Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
689
 

Mecnun'un Leyla'yı aldatmasının anatomisi

Mecnun'un Leyla'yı aldatmasının anatomisi
 

Mecnun, Leyla - Aslı dilemmasında


Mecnun, 27 yaşında mavi gözlü çukur çeneli, uzunca boylu, zorluklarla üniversiteyi bitirmiş, çocukluğu zorluklarla geçmiş, akrabaları ve yakınıları tarafından ihanete uğramış, pek çok hayali olmuş ve en sonunda kendini inşaat malzemeleri satan bir firmada bulmuş, zamanla gerçekte olmasa da kağıt üstünde şirketin sahibi olmuş, bütün dünyaya öfkeli biri.

Leyla, 24 yaşında bal rengi gözlü, yuvarlak yüzlü, uzunca boylu, dalgalı sarı saçlı, gözleri bürokrat babasının dürüstlüğü yüzünden oradan oraya tayini çıkarıldığından, kendisi de ailesiyle birlikte oradan oraya sürüklenen ve her yerden kendisinde izler taşıyan, duygusal, herşeyi ve herkesi kendisinden çok düşünen, üzülen ve çözüm bulmaya çalışan birisi.

Mecnun, Leyla'nın arkadaşı Aslı ile tanışır, Aslı kaprisli ve komplekslidir. Mecnun, Aslı ile flört etmeye başlar. Aslı her gün Mecnun'u Leyla'ya anlatır ve günün birinde Mecnun Leyla'yla tanışır. Mecnun bugüne kadar aradığının Leyla olduğunu anlar, aşk Leyla'da görünür, gerçek olur. Leyla Mecnun'un tatmadığı insan tarafıdır, öfkesinin anlamsızlığıdır, o asi olandır.

Şimdi Mecnun'un divane olup Aslı Çölü'nü geçmesi gerekir. Bu Mecnun'un vermesi gereken sınav, aşka ve kendisine ulaşma savaşıdır. Mecnun Aslı Çölü'nü geçer, Leyla ile aşk mevsimine kavuşur. Mecnun Leyla'sıyla kifayet bulur, aşk sarhoşu, aşk ayığı, aşk herşeyidir. Evlenirler, bu aşkın meyvesi tatlı mı tatlı oğulları Hurma doğar.

Mecnun bu aşk ikliminin bütün meyvelerini yemiş, bu iklimi tüketmiştir. Hiçbir şey, bu kadar aydınlık olamaz. Bu onun gerçeği değildir. Artık başka çölleri geçip, başka iklimlere kavuşmanın hayalini kurmaktadır.

Göçebe atalarından gelen akıncı ve istilacı genleriyle bencil egosuna atlayıp tükettiği iklime bakarak yolculuğa çıkar.

Ancak bencil egosu bu kadar zorluğa katlanacak donanımda değildir ve Mecnun'u oracıkta boğar atar.

Mecnun kendisinin uğradığı ihanetin acısını ihanet ederek yenmeye çalışmış ve aslında en büyük yolculuğuna ihanet etmiştir ve yeni yol aldığı hazan mevsiminde boğulup kalmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kimi zaman çivi çiviyi söker derler ama demek ki ihanete ihanetle cvp vermek çok yanlış.Yoksa mecnun çölde gezerken kafasına laptop mu düştü =)))

Sokrates 
 16.06.2008 13:27
Cevap :
kendi egosu düştü kafasına,aslında mecnun kendi kendisine de ihanet etti.yorumunuza teşekkürler.sevgiyle kalın.  25.06.2008 10:53
 

Kısa, tatmin edici değil, gereksiz bir satıcı durumuna düşmüş Mecnun... Az çok anlatmak istenilen görünmüş ama çok flu... Mecnun satmaz... Satsa adı Mecnun olmaz... Recep de, Abdullah de ama Mecnun deme:-) Sevgi ve saygılar Mersinden... İlk blok önemlidir bence, sizi okuma alışkanlığı edinecek insanları sürükler... Siz yazdıkça okumaya çalışacağım...

yeşilsoğan 
 21.05.2008 18:20
Cevap :
Orada, günümüzde Mecnun gibi başlayıp sonradan günümüz değerlerine göre yozlaşan aşklara bir gönderme yaptım. Yapıcı eleştirinize ve ilginize teşekkür ederim.  29.05.2008 12:41
 

ilk bloğun hayırlı olsun arkadaşım.aşkın mimarlarından başlaman iyi olmuş olaya:)) sevgiler saygılar.eline sağlık.

Sokrates 
 17.05.2008 11:30
Cevap :
Güzel yorumunuza teşekkürler, o ölümsüz aşklar bize ebediyyen ilham vermeye devam edeceklerdir. Esenlikle kalın  18.05.2008 19:52
 

Yazınızın beni oldukça şaşırttığını söylemeliyim, diyalogsuz olmasına rağmen sürükleyen bir öykü havasında, yazılarınızın devamını bekleriz.

martimur 
 17.05.2008 0:51
Cevap :
İlginize çok teşekkür ederim, ben de sizin öykülerinizi beğeniyorum  23.05.2008 17:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 585
Kayıt tarihi
: 16.05.08
 
 

1971 Batman doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Grafik Bölümü mezunuyum. Şu anda Maliy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster