Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
611
 

Mayınları kendimiz temizleyebiliriz

Mayınları kendimiz temizleyebiliriz
 

Yaklaşık 2 haftayı aşkın bir süredir tartışılan Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi işi ile ilgili, sayın yetkili ve büyüklerimizin affına sığınarak naçizane önerimi açıklamak istiyorum.

Benim aklıma gelen ve bugüne kadar dile getirilmeyen en mantıklı çözüm yolu; “mayın temizlenmesi için gerekli teknolojinin satın alınması veya üretilmesi, temizlik için gerekli Türk personelin ilgili kurumlarca eğitilmesi ve temizlik işinin kendimizce yapılmasıdır.” Böylece aynı teçhizat ve personel ile ülkemizin başka bölgelerinde yer alan mayınlı bölgelerde, yine kendimiz tarafından temizlenebilecektir.

Kamuoyuna yapılan açıklamalarda, ülkemiz kurumlarının mayın temizleme için yeterli teknoloji ve deneyime sahip olmadığı üstüne basılarak söylenmektedir. Bana göre bu ülkemiz prestiji açısından büyük bir olumsuzluk yaratmıştır. Bugün ülkemiz bir savaş halinde olsa ve birliklerimiz mayınlı bir arazi ile karşılaşsa, orada donup kalacak mıyız? Mayınlı alanda koridor açmak için elimizde teknoloji yok mu? Eğer yok ise vay halimize. Var ise neden geliştirmiyoruz?

Mayın temizliği için ya hizmet satın alacağız, ya da sınır topraklarımızı uzun bir süre temizlik firmasına bırakacağız. İkinci seçeneğe tamamıyla karşıyım zaten. Birinci seçenek için ise maliyetin ne olduğu hala net olarak açıklanamamıştır. Muhalefet partileri 300-500 milyon dolar rakamlarını dillendirirken, AKP milyar dolarlardan bahsetmektedir.

Peki bu mayın temizlik teknolojisinin maliyeti nedir? Hizmet satın almak için para ödemek yerine, teknolojiyi satın alsak veya üretsek, bu teknolojiyi kullanacak personelin eğitimini sağlasak daha iyi değil mi? Böylece hem teknoloji bizim elimizde kalacak, hem de bünyemizde eğitimli Türk personeli olacaktır. Aynı teknoloji ve personel ile ülkemizin başka bölgelerinde yer alan mayınlı araziler de temizlenebilecektir. Üstelik ülkemize yönelen bir mayın tehdidi karşısında, teçhizat ve personel açısından hazırlıklı olunabilecektir.

Hal böyle iken iktidar partisinin, mayınlı bölgenin temizlenmesi ile ilgili ilk yasa tasarısı, yap işlet devret modelidir. Bu dünyanın hiçbir yerinde emsali görülmemiş bir uygulamadır. Bugüne kadar hiçbir devlet, sınırlarını işletme hakkını başkaca ülke veya kurumlara bırakmamıştır. AKP hükümeti, halka yaptıkları açıklamalarda; “biz önce ihale yolunu deneyeceğiz” derse de, ilk hazırladıkları yasa tasarısı, sadece yap-işlet-devret modelini içermekteydi. Muhalefetin itirazı üzerine diğer ihale seçenekleri ilave edilmiştir. Muhalefetin sınırların kiraya verilemeyeceğinde ısrar etmesine karşın, iktidar sayısal çoğunluğunu kullanarak gecenin bir yarısı kiralama maddesi olduğu halde yasayı onaylamıştır.

Yasanın onaylanmasının sabahı, yeni teşvik paketi ve Ergenekon operasyonu dalgası devreye girse de, mayın muhalefetçe gündemden düşürülmemiştir. Düşürülmemelidir de. Bu konuda halkımızın daha bilinçli olması ve mantıklı çözümlere destek vermesi gerektiğine inanıyorum.

Yukarıda bahsetmiş olduğum öneri, mutlaka yetkililerin de aklına gelmiştir. Ama dillendirilmemesi açıkçası beni rahatsız etti. İnşallah bu yazım ve önerim, yetkililerce görülüp dikkate alınır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 205
Toplam mesaj
: 53
Ort. okunma sayısı
: 1264
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Yorum yapmaktan ve metin yazmaktan zevk alıyorum. Her insanın yorum yapması kişisel görüşlerini beli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster