Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
607
 

Mecmua-yı saz u söz

Mecmua-yı saz u söz
 

Santuri Ali Bey'in, musikimize bir çok eser kazandırmış bir sanatçı olduğunu biliyordum. Şimdi, santur da neymiş diye sormayın, resmini koyarım. Şimdilik, kanuna benzer diyelim. Ali Bey'in asıl ismi, Wojciech Bobowski' ymiş.

Vallahi, hiç aklıma gelmemişti. Bendeniz cennet kuşu, santuriden bunu beklemezdim!

Polonya'lı Bobowski'yi; Osmanlı, esir alıp içoğlanı yapmış. Musikiye kabiliyeti görülünce, 30 yaşındaki Bobowski, sünnet edilip, müslüman yapıldıktan sonra saraya alınmış. İsmini de, Ali Ufki koymuşlar.

Mecmua-yı sazu söz; Ali Ufki' nin bir baş yapıtıdır. 16 ve17. yüzyıla ait 500 eseri, nota ve güftesiyle belgelemiştir. Ali Bey, Hz. Davud'un mezmurlarıyla da uğraşmış. Bu elyazması eserleri Mezamir isimli bir kitapta toplamak istemiş, fakat neticelenmemiştir.

Ali Ufki, Türk musikisiyle ilgili bir sürü elyazması çalışma yaptı. Ne yazık ki bu çalışmalardan hiçbiri Türkiye hudutları içinde değil.

Santuri Ali Bey'in; ne doğum, ne ölüm tarihi kesin belli değil... Mezarı da belli değil. Belki de hangi mezarlığa gömeceklerine karar verememişlerdir!

Birçok lisan bilen Santuri; Kitab-ı mukaddesi de tercüme etmiş ve birçok baskı yapmış. Elyazması eserlerini Paris müzelerinde görbilirsiniz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ÜSTAD NEREDEN BULUYORSUN BU GÜZEL BİLGİLERİ..? NE DEMİŞLER "ARAYAN MEVLASINIDA,BELASINIDA BULUR" Topkapı Sarayı'nda Yaşam Albertus Bobovius ya da Santuri Ali Ufki Bey'in Anıları DİYE BİR KİTABI VE İÇİNDE DE Sarayın baş müzisyenliğine yükselen ve Santuri Ali Ufkî Bey adını alan genç tutsak HİKAYESİ OLDUĞUNU BİLİYORDUM ve SENİN BU GÜZEL "Mecmua-yı saz u Söz" YAZINDA BUNU TEKRAR HATIRLADIM...Güzel e-maillerinizi alıyorum Sevgili CELAL Beyciğim...fırsat buldukcada yazılarınızı okumaya gayret sarfediyorum ve çok da hoşuma gidiyor...! Bu karikatür çizgiler size ait değil mi..? CELAL Bey,sizide benim BLOGUMDA "Önerdiğim Blog Yazarları" Listeme ekliyorum..Bilginiz olsun...BAZI DİKTATÖRCE YAZARLAR-EDİTÖRLER diye düşünenlere nazire olsun..! Niyetim bu yazar sayısını kademe kademe artırmak Hedef 2000 PIRLANTA YAZAR Kampanyasını başlattım.Bakalım nereye kadar..? CELAL BEY bana göstermiş olduğunuz ilgiye çok çok teşekkür eder,size ÇUKUROVA-ADANA'dan BOL SEVGİLER SUNARIM..NECİP KÖNİ-ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 17.10.2007 15:38
Cevap :
Üstadım size diyecek laf bulamıyorum. Lütfen teşekkürümü kabul edin.  17.10.2007 15:55
 

çok güzel bir yazı. Musiki severleri bilgilendirme açısısından hoşuma gitti. Bir de Osmanlı'da, Türk olanın dışında hemen hemen herkes güzel eserler bırakmış dünyadan göçmeden evvel.Sağlık dileklerimle.

kadirr 
 17.10.2007 14:23
Cevap :
Ben de o muhterem şahsiyetlere dikkat çekmek istedim. Bacanos'lara bir bakın. Belki onları da yazarım. Ama ben darbukadan başka bir şey çalamıyorum. Yani müzikten pek anlamam! Ama türk musikisini severim.  17.10.2007 16:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1149
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster