Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1069
 

Maymunlar Cehennemi

Maymunlar Cehennemi
 

Maymunlar Gezegeni ya da diğer adıyla Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) ilk film 1968 yılında gösterime girmişti. Filmin konusu kısaca şöyle;

Aralarında George Taylor'ın da bulunduğu bir grup astronotu barındıran uzay gemisi, uzak ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapar. Konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ve adeta insanla yer değiştirmiş, konuşan, avlanan, karmaşık bir medeniyet geliştirmiş maymunlar vardır burada. Grup dağılır ve Taylor, ilkel insanlardan oluşan bir grupla birlikte insan avcısı maymunlar tarafından esir edilir.

Üzerlerinde deney yapılmak üzere maymun kentine getirilen tutsaklar arasında konuşma yetisine sahip ve diğer kurbanlardan farklı davranan Taylor hemen dikkatleri üzerine çeker. Maymunların lideri Dr. Zaius tutucu bir bilim adamıdır ve yerleşik inançlara ters düşüp evrim kuramını altüst edeceğini, toplumun dirliğini bozacağını düşündüğü bu keşfin hasır altı edilmesini ister. Kısaca Taylor'ın yaşamı tehlikededir. Devreye öğrenmeye aç bünyesiyle sempatik bilim adamları Cornelius ve Dr. Zira girerek Taylor'ı korumak isterler. Çıkan bir karmaşada Taylor, birlikte esir tutulduğu ilkel güzel Nova'yı da yanına alarak kaçmayı başarır.

Kaçış ve arayışlarının sonunda büyük bir kısmı suya batmış sadece gövdesinin bir kısmı ile başı açıkta kalmış olan Özgürlük anıtını gördüklerinde ise uzay gemisinin aslında dünya’ya iniş yapmış olduğunu , atılan atom bombası sonucu ülkelerinin ve dünyanın yaşanılmaz bir hale geldiğini büyük acıyla anlarlar.

Maymunlar Cehennemi benim çocukluğumdan bu yana unutamadığım bir filmdir. Son günlerde yeniden hatırladım.

Şu anda dünyanın her yerinde savaş ya da iç savaş var. Kısaca adı konulmamış bir dünya savaşı yaşamaktayız. Bomba’ların patlamadığı, insanların ölmediği gün yok.Bunun yanı sıra nükleer füzeler,kurulan nükleer santrallar ve diğerleri…Bütün bunları alt alta sıraladığımızda dünya da egemen güçlerin hak iddia etmek için çıkarttıkları savaşların sonucunda ortaya çıkacak yeni ve değişik bir dünya ile karşılaşmamız belki de an meselesi.

Ama egemen güçler bu konuyu her zaman görmezden gelmeye çalışmakta. Dünyaya ve insanlara verdiğimiz zararı anlamamızın zamanı çoktan geldi. Huzur ,barış ve sevgi dolu bir dünyada yaşamak varken nükleer silahlara sarılmak insanoğluna ne kazandırabilir uzun vade de?

Bir atom bombası ya da nükleer bomba’nın atılması sonucunda bütün dünyada yaşam sona erebilir. Dünya gezegeni üzerinde hiç insan kalmayabilir. Hiç bunu düşünüyor muyuz? Kazanma hırsı uğruna dünyaya verilen, verilmekte olan zararın farkında mıyız?

Kısaca, insanların olmadığı ya da bir avuç insanın yaşayabilme olanağı bulduğu bir dünya nasıl olur diye hiç düşündük mü? Bütün bunların yanı sıra her geçen gün insanlık ve insanca duygulardan uzaklaştığımızı da göz önüne alırsak kim bilir Maymunlar Cehennemi filminin gerçek yaşam da ortaya çıkması o kadar da imkansız olmayacaktır.

var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

geçtiğimiz aylarda bir kanalda yayınlandı sanırım, bir avuç insan da olsa hırs ve gözünün doymazlığı oldugu sürece yine aynı duruma gelinir sanki, baksana adem ile havva bile 2 kişilerken (?) neler olmuş, sahi ya bir elma yüzünden başımıza neler gelmiş böyle, sevgilerle.

erol aslan 
 20.03.2008 9:57
Cevap :
Geçmişten günümüze medeniyetlerin çöküşünü, sonunu hazırlayan hep aç gözlülük ve hırs olmuştur.Gerçek anlamda paylaşmanın ve sevginin değerini anlayabilsek aynı hataları tekrar, tekrar yapmayız.İşin en kötüsü yanı ise yapılan hatalardan gerekli dersleri alamamamız bir türlü... Selam ve Sevgiler  20.03.2008 21:00
 

Belki de gelecekte sadece seçilmiş!-ya da kendi kendileri seçmiş - küçük bir insan topluluğu olacaktır yer kürede. Ve küçük bir grup insan da yine onlara hizmet etmek için- diğerleri böyle istediği için- var olacaktır!! Ne dersiniz?

nilgun 
 17.03.2008 20:44
Cevap :
Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki bazen kendimi sinema salonunda korku filmi seyreden biri gibi hissediyorum. Yıllar önce bilim kurgu diye seyrettiğimiz filmler teker teker gerçek yaşamda da karşımıza çıkmaya başladı.Gelecekte korku,acı ve ölümün hüküm sürmediği bir dünyada yaşamayı tercih etmeme rağmen yinede "olmaz olmaz" diyorum Sevgilerimle  17.03.2008 22:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 225
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1301
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster