Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
297
 

MB'de yorum yapmak, almak ve cevaplamak

MB'de yorum yapmak, almak ve cevaplamak
 

Yorum sorgudur, katkıdır, eleştiridir. Cevaplamaksa sorumluluktur.


MB'de yaşama dair yazmak insanın beynine çeki düzen vermesini, yaşama kendi penceresinden daha yoğunlaşmasını, bunları okuyanlarla paylaşmasını ve paralel yazanların ne düşündüğünü izlemesini sağladığından çok önemlidir. Özetle düşüncelerini  yazabilenlerin kamuoyunu oluşturmaktadır.

Tabii ki sanatsal çerçevede (şiir, öykü, hikaye) yazanlar için de çok aktörlü interaktif bir gerçek atölye...

MB de blog okuyan okuduğuna dair katksını, sorgusunu, eleştirisini yazması ortamı aktif diyaloga  dönüştürür ki bu da etkinligi verimliliği artırır.

Tabii ki yorum yazmayı sohbet grubuna dönüştürmekte ayrı bir yaklaşımdır, tercihtir.

Sadece okumak veya okunmakta bir aktivitedir ancak etkisi belirsizdir.

Sayaç oyunlarını çözüp tık almak ta tamamen ayrı bir tatmindir. Bunu isteyenler sosyal medyayı nasıl kullanırım arayışıyla bir sonuç elde edebilirler ancak bunun bence bir kıymeti harbiyesi yoktur.

ANCAK yazanın düşüncesini net bir şekilde ortaya koyduğu bloguna yapılan soru içeren bir yorumu cevapsız bırakmak bence en olmayacak iştir veya blog yazdığı konuda yetersizliğine göstergedir.

Okuduğum bloglar bana bir şey düşündürüyorsa (yazanın beni okuyup okumadığına bakmaksızın) yorumumu yazarım.

Bloglarımın düşünmeye zorlayan tarzımdan ötürü aşırı okunmasa veya yorumlanmasa bile bana yöneltilen yorumları mutlaka kısada olsa cevaplarım, en azından tşk ederim.

Okuduğumuz bloga dair düşüncemizi tepkimizi belirten bir yorum katkıdır, yazana saygıdır ama bloga yazılan soru içeren bir yorumu cevaplamak ise konuya hakimiyeti yansıtacak sorumluluktur.

Tabii ki agresif olmadık ifadeleri içeren yorumları görmezden gelmek veya hak ettiği düzeyde cevaplamakta en keyifsiz iştir. 

ÖZETLE; Yorum tepkidir, katkıdır, saygıdır ama yorumu cevaplamak sorumluluktur.

Bu bloga yapılan yorumlar da sahiplerinin bakış açısını yansıttığından çok önemlidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey ne kadar açıksözlü bir insansınız, çok güldüm:)) Sevgiler, selamlar..

Selda Çakmak 
 21.01.2016 17:03
Cevap :
Kerim bey MB nin rengidir, enstrümanıdır, mizahıdır. Gönül hoşluğuyla...  22.01.2016 10:49
 

Size katılıyorum Kadri Bey. Selamlar, sevgiler..

Selda Çakmak 
 21.01.2016 17:00
Cevap :
Teşekkürler Selda hanım. Gönül hoşluğuyla...  22.01.2016 10:45
 

Yazınızda vurguladığınız konular ve saptamalarınız yerinde ve anlamlı. Üstelik içerik olarak uzun bir blog oluşturacak denli zengin bir konu. Ben de blog yazarlığı ve yorum yazılmasına ilişkin düşüncelerime bir yazımın son paragrafında kısaca değinmiştim; http://blog.milliyet.com.tr/neden-blog-yaziyorum-ii---blog-yazarligi-ve-okuyucu-yorumlari--/Blog/?BlogNo=262445 Yorumu yanıtlamak sorumluluktur önermenize katılıyorum ancak yorum yazmanın ta kendi içinde bir sorumluluk gerektirdiğini düşünüyorum ki bunun yansıması da yorumun içeriği ve anlatış (ifade) tarzıdır. Yorumlara yanıt vermek yazara bağlı olmakla beraber yanıt vermek en azından ince bir davranış olacaktır. Ötesi ise, sizin de vurguladığınız gibi farklı ve zengin paylaşımlara yol açabilecek bir düşünce alışverişidir. Yalnız 7. paragrafta belirttiğiniz düşünceyle Ata Kemal Şahin Beyin yorumuna verdiğiniz yanıt arasında bir zıtlık var gibi geldi. Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 05.12.2011 10:12
Cevap :
'İçinde soru olan yoruma' cevap vermek sorumluluktur, yoksa düz bir yoruma cevap vermeyebilir. Son uyarınızı inceleyeceğim. Saygılar...  05.12.2011 10:18
 

Merhaba Kadri Bey... Blog ortamında değişik konularda değişik fikirlerin işlendiğini görmek, okumak ve yorumlamak çok güzel ve önemli.Yoruma cevap almak daha da güzel, bir teşekkür olsa bile.Ben de kendi adıma yazar seçmeden okumaya çalışıyorum dikkatimi çeken konuları.Ama özellikle okumaya gayret ettiklerim de var, her yazısına yorum yapmasam da...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 05.12.2011 8:59
Cevap :
Yazdıklarınıza katılıyorum, tşk ediyorum. Selamlar...  05.12.2011 10:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 603
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1142
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster