Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
473
 

MB Paradoksu

MB Paradoksu
 

Zihinler bulanık


Milliyet Blogda yazı yazanların ortak iki prensibinin olduğunu zannediyorum. 

1) MB'nin değerini ve kalitesini (güven, inanılırlık, ilkeli, etik ) arttırmak. 

2) Adalet duygusu. 

Bu iki ilkeyi belirttikten sonra, üzerinde durmak istediğim esas konuya geçmek istiyorum. 

İlk önce kendimle ilgili hususu belirteyim.MB Bloggerları olarak organize hareket edelim ve MB'nin etkinliğini arttıralım düşüncesiyle bir çok yazı yazmam üzerine akla hayale gelmez ağır tenkitler aldım. 

Daha sonra bir bayan yazarımız , Blog Yazmak üzerine mükemmel bie yazı dizisi kaleme aldı, hakarete varan reaksiyonlar gördü. 

Bir başka bayan yazarımız MB'nin bir aile olduğunu belirterek dostluk, sağduyu, hoşgörülü olmayı önerdi, alaycı ifadelere, yorumlara maruz kaldı. 

Akademik kariyere sahip bir yazarımız, blog ve gazetecilik ilişkisi konusunda üstadça kaleme alınmış bir blog yayınladı, hakarete varan sözlerle karşılaştı. 

Velhasıl ilk kelimesinden son kelimesine kadar Milliyet Bloğun kalitesini ve etkinliğini arttırmak amacıyla yazılan bu yazılar, aşağı yukarı aynı kişiler tarafından Ti'ye alındı, hakarete uğradı, bloglar yazıldı, şiirler yazıldı. Ama dediğim gibi " aşağı yukarı hep aynı kişiler " yaptılar bu olumsuz alaycı, hakarete varan tenkitleri. 

Şimdi bakıyorum, bir haftadan fazladır Burçak Yazıcı adlı genç kızımızın ( genç olup olmadığı konusunda tartışma var) yazıları Blog içinde tartışılıyor ve ortalık toz duman. 

Bir taraf , yazıları yazanın genç olmadığını ve aldatıldıklarını, diğer tarafta olayın bu yanını gözönüne almadan genç bayana destek veriyor ve yazılarına karşı çıkanlara da - bir kısmı - hakarete varan yorumlarda bulunuyor. 

Burçak'ın yazılarının çakma kişilik altında yazıldığını belirten yazarların, ortak amaçları, Milliyet Blogun değerini düşürmemek ve blog üyelerinin kandırılmaması yani hakkaniyet kurallarına, adalete, doğruluğa uygun davranmak. Sahte davranışlarla prim vermemek. 

Burçak'ın yanında yer alanlar ise, sahte bir davranış olup olmadığını düşünmüyorlar, bu olayın, böyle sahte yazıların, zaman içinde Milliyet Blogun değerini düşüreceğini göz önüne almıyorlar ve doğruluğu tereddütlü bir duruma prim veriyorlar. (Şüphe aydınlığa koşmaktır demiş Tevfik Fikret.) 

İşte PARADOKS bu noktada kendini gösteriyor. 

Bir kısım yazarlar, "Milliyet Blogun güvenilirliğini, değerini, etkinliğini ve popülaritesini muhafaza etmek ve ellerinden geldiği kadar bu özelliklerini arttırmak isterken", bir diğer grup bunun tam aksini yaparak "MB'yi istemeden aşağıya çekecek davranışların destekçesi " oluyor. 

Hani hak, adalet, MB'ye önem vermek. Nerede? 

Masumane yazılara hakaret et, seni kandırma ihtimali ortaya çıkmış yazılara ve yazarına destek ver. 

Düşünenlere sormak isterim. Meydan sizin. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana göre bütün Türkiyeye sesimizi duyurma imkanı veren MB çok güzel bir platform. Sayfalar dolusu yazılabilecek eksikliklerine rağmen bu böyle!... Oluşturulan klanlara rağmen bu böyle!. Adı, sanı, kimliği saklı insanlara rağmen bu böyle!.. Buraçka kardeşim için demiyorum en genel manada bayanları biraz anlarım. Yani kimliğini saklama konusunda biraz hak veririm. Ama bu noktada MB bir şart koymalı. Açık TC kimliğini alamadığı insanın yazılarını yayaınlamamalıdır. O zaman mahlas isim kullabilir herkes. Okuyucu ve yazarlar olarak burada yazılan her satırın gerçek sahibini MB biliyor onaylanmış kişiliktir der işimize bakarız. Tabiri caizse curcuna sona erer ama yapmıyorlar. Nedenini kestirebiliyorum ama söylemiyorum....)) Çok güzel duruma müdahala ettiniz, tesadüfen okudum yazınızı, takip edeceğim sizi...saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 09.06.2011 9:05
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.  09.06.2011 16:11
 

MB'ye küçük bir kıza kendini ispat için hakaret yağdıranlar mı kalite getirecekler.? Adam son bir ayda bir blog yazmış onda da böyle yazmış. Ondan sonra MB'nin kalite ve güvenirliğini artıracak ve bunu eleştirenler ise kalite düşürüyor öyle mi?Kimileri çalışır üretir, kimileri de üretenleri çelmeleyip nemalanmaya çalışır. İşte gerçek paradoks bu.

Turbest 
 09.06.2011 1:37
Cevap :
Yazımı bir daha okumanızı tavsiye ederim. Ama tercih sizin.  09.06.2011 16:12
 

dikkat edin küfür yemeyin :))

İsimsiz Yazar 
 09.06.2011 0:45
Cevap :
Sürpriz olmaz.  09.06.2011 16:13
 

Herşeyden öteye önemli bir olayı tartışabilmek veya tartışmasına karşı çıkmak. Tartışmak gerçeği güçlendirir. Karşı çıkmakta garip bir durumdur, anlaşılmazdır. Önemli bir konuda doğrunun güçlenmesi için tartışma esastır. Zıdlıklarda durumun taraflarıdır ve yadırganmamlıdır. Her konunun her bloggerın berrraklaşacağı bir MB dileğiyle...

Kadri KANPAK 
 08.06.2011 22:27
Cevap :
Davranışlarda istikrarlı olmak,insanların ruh sağlığının yerinde olduğunu gösterir. İşine geldiği gibi konuşmak , bir fikri tartışmak anlamına gelmez.Selamlarımla.  09.06.2011 10:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2166
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 984
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster