Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
384
 

MB hakkındaki düşüncelerim

MB hakkındaki düşüncelerim
 

Henüz on beş günlük blog yazarlığı serüvenimde çok iyi zaman geçirdiğimi söyleyebilirim. Yalnız bu durumum biraz yeni bir diyara giden, orada aylak aylak gezen birine benziyordu. Bulunduğum yerle ilgili hiçbir farkındalığım yoktu yani!  Son birkaç günümü eski blogları okuyarak geçirdim. Belki bu gözlemleri hemen yapmalıydım ama olmadı işte. Daha önce hiç böyle bir siteye dâhil olmadığım için tecrübesizdim. Açıkçası eski bloglar arasında gezinirken biraz ürktüğümü itiraf etmeliyim. Önceki halimi düşündüm ve kendimi büyük bir ülkede dil bilmeden dolaşan saf bir turist gibi hissettim!

Şaka bir yana; gerçekten çok içerikli bloglar, fazlasıyla donanımlı birbirinden iyi yazarlar var. Kitap okumaya ara verip bir süre daha böyle devam edeceğim herhalde. Her gün yazma kararımdan da vazgeçtim.  

Bloglar kadar; paylaşımlar, hatta tartışmalar bile çok nitelikli. MB gerçekten farklı bir ülke gibi. Buraya gelip yerleşmek kolay da, tanımak ve benimsemek için zamana ihtiyaç var. Bu ülkede şehirler, mahalleler, komşuluk ilişkileri bile gelişmiş. Herkes birbirini tanımış, bense o kimlikleri yeni yeni tanımaya başladım. Emin olduğum tek durum ise, kimsenin kişiliğini gizleyememesi. O kadar açık anlaşılıyor ki karakterler, tıpkı gerçek yaşamda komşu olmak gibi. Hatta daha da sorumluluk isteyen bir yer burası. Gerçek hayatta dün düşündükleriniz dünde kalabilir. Burada üç yıl önceki yorumlarınız bile hâlâ bugünkü tavrınızmış gibi okunup değerlendirilebiliyor. Anladım ki yazmak, ya da yorum yapmak dikkat istiyor biraz. Dağdan gelip bağdakine ahkâm kesmek gibi algılanabilir. Eh, ben de acemiyim henüz, öğreneceğim elbette!

Tarzlar, kategoriler farklı olsa da herkesin içtenliği göz kamaştırıcı. Birçok değerli yazar arkadaşa, olağanüstü nitelikte bloglara rastladım. Emeklerin gerilerde kalmış olması üzücü. Belki benim gibi yeni başlayanlara öncelikle eski yazılara göz atmaları önerilebilir.

Her neyse, burada olmaktan memnunum. Bazen sorunlar çıksa ve fikir çatışmaları yaşansa bile, genel olarak ifadeler çok saygılı. Ayrıca hem paylaşım duygusunun bu kadar yoğun olarak yaşandığı, hem de okuyarak bilgi birikimimi arttırabileceğim bir yer bulduğum için mutluyum.

Herkese selamlar ve saygılar.    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Altıncı yılımı tamamladığım MB ye dair gözlemleriniz ve objektif yorumunuz, bize nerede olduğumuzu ne yaptığımızı düşündürdü; evet, burada olmak beyinsel karışım, gelişim sağlamaktadır, keyfine varmanız dileğiyle hoş geldiniz. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 17.12.2013 8:11
Cevap :
Hoşbulduk efendim. Beyinsel karışım ve gelişim sağlamak hiç de azımsanacak bir şey değil. Fakat altı yıldır çok fazla emekler de verilmiş gerçekten. Türkiye'de yazar sayısı inanılmayacak ölçüde arttı. O yüzden sağlıklı değerlendirmeler yapılması olanaksız hale dönüşüyor. Bir çok değerli emek sadece paylaşım olarak kalabiliyor. Benim naçizane görüşüm bu doğrultudadır. Saygılarımla.  17.12.2013 12:14
 

Sema Hanım, merhaba. MB'a tekrar hoş geldiniz. Burası tam size göre bir yer. Daha doğrusu buraya kuşbakışı ve eleştirel bir gözle bakabilecek entelektüel birine ihtiyacı vardı. Şimdi sizin 8000 kişilik bir sınıfınız olduğunu düşünün: "Üstün zekalılar", kurnazlar, hokkabazlar, yaramazlar, mobingciler vb. etrafınızda şimdi! Asıl keşfedilmesi gerekenler bir köşede bekliyorlar! Bu yorumu yayınlamaktan çekinmeyin lütfen, sorumluluğu bana aittir. Elinize sağlık, çok hoş bir yazı idi. Selam ve sevgilerimle.

Dr Lokman Doğruöz 
 14.12.2013 4:50
Cevap :
Öncelikle değerli yorumunuzdan dolayı teşekkür ediyorum. Eleştirel gözle bakmayı düşünmem. Fakat farklı blog yazılarını okumak keyifli oluyor. Keşifler yapmak da güzel. Tabii ki herkes yapıyordur eminim. Sağlıcakla kalın. Saygılarımla.   15.12.2013 17:06
 

Doğru yerdesiniz, MB alışkanlık yapar. Hoşgelmişsiniz.

Nuray Ors 
 03.12.2013 18:08
Cevap :
Teşekkürler, hoşbulduk. Güzel bir alışkanlık. Selamlar.  03.12.2013 18:21
 

"Yazılar yazdım paylaşıyorum çığırtkanlığı" paylaşım söylemini tanımlamaya yetmez bence, Hocam! Dikkat ettim; bu yazınızı okuyan çoğu yorumcuya "ben de sizin yazılarınızı okuyorum" demişsiniz. Mecbur musunuz okumaya? Elbette hayır! Ama siteyi incelediğiniz belli! "Yorumla beni, yorumlayayım seni", "Oku beni, okuyayım seni" taktiğine bu sitede "PAYLAŞIM" diyorlar! Pek de "masum" bir söylem gibi göremi yorum ne yazık ki! Ben "Paylaşmak pastanın bana düşen diliminden feragat etmektir" diye bir tanımlama getirince pek kabul görmüyor. Deneme babında birkaç yazıya eleştirel yaklaşın (yorumlayın) bakalım! Size hemen gösterirler "paylaşımın" ne olduğunu. Neyse efendim; yazıma yazdığınız yorumu yanıtlarken teknik bir hata sonucu tamamlayamadım. Bu yorumumu o yanıtın devamı olarak kabul edin lütfen. Tekrar hoşgeldiniz. Selamlar, saygılar.

Ümit Culduz  
 03.12.2013 16:25
Cevap :
Uzun zamandır buradasınız. Farklı fikirler ve yaklaşımlar olması normal. Anlıyorum Ümit Bey. Ben de zamanla alışacağım ortama herhalde. Selamlar.  03.12.2013 17:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 226
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1501
Kayıt tarihi
: 22.09.13
 
 

Ege Üniversitesi mezunu. Emekli öğretmen. Yayımlanmış romanları ve deneme kitapları var. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster