Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
329
 

Meclis görüşmesinden...

Meclis görüşmesinden...
 

Dünkü meclis görüşmesini izleme fırsatı buldum.

Devlet bahçeli samimiydi. Deniz baykal yine öyle, her ikisi de yaptıkları konuşmada kendi üsluplarıyla günün konusunun dışına taşmadan, hatta hükümete fazla sataşmadan belirsizliklerden duydukları endişeleri ve kırmızı çizgilerini dile getirdi. Ve itiraz ettikleri ana noktaları net bir şekilde söyledi. Hala doğru düzgün bilgilendirilmedikleri için de gözleri kapalı olarak konuyla ilgili kendi önerilerine yer vermeye çalıştı.

Hükümet temsilcileri ve DTP'lleri izlerken bir vatandaş olarak beklentim, getirilmesi öngörülen etnik kimliğe dayalı özgürlüklerin sınırlarını öğrenmekti. Hiçbir şekilde tatmin olmadım.

Sayın Beşir Atalay hariç (o görevini yapıp ayrıldı kürsüden), hükümet temsilciler hiç şaşırmadığım bir ana fikir çevresinde dönüp durdular. Muhalefetteki kimse bu ülkeyi 'sevmiyordu'. Bir tek hükümet seviyordu.

Aslında Sayın başbakanımız, tüm konuşması boyunca her zaman yaptığı hatiplik becerileriyle idare etti. Tüm konuşma boyunca muhalefete vurunca konu dağıldı, açılımın duygusal boyutu her zamanki gibi şiirlerden alntılarla körüklendi...Ama somut olarak yanıtlanmasını beklediğim hiç bir soru yanıtını alamadı...Zaten amaç da o sorulara hiç girmemekti sanırım.

Sorular:

1. Dağdan inenlerle ilgili olarak bundan sonraki süreçte ne tür sosyal, ekonomik ve hukuki düzenlemeler düşünülüyor?

2. Kürtçe'nin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olkullarda okutulması planlanıyorsa, bu nasıl yasallaştırılacak?

3. Kürtçe'nin kamu iletişim dili olarak kullanılması planlanıyor mu? Öyleyse bu nasıl yasallaştırılacak?

4. Yerel idarelerin yetkilerinin genişletilmesi planda varsa, bunun sınırları ne? Nasıl yasallaştırılacak?

5. Genel af düşünülüyor mu? Düşünülüyorsa bunun sınırları kimleri kapsar?

Yanıtlanmadı...

Yetkili ağızlar, bu ve benzi soruların yanıtı cebinde olmadan ucu açık da olsa bir projeyi savunmaya kalkmamalı, bu yanıtlar varsa samimiyetle açıklamalı:

Hükümet hazırlıksız yaklaşımına devam ediyor.

CHP'nin sakin olmayı öğrenmesi şart.

DTP'nin bu güne dek hiç olmadığı kadar huzurlu ve sakin olması dikkate değer...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Açılımla ilgili konular tam ortaya konmadı... Sanki bazı açılım maddeleri tepkilere tavırlara göre ucu açık sürece zaman içinde eklenecek gibi gözüküyor...Kısa, orta ve uzun vadenin açılımları netleşmiş değil... Hükümet bekle göre veya toplumsal tepkileri çok önemsiyor gözüküyor... Zamana yaymak bir taktik...Bunu da zaman içinde anlayacağız. Esenlikler dileğimle.

Erdoğan Şahin 
 14.11.2009 15:23
Cevap :
Katkınıza teşekkürler, selamlar.  14.11.2009 17:24
 

Hükümetin bu toplantıda da hiç bir şey söyleyemiyeceğini blog.milliyet.com.tr/Ipler_gerildi__AKP_kazandi%E2%80%A6/Blog/?BlogNo=213122 yazımda nedenleri ile dile getirmiştim. maalesef haklı çıktım. Dikkat ederseniz "ucu açık" tanımlaması ile hiç bir şey yapmadan yapıyor gibi görünmeye devam edeceklerini açıkladılar. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 14.11.2009 12:40
Cevap :
Katkınıza teşekkürler, selamlar...  14.11.2009 23:54
 

Bu ve diğer bir çok sorunumuz yurttaşların soru sormayı bırakıp, kendileri de sordukları sorulara cevaplar aramaya başladığı zaman gerçekleşecek... Sorduğunuz sorulara sizin cevabınız nedir?

Hasan KAYA 
 14.11.2009 12:03
Cevap :
Bu soruları muhatapları yanıtlasınlar ki, ben beklentilerimle örtüşüp örtüşmediğini ayırdedebileyim...Ben derken her birimizi kastediyorum...Mevcut yaklaşım herbir vatandaşı ayrı ayrı ve daha fazla güvensiz ve huzursuz hissettiriyor...Katkınıza teşekkürler, Selamlar.  15.11.2009 0:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1041
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster