Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
466
 

MEB ve KPPS'ye dair yeni hükümetten ne bekliyorum?

MEB ve KPPS'ye dair yeni hükümetten ne bekliyorum?
 

Daha önceki iki AKP Hükümetleri döneminde yaşanan sorunların devam etmesini beklemiyorum. Adeta kronikleşmiş durumda olan ve o sorunları yaşamak zorunda bırakılan halk hala ümitlerini kaybetmedi ve hala çözüm bekliyor.  

Bir eğitimci olarak tabii ki daha çok eğitimle ilgili sorunlara değiniyorum.  

AKP iktidarından önce uygulamaya konan ve hala uygulanmaya devam eden KPSS, şu anda eğitimin ve eğitimcilerin en çok acı çektiği konudur.  

Sınav öğretmen yeterliliğini ölçmekten uzak bir sınavdır. Üstelik her yönüyle daha da tartışmalı bir hale gelmeye başlamıştır. Soruları, soruları hazırlamaktan ve sınavı yapmaktan sorumlu kurumun (ÖSYM) ciddiyetsiz tutumu, sınavın yapılış şekli… Sınav sonucu ile yapılan atamalar da ayrıca tartışma konusu! 14 puanla ataması yapılan branşlar varken, 85 alsanız bile atanamadığınız branşlar var. Bu da ayrı bir adaletsizliktir. Halk kendini yöneten hükümetinden, devletten, adalet bekler.  

2000 yılından itibaren başlayan bu uygulamalar yüzünden atanamamış ve atanmayı bekleyen binlerce öğretmen var. Bu ataması yapılmamış öğretmenler yığını özel okul ve dershane patronlarının işine yarıyor. İşsiz öğretmenlerin sayısının çok olmasından dolayı çok düşük maaşlarla, çok ağır çalışma koşullarında öğretmen çalıştırıyorlar. 10 ay maaş verip 10 ay sigorta ödüyorlar. Bazıları bunu bile yapmıyor. Özlük hakları, yasal haklar, insan hakları, bunların hiç biri yok.  

Devlet de öğretmenlerin işsizliğinden yararlanıyor. Öğretmenlerin bu zor durumunu fırsat bilip, onlara maaş bile vermeden, ders ücretiyle, sigortasını da tam ödemeden ücretli öğretmenlik adı altında çalıştırıyor.  

Yeni kabine belirlendi ve işe başladı. Yeni Milli Eğitim Bakanı da Ömer Dinçer oldu. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. Daha önceki Milli Eğitim Bakanları ile öğretmenler arasında diyalog kurulamadı, yakınlaşma yaşanamadı. Umuyorum ki Sayın Ömer Dinçer farklı bir politika izler ve öğretmenler ile hükümet arasındaki buzları eritir. Sorunlara çözüm getiren çözüm odaklı bir politika izlemesini bekliyorum. Öğretmenler sorunlarını dile getirdiğinde, “Siz bu mesleğe başlarken bunlarla karşılaşacağınızı biliyordunuz.” diyerek terslemesini beklemiyorum.  

Neler bekliyorum: 

KPSS kaldırılmalı. Bu sınav sınav olmaktan çıktı, bir rezalete dönüşmeye başladı. Üstelik yaşanan skandallar sınava olan güveni tamamıyla sarstı.  

Ücretli öğretmenlik kalkmalı. Ücretli öğretmen sayısı kadar yani gerçek ihtiyaç kadar kadrolu öğretmen ataması yapılmalı. Ücretli öğretmenlik öğrencinin de, velinin de, öğretmenin de aleyhine bir uygulamadır. Bu kadar insanı mağdur eden öğretmenlik ayıbına son verilmelidir.  

Atamalar 2000 yılından itibaren yaş esasına göre yapılmalıdır. O tarihten itibaren hala atanmayı bekleyenler var. Üstelik yeni mezun öğretmenler de böylelikle geleceğini görebilir. Kendisine ne zaman sıranın geleceğini bilir. Öğretmenlerin şu anda yaşadığı ümitsizlik onları depresyona sürüklemektedir. Öğretmenlerin sağlığı da tehlikededir. Biliyorsunuz ki atanamamış öğretmenler arasında intihar vakaları artmıştır.  

Sayın başbakanın 2002’de başbakan olmadan önce verdiği sözleri hatırlamasını bekliyorum.KPSS diye bir sınavla öğretmen alıyorlar. Yahu bırakın öğretmen mezun olur olmaz evinin yakınındaki okula atansın.” demişti. Bu sözleri hatırlamasını beklerim. Öğretmenlerin, evinin yakını olmasında gözü yok. Türkiye’nin her yeri öğretmenlik mesleğine gönül verenlerin evidir.  

MEB’de şu an hala görev yapmakta olan emekliği gelmiş hatta geçmiş öğretmenler mağdur edilmeden emekli edilmelidir. Emeklilik teşvik edilmelidir. Boşalan kadrolara genç öğretmenlerin ataması yapılmalıdır.  

Yeni eğitim fakültesi ve edebiyat fakültesi açılmamalıdır. Mevcut açılmış olanlar da mümkünse kapatılmalı ya da kontenjanları azaltılmalıdır. Üniversitelerin ve üniversite öğrencilerinin niceliğini artırmak önemli değildir, niteliğini artırmak önemlidir.  

Yeni Milli Eğitim Bakanımızın ve yeni Bakanlar Kurulumuzun bu sorunları dikkate almalarını bekliyorum.  

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili şule yüksel öztürk; sınav denen acı gerçek;canım vatanımda aşılması gereken engel, köprü, taş duvar, aşılmaz dağ, bitmez tükenmez yol halini aldı. Bu çileye elbet bir gün son verilecek... O zaman okuma tutkunu evlatlarımızın da yüzü gülecek... Tarih öğretmeni olmanız nedeniyle bu yazdıklarınız da günümüzün tarihi. Daha sık ve daha çok yazınız. Sınav her zaman başarının tek atlama tahtası olmaz. Adam sınava girip okul müdürü oluyor ama, konuşma yeteneği yok, okula çuvalla gelen paralardan da yutuyor... Ama müdür, sınavı kazanmış. O zaman neden seçim var, neden demokrasi var?!.. Sahi demokrasi de var mı?!.. Arada bir sağımıza solumuza bakmalıyız, demokrasi var da biz mi göremiyoruz ne... İşin özü şu sevgili tarih öğretmenim: Milletimizin malı elinden alınmıştır. Bir milletim malı elinden alınırsa sıra neye veya nelere gelir?!.. Ana soru bu!.. Sabah erkenden kalkıp uyku saatine kadar bakalım gazetelere içimizi coşturan,bize yaşama sevinci veren tek haber olur mu?!.. Sevgilerimle

Cemal Hüseyin Çağlar 
 10.07.2011 16:37
Cevap :
Teşekkür ederim Cemal Bey. Her ne kadar haberlerde Türk halkı mutlu diye haber çıksa da biz gerçeği biliyoruz. Halkımız mutlu değil. O kadar çok sınav var ki. Hayatımızdaki sınavları azaltmamız gerekiyor. Bu kadar sınava karşılık eğitimde kaliteyi yakalayamıyorsak, kaliteyi tutturmak için hükümetlerimizin sınavlara bel bağlamaması gerektiği sonucu çıkıyor. KPSS bu sınavlar içinde en anlamsız olanı. Üniversiteden mezun olan isterse devlette, isterse özelde rahatlıkla çalışmalı. Saygılar...  10.07.2011 18:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1819
Kayıt tarihi
: 13.04.09
 
 

1977 Sakarya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 2000 yılında mezun oldum. Özel bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster