Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
795
 

Mecburi çifte emeklilik kesintisi

Mecburi çifte emeklilik kesintisi
 

Mecburi çifte emeklilik kesintisi


Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar emeklilik planına dahil edilecek ve ücretinin en az yüzde üçü yatacak. ( 01.01.2017 başlangıç) Çalışan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını isteyebilecek. Çalışanın katkı payı en az kazancının yüzde üçü olacak. Bu oranı iki katı artırmaya ve yüzde bire düşürmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Tutar çalışan maaş ödemesinin yapıldığı iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren katkı payının zamanında aktarımını yapmazsa çalışanın parasal kaybından sorumlu olacak.
 
İş yeri değişikliğinde yeni başlanan iş yerinde bu emeklilik planı varsa çalışanın birikimi ve emeklilik süresi yeni iş yerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılacak. Yeni iş yerinde emeklilik planı yoksa ve çalışan isterse önceki iş yerindeki sözleşme kapsamında katkı payı ödemeye devam edebilecek. Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde beşi karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.
 
Çalışan emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içinde sözleşmeden cayabilir. Cayarsa ödenen katkı payları, varsa hesabındaki yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilecek. Paranın değer kaybetmemesini şirket sağlayacak. Cayma hakkını kullanmayan çalışan, katkı payı ödemesine ara verilmesini talep edebilecek. Çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden devlet katkısı sağlanacak. Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin TL ilave devlet katkısı sağlanacak. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırabilecek. Çalışan katkı payının takip ve tahsil sorumluluğu şirkete ait olacak. Şirketler fon işletim gideri kesintisi dışında başka bir kesinti yapamayacak. İşletmelere her ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 100 TL idari para cezası verilecek.
 
Sistemin düzgün işleyebilmesi için, primler asgari ücret gibi sabit ve standart bir göstergeyi baz almalıdır. Fazla katkı yapmak isteyenler için ise bir derece tablosu ile geliri yayınlanmalıdır.
 
Bu haliyle eksik ve yanlış uygulamalar çoktur. Devlet katkısını alabilmek için en az 10 yıl sistem de kalmanız gerekiyor. 10 yılda da sistemin onlarca kez değişeceği bilinen bir gerçek artık. Uzun vadeli ve ileriye dönük yatırımlar yapmak macera aramakla eşdeğer. Asgari ücretin yüzde üçünü yani 12,5 lira devlet aylık destek verecek ve devlet katkısına faiz çalışmayacak. 10 yıl sonra paranın değeri düşecek vs. Ömrümüz bu tür değişikliklerle geçti. Daha önce de bu tarz işler yapılmış başarılı olunamamış ve vatandaş mağdur olmuştu. Paraları düşük rakamlarla, taksit taksit geri ödenmişti.
 
Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik yaşı 56'dır. Minimum 10 yıl kaldıktan sonra devlet katkısının yüzde 60/yüzde 75'ini alabilirsiniz. Yada emekli aylığınızla beraber toplu alırsınız. Emekli olmadan çıkarsanız neredeyse kendi yatırdığınız para ile en düşük faizi alırsınız, yani elinizde birikiminden başka bir şey kalmıyor. Tahminim iki ay sonra asgari ücret karşılığı çalışanlar sistemden çıkmak için başvuracaklardır.
 
HÜLYA ÇAKICI 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 706
Toplam yorum
: 246
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 540
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster