Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '10

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
467
 

Medeni hal değişikliklerinden harç alınmaması

Medeni hal değişikliklerinden harç alınmaması
 

Türk vatandaşı kadınlar açısından önemli bir hususu gündeme getirmek istedim.

Devletimizin yenilikler getirmekte olduğu, yeni yasal düzenlemelerin hazırlandığı bir dönemden geçiyoruz. Müsaadenizle, tek bir konu hakkında kısa bir açıklamada bulunacağım; Türkiye'de bir evlenme akdi sonrasında soyadı değişenin kadın olduğu hepimizin malumunuzdur. İşin aslında çoğu bayanın, bu konu hakkında rahatsız olduğunu tahmin etmekle beraber ataerkil ülkemizde kısa vadede bu konuda olumlu bir şey yapılamayacağını görüyorum. Nüfus sistemimizde evlenme işleminin sonunda kadının nüfus kütüğü kocanınkine taşınır ve kadın kocanın soyadını dilerse kendi soyadıyla birlikte kullanmaya başlar. Bütün bunlar da yeni nufüs cüzdanları, ehliyet, pasaport gibi belgelerin yeniden tanzimini gerektirir, ki bunlar da son zamanlarda fahiş miktarlarda artan harç miktarları karşısında önemli külfet gerektirir. Bir boşanma anında, sanki bir cezaymış gibi, bayanın yeniden tüm masrafları tekrarlaması gerekecektir. Bu maddi külfet belki bir bölüm Türk kadını için önemli gibi görünmeyebilir ama başka bir bölümü için bir o kadar önemlidir.

Harçlar Kanunumuza, medeni hal değişikliğinden yapılan zorunlu değişikliklerde değerli kağıt bedeli yada harç adı altında herhangi bir ödeme alınmamasını eklemenin vakti gelmedi mi?

Yeni kimlik kartlarının, çipli pasaportların, yeni yasaların, Anayasa değişikliklerinin konuşulduğu şu zamanda, bu konuda olumlu bir şeyler yapılmalı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararı uyarınca Kadın dilerse sadece kendi soyadını kullanabiliyor. Anayasa Md. 90/son fıkrası uyarınca Uluslararası And. Medeni Kanundan üstün tutulur.Uygulanabilme açısından Medeni Kanunun ilgili maddesinin değişmesi veya münferiden Aile Mahkemesi'nde dava açmak gerekiyor.

onur kaptan 
 02.04.2010 18:11
 

erkeklerin kimlikleri de değişiyor. EVLİ yazılıyor erkeklerinkine de. Bir haksızlık yok, erkek ve kadın arasında.

akkin 
 01.04.2010 17:31
Cevap :
Erkeğin pasaportu değiştirmesine gerek yokken, kadın hem evlenirken gem de boşanırken pasaport değiştiriyor. Bugünkü bir pasaport defteri bedeli 100 küsür TL. 10 yıl geçerli olacak çipli pasaportların ne kadar olacağını tahmin edemiyorum.  02.04.2010 1:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1542
Kayıt tarihi
: 27.03.10
 
 

Duyarlı bir Türkiye vatandaşıyım. ODTÜ Siyaset Bilimi mezunuyum. Serbest meslek icra ediyorum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster