Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
334
 

M.E. Bakanı Nabi Avcı ve Elif'in hayali

M.E. Bakanı Nabi Avcı ve Elif'in hayali
 

Elif Sultan KARABAYIR 12 yaşında.Herkes onu medyadan tanıdı, kendisi okumak istiyor ama hastalığı yüzünden okula gidemiyordu. Eskişehir’de bir fabrikanın üretim kampanyası açılışı sırasında utanarak  usulca M.E.Bakanı Nabi Avcı’nın yanına yaklaştı ve Sayın Bakanım 'Okula gitmek istiyorum, ama yüzümdeki yaralardan dolayı okula gidemiyorum'  diyerek yardım  istedi gözyaşları içinde. Sayın bakan yerinden kalkarak 'Biz durumunla ilgileneceğiz, sen merak etme okula da gideceksin' dedi. Elif çok mutluydu kendisine yardım edileceğini  duyduğu için.

Ama Elif’in hayalleri de vardı, okuyup Görsel Sanatlar  öğretmeni olmak istiyordu. İşte Elif için asıl sorun bundan sonra başlayacaktı. Elif okulunu başarı ile bitirecek, YGS ve LYS sınavlarına girecek, sonra üniversitelerin açmış olduğu yetenek sınavlarına girecek, başarılı olursa Görsel Sanatlar (Resim) Öğretmenliğini okuyacak sonra da mezun olacak ve KPSS sınavına girecek atanmak için. Tabi yeterli kontenjan açılırsa !!!

Sevgili Elif, hayallerini ve umutlarını yıkmak istemiyorum ama bölümümüz hakkında bilmen gereken o kadar çok şey var ki?

Birincisi seninle aynı hayalleri paylaşan, görsel sanatlar öğretmenliğini okuyup  öğrencileri ile buluşmayı bekleyen tam 10000 (yazıyla ON BİN) resim öğretmeni mezunu var. 10000  görsel sanatlar öğretmeni ATAMA bekliyor sevgili Elif.

İkincisi, seninde bizimle aynı sorunları yaşamanı istemiyorum. Sana başka bir bölüm okumanı tavsiye edeceğim. Hani okulu bitirir bitirmez KPSS’den 0 (sıfır) puanla atanabileceğin ya da 40 – 50 ile atanabileceğin, her yıl ortalama 3 - 5 bin kontenjan ayrılan bölümlerde oku. Çünkü senin yanına yaklaşıp yardım istediğin Milli Eğitim Bakanı, Görsel Sanatlar  dersine ve Öğretmenliği mezunlarına hak ettiği değeri vermiyor. Tabi önceki Milli Eğitim Bakanlarını da unutmamak gerekiyor. Çünkü her gelen bakan dersimizin önemini kavrayamadı ve dersimizi önemsiz bir ders olarak gördü. Bunun en büyük kanıtı yıllardır yapılan öğretmen atamalarında en düşük atama kontenjanlarını hayalini kurduğun görsel sanatlar öğretmenliğine verilmesi.

Ayrıca sevgili Elif, öğrencilerin bilişsel,duyuşsal ve psikomotor davranışlarını geliştiren, uygulamalı bir ders olan görsel sanatlar dersi 1 ders saati, yani 40 dakika oldu biliyor musun?

Sevgili Elif; bu yıl yapılan 40000 öğretmen atamasında senin o hayalini kurduğun Görsel Sanatlar öğretmenliğine tam 357 kişi atadılar ne kadar çok değil mi? Bu da yetmezmiş gibi 1400 sınıf öğretmeni alan değişikliği nedeniyle Görsel öğretmenliğine ellerini kollarını sallayarak geçtiler. Oysa atama bekleyen binlerce ağabeyin ve ablan atanmak için yıllarca ders çalıştı,emek harcadı.

Sevgili Elif, yardım istediğin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, alan değişikliği nedeniyle mağdur edilen bölüm mezunlarının rahat olmasını, mağdur edilmeyeceklerinin sözünü vermişti. Verilen sözler tutulmamış, sınıf öğretmenlerinin alan değişikliği nedeniyle okumak istediğin görsel sanatlar öğretmenliği bölümüne geçişi ile görsel sanatlar  mezunları 40000 öğretmen atamasında verilen 357 kontenjan ile mağdur edilmişti. Bunları yazarak senin hayallerini yıkmak istemezdim ama gerçekler böyle. Kendini şimdiden alıştırman lazım görsel sanatlar öğretmenliği okumak istiyorsan.

Sevgili Elif, insanları ayakta tutan umutları ve hayalleridir. Senden hayallerinden vazgeçmeni asla isteyemem ama şunu unutma yıllarca emek harcayıp, gecesini gündüzüne katarak okuyup,tüm maddi ve manevi olanaksızlıklara rağmen hayalinin peşinde koşan ve atama bekleyen BİNLERCE görsel sanatlar öğretmeni var. Hak ettiği değeri görmeyen bir dersimiz var.

Senin çok istediğin ve hayalini kurduğun Görsel Sanatlar Öğretmenliğine gün gelip öğretmen atamalarında 0 (SIFIR) kontenjan ayrılırsa sakın üzülme,umudunu yitirme,güçlü ol.

Tolstoy’un güzel bir sözü var: “…gıda almaktan amacın haz duymak olduğunu savunan insanlar, nasıl gıdanın anlam ve önemini kavrayamazlarsa, sanatın amacını haz olarak gören insanlar da sanatın anlam ve öneminikavrayamazlar...”

Kim bilir belki sen hayalini gerçekleştireceğin zamana kadar görsel sanatlar dersi ve öğretmenleri de hak ettiği değeri alır.

Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun.

Sevgiyle kal.

Yadigar GÖKTAŞ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 298
Kayıt tarihi
: 31.08.10
 
 

2003 yılında resim iş öğretmenliğinden mezun oldum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster