Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

23 Kasım '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
381
 

Mazeret-i Çingene

Mazeret-i Çingene
 

Geciken bir ziyarete yetişme çabasıyla hastane merdivenlerini tıknefes çıkmaya çalışır bizim çingen Sabiş. Ziyaret edeceği şahıs da aynı dergide yazı yazdıkları doktor arkadaşıdır.

Yazdığı son yazının yorumuna vaktinde yetişemeyip ama üzüntüsünden de içi içini yiyip, napıp edip yetişme çabasındadır.

Çünkü çok sever hoş Sedas'ı doktoru, civan perçemi çingenesini. Muayene kapısını hafifçe tıklatıp içeriyi şöyle bir göz süzerekten badeler henüz mevsimi olmadığından gözünü süzemez.. Sekreter bayan buyurun der.

- Ne istemiştiniz?
- Yok bişi istememiştim, benim güzel doktorum civan perçemim burada mı? Onun güzel yazısını yoruma geldiydim de çin çin kadın geldi deyiverseniz.
- Geç otur şöyle çin çin hanım, doktor hanımcıma sorayım, çünkü saat epey ilerledi yorum vizit vakti çoktan Üsküdar'ıda aldı Kadıköy'de şimdi

Konuşmaları duyan doktor hanım içerden telofonu çaldırır. Soracaktır son yorumcuyu yoksa gideceğini söyleyecektir sekreterine
- Lü lü lü lü lü

- Buyurun doktor hanımcım, evet bir yorumcunuz var çin çin hanım tıknefes vaziyetleri size yorum muayenesine gelmiş, içeri alıyım mı yoksa çok geciktik artık kapatıyomuyduk diyim, zaten vizit bittiydi gidiyorduk ama?

İçerden seslenir bayan doktor sesi sedalı...

- Al içeri kızım arasıra kahve muhabbetimiz olur ayıp etmeyelim şimdi, bir aspirin veririz gider.
- Çin çin hanım, doktor ablam gelsin dedi, ama bir daha olmasın ütfen..
Hem doktor ablamın iyi kalbine dua et.
- Merhaba doktorcum Seda'cım valla geciktim çok özür dilerim beyaw. Çoktan gelmiş olmam lazımdı geçen defacıkta böyle geciktim kimseler inanmayacak baktığım fallarıma da ona üzülürüm bir yandan da...
- Ay kız ablacım bu Bayram öldürecekti bizi. Aldı götürdü bizi taaa Tekirdağ’a düğüne.. Orda öğlen oldu, yemek verdiler biz çalgıcılara, düğün yeme yapmış düğün sahibisi, yedik elbet ucundan acıkın....
- Ah bre anacım, başladık çalgılar, çengiler düğüne gelenleri eğlendirmene.
- Ay bacıcım hepimiz aynı anda kıvranma başlamadık mı karınlarımızın ağrısından?
- Ay ay ay kıyılır bağırsaklarımız ölürüz sancıdan millet oynar, biz zor çalarız gırnata darbuka vira.
- Ayy dayanamacam dedim artıkın çünkü morardım anacım bacım sıkmaktan kendicimi, şak diye birden hafif şiddet bir deprem,ben yerde upuzun sanki yengen.
- Ben dağ gibim gönüllü romane Sabiş devrildim hükümetler gibim anacım...
Peşçazımdan da yüreği ak, yüzü kara Bayram'ım.
- Derkene Nergiz yengem,Saniye anam, bütün düğün insancıklarının hepisi. Allah'ım yarebbim bu nedir sankilim tosun abimin bir milli felaketi..
- Gözlerimizi açmış mıyız Tekirdağ'nın devletinin hastanesinde.
- Bütün doktorlar, hemşireler, hastabakıcılar, onların bakıcıları hepisi, bizi bir güzel muayeneden geçirmişler, sankilim iğneden iplik geçirmişler..
- Tahlil sonuçları vs. labratuar neyin ordan almışlar sunacıma da bir de bakarlar ki anacım, meğerim bizi yedimiz tavuklar zehirlemişler.. Bana sülediler ama ben inanamadım..
- Eh dedim ben tutmaz mıyım şimcik o tavukların bacaklarından, ayırmaz mıyım onları ikiye, naptık ki biz onlara zehirlerler bizi?
- İki ayaklı tüylü şeyler n'olcek. Buğday tanesi yiyesiceler. Kuş gribi olmayasıcalar. Arada soframıza gelirdiler, zehirlerler şimdi bizi, aklım hiç almaz ne de basar bu işe anacım...
- Kör şeytandan bulsunlar diyecem, kalbim elvermez çünkü, zaten bulmuşlar kuşlardan grib hastalığını.. Töğbe bismillah çekerim içimden hırsımı yatıştırma bakarım yattığım yerden.

Seslendiler bana hep bir ağızdan yatmışız hepimiz sırayla ya hastane odasında, bülee serili vaziyette tek tek beyaz çarşaflı yataklar içinde yatışırız..

- Sabiş Sabiş dediler.. Ne saçmalarsın üle, biz üle demek istemedik yedimiz tavuklar zehirlemiş bizi anlasana.
- Hala da kafam almaz Seda'cım, zehirlenmişim ya.. Kız bacım güzelcim kıymetlim. İçimden sabırlar düğmükleyip, gözlerim yedim tavuğu düşleyip, nasıl canlandı da bu tavuk zehirledi bizi diyene, şarlo kolmsluk düşünürüm..

Yanımdaki Saniye anam, daha fazla dayanamadı ve ordan kafama duğru yollamaz mı yurt içi kargoyla bir sandalye. Ben azcıkın daha rüyalar ülkesi ve bir gün daha kendimde olamadığımdan geciktim işte beya..

- Ah dedim çıkmıştır şimdi bizim edebiyat dergisi, biz hastane kapısı muhabbeti, ancak geldim abacım..
- Bir de anacım ölsem aklıma gelmez. Takıldı mı oradan peşime bir sürü kedicik..
- Pist derim, hoşt derim, gelmeyin bre derim gelirler peşçazımdan. Meğerim, Tekirdağ vakti zamanında kedilerin atalarından almış isimcazını.. Bunların atasının adı tekirmiş ve dağlarda yaşarmış.. Bunun için, Tekirdağ'a Tekirdağ demişler, ondan sunacıma da Tekirdağ Tekirdağ olmuş kız anacım..

Neyse lafı uzatmayayım göya bağlamaya çalışırım.

Kedilerden aldıkları için isimlerini, orada yaşayan bütün kediler de kim gelirse gelse dışardan, sanırlarmış ki Tekirdağ'ın ismini çalıp götürürler. Onun için insancıkların peşlerine takılırlarmış bu miyavcıklar..

- Ay rüyada olsam da uyansam keşkem..
- Bayram'la Saniye anam çimdiği bassa kabama.
- Sen duydun mu Seda'cım böyle yalan bişi?
- Duymadın dimi.. Bende duymadım ama uydurdum.
- Geciktim ya şimcik, bu nedenle, bunlar da mazeret dürtülerimdi. Anlatsaydım şimdicik doğruyu, hepiciniz ağlayacaktınız burada şıpır şıpır şimşeksiz yağmurlarla.. Tadım tuzum yoktu beya Seda'cım.

- Girip okuyamıyorum sık sık gazeteleri, dergileri, yazıları, şiirleri ve yorumları.. Aklımla yüreğim burada ama naparsın olmuyor velakin.

- Afff çiçeklerim baş ucuna varmıştır şimcikin, kabul et lütfen.. Öptüm o güzel yüreğinden kurtarıcı meleğim benim..

- Maleminin cümlesine sevgi saygı ve selamlarımla..
- Ben kim miyim?
- Çin çin hanım beyaw.
- Bilirsiniz ben romanım, asilim, çinganeler aşa ki maledeki Güllü'ler olur. Ben alçak yürekliyim, sınıf ayırmam, alt tarafı da üst tarafı da aynıyım, yanim çingen Sabiş'im.
- Çin çin çinemine hanım çin çin çinemine hanım seni seviyomm cannımmmmm

Zaman mı? Abeyaww çinganeler zamanı yazın gönlümüz olsun :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4963
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster