Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Rumikorman (Korman Türkmen)

http://blog.milliyet.com.tr/rumi

20 Aralık '06

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
26576
 

Maya uygarlığı

Maya uygarlığı
 

Maya uygarlığı dünyanın en gelişmiş uygarlığıydı. Dünyanın güneşin çevresinde 365 gün periyodla döndüğünü ve astrolojik takvimi, matematik, diş dolgusunu, çamur sıvayı ve mimariyi, gelişmiş yazı sistemini v.b. bilen Mayalar´ın çok ileri düzeyde bir bilim ve kültürlere sahiptiler.

Maya’ların MS. 250-900 arasında yaşadıklarını ve en gelişmiş yazı sistemini bulduklarını, matematik ve astroloji le ilgilendiklerini, astrolojik takvimler oluşturduklarını ve piramitler inşaa ettiklerini biliyoruz. Maya kültüründe en çarpıcı husus, matematik ve astronomi bilmeleri ve yıldız gözlemciliği yapmaları ve zaman hesaplama gibi konularda da ileri düzeyde bilgileri olduğudur.

Arkeologlar, Mayaların gerçekten farklı bir toplum olduğunu, onların günlük yaşamlarından çıkarmışlardır. Genelde inşa edilen evler tek odalı ve çamur sıvalıydı. El sanatlarında da çok ileri düzeydeydiler ve gelişmiş bir estetik anlayışları da vardı.

Mayalılar tarımcılıkda da çok ileri bir seviyeye gitmişlerdi. Mayalar bataklıkları kurutmuşlar, tarım açısından işe yaramaz toprakları çok üretken tarlalara dönüştürmüşlerdi. Ayrıca tepe yamaçlarında teraslar kurmuşlar ve mümkün olan en çok verimi elde etmeye çalışmışlardı.

Çok başarılı bir şekilde takvim hesaplamaları, piramitleri, altın işlemedeki başarıları inceleyenleri hayrete düşürmüştür. Nasıl yok oldukları dahil olmak üzere, pek çok gizemi barındırılar. Fakat Maya çöküşünü araştırırsak bunun daha çok ekolojik, siyasal ve toplumsal unsurların birleşiminden kaynaklandığını görürüz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

maya uygarlığının matematiksel çalışmaları nelerdir?

'...Amphibians...' 
 01.01.2009 19:17
Cevap :
Merhabalar. Maya uygarlığı sadece matematik değil, aynı zamanda astroloji, metafizik, astrofizik, kimya ve simya, geometri uzay bilimleri, karmaşık matrix sistem bilimleri (bu henüz daha keşfedilmedi, foton kuşağında ortaya çıkacak), sistematik uzay ve matematik konularında bilgi sahibiydiler. Matematik onlar için basitden karmaşığa giden bir sistemdi. Yakın gelecekte insan tekrar bu bilimleri öğrenecek ve geliştirecektir. Saygı ve Selamlarımla..  12.10.2010 23:22
 

bukadar çağdaşlığa rağmen neden yok olmuşlardır ?

Lestatazalin 
 20.12.2006 23:32
Cevap :
Teşekkürler. Bu uygarlığın yok olmasında birçok etmenler mevcuttur. Maya medeniyeti, belirli bir gerileme devrine girmeden, gelişmesinin doruğundayken birden çökmüştür. M.S. 800-950 yılları arasında, şehirler veya ayin merkezleri birbiri ardından söndü. Şehir kültürü kayboldu ve yalnız köy kültürü kaldı. Bu tarihlerde köylerde bile nüfusun hayli azaldığı sanılmaktadır. Fakat tam olarak bu buhranın sebepleri de bilinmemektedir. Bunu açıklamak için birçok varsayım öne sürüldü ve bazıları tamamen hayal mahsulüdür. En sağlam görünenler ise bu çöküşü toprağın kuvvetten düşmesine veya köylülerin hâkim sınıfa karşı ayaklanmalarına bağlarlar. Arkeolojik belgeler ise, M.S. 630 yılından itibaren Merkezi Maya'nın kuzey ve güney bölgeleri arasında devamlı savaşlar olduğunu ortaya koymaktadır. Maya medeniyetinin çökmesinde bütün bunların katkısı bulunmuş olabilir. Araştırmacılar bu çöküşün ekolojik, siyasal ve toplumsal unsurların birleşiminden kaynaklandığını kabul etmektedir.  21.12.2006 10:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 8376
Kayıt tarihi
: 01.12.06
 
 

1968 Ankara doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı Bilim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster