Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Motor Sporları
Okunma Sayısı
1223
 

McLaren/Mercedes'e ceza! Ferrari Şampiyon.

McLaren/Mercedes'e ceza! Ferrari Şampiyon.
 

Ferrari-McLaren casusluk skandalı olayında McLaren/Mercedes suçlu bulunarak rekor cezaya çarptırıldı; 100 milyon dolar para cezasının yanısıra 2007 sezonunda kazandığı tüm puanlar silindi. Böylece Ferrari 2007 sezonunda Şampiyon oldu.

Konu ile ilgili 14.09.2007 tarihli Milliyet/İnternet haberi aşağıdadır.

http://www.milliyet.com.tr/2007/09/14/son/sonspo01.asp

"Formula 1'i uzun süredir meşgul eden 'casusluk skandalı' -şimdilik- sonuca ulaştı. Perşembe günü Paris'te toplanan FIA Dünya Motor Sporları Konseyi (WMSC), Vodafone McLaren Mercedes'i, Ferrari takımına ait 780 sayfalık teknik dökümanı kullanmaktan suçlu buldu.

Oldukça uzun süren oturumdan ilk gelen haberler, McLaren Mercedes'in Formula 1 2007 ve 2008 sezonundan diskalifiye edileceği şeklindeydi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, McLaren'a 100 milyon dolar para cezası verilmesinin yanı sıra, takımın 2007 sezonunda elde ettiği Markalar Şampiyonası puanlarının silineceği bildirildi.

Sezon içerisinde şimdiye kadar 166 puan toplayan McLaren Mercedes, bu puanlara göre sezon sonunda FOM (Formula One Management)'dan alacağı parayı da kaybetmiş oldu.Ayrıca, McLaren Mercedes takımı sürücülerinin kazanacağı olası bir yarış sonrası, takımdan hiçbir yetkili podyuma çıkamayacak.

Şampiyon Ferrari

McLaren'ın 2007 sezonu için en yakın rakibi olan 143 puan sahibi Ferrari, bu kararla markalar klasmanında şampiyonluğunu -neredeyse- ilan etti. Zira, halen ikinci sırada olan Ferrari ile üçüncü sıradaki BMW Sauber takımları arasındaki puan farkı 57.

Sürücülerin şansı devam ediyor

WMSC, McLaren Mercedes'e verilen puan silme cezasının, takım sürücülerinin aldığı ve alacağı puanları etkilemeyeceğini de bildirdi. Sürücülerin FIA'ya sağladığı deliller ışığında, "dokunulmazlık" kazandıkları açıklandı. Böylece, McLaren, Markalar Şampiyonluğu'nu kaybetse de, sürücülerinden biri Dünya Şampiyonu olabilecek.
WMSC, McLaren Mercedes takımının 2008 sezonu aracıyla ilgili detaylı bir teknik raporun da kendilerine verilmesini istedi. Konsey, bu rapor ışığında Aralık 2007'de yapılacak toplantıda McLaren Mercedes'in 2008 sezonundaki kaderiyle ilgili bir karar verileceğini de açıkladı.
FIA, bugün karar hakkındaki gerekçelerini açıklayacak.

Temmuz ayında suçsuz bulunmuştu

Casusluk skandalı ile ilgili ilk oturum Temmuz ayındaydı. Bu oturumda Konsey, McLaren'ın bu bilgileri kendi yararına kullanmadığı kanısına vararak, takımı cezalandırmama kararı almıştı.

Ron Dennis: Bu cezayı haketmedik

McLaren'ın patronu Ron Dennis, cezanın açıklanmasının ardından, takımın web sitesinden yaptığı açıklamada şu noktalara değindi: "En önemli şey, bu hafta sonu yarışıyor olacağız, sezonun geri kalanında ve diğer sezonlarda da. Bu, sürücülerimizin Dünya Şampiyonluğu için mücadele edebilecekleri anlamına geliyor. Yine de, bu şekilde cezalandırılmayı haketmedikBugün FIA'ya, sürücülerimiz, mühendislerimiz ve çalışanlarımız tarafından verilen tüm deliller, herhangi bir gizli bilgiyi kendi çıkarımız için kullanmadığımızı gösterdi.Dünya Motor Sporları Konseyi'ne verdikleri ifadelerde, üç sürücümüz de, teknik ekibimizin 140 çalışanı da, Ferrari'ye ait herhangi bir bilginin tarafımıza gelmediğini veya tarafımızca kullanılmadığını onayladı.Ferrari'ye ait bilgilerin bir çalışanımızın evinde, kendi kişisel tasarrufunda olduğunu asla inkar etmedik. Bu bilgiler McLaren tarafından kullanıldı mı? Bugün, bunun doğruluğu kanıtlanamadı.Bize sürekli, eğer McLaren bu bilgi kullanmadıysa, neden Stepney ve Coughlan'ın bunları topladığı soruldu. Bu konuda kesin birşey söyleyemeyiz, zira bugünkü oturuma ne Coughlan, ne de Stepney katılmadı. Ancak şunu biliyoruz ki, her ikisi de diğer takımlarla çalışmak için iş arıyorlardı. Bu Honda ve Toyota tarafından da doğrulandı. 2008 sezonuyla ilgili bir sorun yok, çünkü biz başka bir takıma ait herhangi bir bilgiyi kullanmış değiliz. En iyi sürücülere ve araca sahibiz ve Dünya Şampiyonluğu'nu kazanacağız"

Ferrari karardan memnun

McLaren Mercedes'e verilen cezanın ardından, Ferrari takımı da bir basın açıklaması yaptı.Açıklamada, FIA'nın McLaren'a verdiği cezanın Ferrari takımınca onay gördüğü ve takımın gerçeğin su yüzüne çıkmasından dolayı memnun olduğu bildirildi."

15.09.2007 SIRALAMA TURLARI

Formula 1'de sezonun 14. yarışı olan Belçika Grand Prix'isinde Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında Ferrari'den Kimi Raikkonen en iyi zamanı elde ettiği için Pazar günü yarışa "pole" pozisyonda başlayacak. Takım arkadaşı Felipe Massa 2.sırada, McLaren/Mercedes pilotları Alonso 3. Hamilton 4. sırada yarışa başlayacaklar.

Bu yıl tekrar yarışa dahil edilen Belçika'nın dünyaca ünlü Spa - Francorchamps pistinde Kimi Raikkonen 1:45.994'lük derecesi ile en iyi zamanı elde ettiği gibi kariyerinin 14. pole pozisyonunu kazandı.

16.09.2007 PAZAR / BELÇİKA GRANDPRİX'İ

Biraz evvel sona eren yarış için başladığı gibi bitti diyebiliriz. Yarışa "pole" pozisyonda başlayan Kimi Raikkonen baştan sona önde götürdüğü yarışı ilk sırada tamamladı. Yarışa ikin sırada başlayan diğer Ferrari pilotu Felipe Massa 2. üçüncü sırada başlayan Fernando Alonso 3. dördüncü sırada başlayan Lewis Hamilton 4. sırada tamamladı. Markalar şampiyonasında (McLaren/Mercedes'in puanları silindiği için) yarış sonrası puanını 161'e yülselten Ferrari 2007 sezonunun şampiyonu oldu. BMW Sauber 90 puanla 2. sırada.

Artık gözler bireysel sıralamaya çevrildi. Bugünkü yarışta alınan puanlar sonucu Kimi Raikkonen rakiplerine biraz daha yaklaştı. Kalan son üç yarış öncesi puan durumu :

1. Levis Hamilton : 97
2. Fernando Alonso : 95
3. Kimi Raikkonen : 84
4. Felipe Massa : 77

Resim: http://www.padokf1.com/ dan alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle sahtekarlık nerede ve nasıl olursa olsun ceza görmeli..saygılarımla..

Mehmet EREN 
 17.09.2007 15:36
Cevap :
Haklısın Mehmet kardeşim. Nerede ve nasıl olursa olsun cezalandırılmalıdır. Motorsporları da (adı üstünde) öyle ya da böyle bir spor dalı. Sporda bu ve benzer davranışlar cezasız kalmamalı. Selamlar, sevgiler.  17.09.2007 15:53
 

yabancılar hata yapanın gözünün yaşına bakmıyorlar. Bizmkiler affetmek için ne bahane bulacağını şaşırıyor.

Canan Öz 
 16.09.2007 19:06
Cevap :
Evet Canan Hanım, dediğiniz gibi. Yabancılarda böyle, affetmek yok. Geçen sene "efelik yapalım" dedi bizimkiler, hatırlarsınız, 5 milyon USD cezanın yanısıra az daha yarışlardan bile çıkarılacaktı İstanbul Park, ama bu sene akıllandık. Motorsporları ile ilgilenmenize sevindim. Yarışları yerinden ve canlı izleme fırsatı olduğu için İstanbullular çok şanslı. Görüşmek üzere, selamlar, saygılar..  17.09.2007 9:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2459
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster