onları. Peki, uçmanın bir kuş için ne demek olduğunu…  Anlayabiliyorlar mı?

Metropollerde, insana göre tasarlanan hayatın içinde hayvanlara yer bırakmadık. Onları düşünmedik. Ama yaşam hakkına saygımızı kaybettiysek, o kocaman şehirlere insanları değil, insanlığı sığdıramıyoruz demektir.

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünen insan! Seni zaman girdabında döndüren dünya, fark et! En dibi gördüğün gün anlarsın ama geçtir.

Ve bir gün Maviş öldü. Mavi kanatlarına özgürlüğü kuşanarak gitti. Deniz ağladı, biz üzüldük.Onu toprağa gömmek istedi oğlum.Beraber küçücük bir mezar kazdık.Kanatlarını incitmeye korkarak, özenle gömdük.

Ve mavi kanatlı bir kuş havalandı evimizden. Kanatlarında kuş olmanın hafifliği… Hiç kafese girmemiş, hiç tutsak olmamış gibi. Yine özgürdü.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...ben de çok üzüldüm şimdi...bilirim o acıyı taa çocukluğumdan bilirim...Deniz'e ayrıca selamarımla...

nedim üstün 
 24.09.2017 7:59
Cevap :
Yaşayan anlıyor:(( Çok teşekkür ediyoruz...Selamlar  02.10.2017 8:39
 

Benim de oğlum çok severdi muhabbet kuşlarını küçükken.Oynardı onlarla.Konuşurdu bile kendince.Mavi ve kırmızıydılar en son.Biri uçarken cama çarptı,öldü.Diğeri de üç gün dayanabildi.Depremi anında hisseder çırpınırlardı kafeslerinde.Hüzün verici bir merasim yapmışsınız.Ne de olsa onlar da bir candı...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 21.09.2017 19:59
Cevap :
Deniz, uçması için serbest bırakıyordu Maviş'i.O zamanlarda çok mutlu oluyordu.Bir resmini çizdi, astı dolabına, Maviş öldükten sonra.Çok üzüldü maalesef.Ne güzel, sizin oğlunuz da seviyormuş... Hayvan seven insanların kalplerinin güzel olduğunu düşünüyorum.Değerli yorumunuz için çok teşekkürler Abbas Bey.Selamlar,saygılar...  22.09.2017 9:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 320
Kayıt tarihi
: 30.01.09
 
 

Adana'da doğdum. Havasının ve insanının sıcaklığı ile ünlü bu kentte çocukluğumu büyüttüm. Üniver..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster