Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
313
 

Medeniyetin beşiğinde medeniyetsizlik

Medeniyetin beşiğinde medeniyetsizlik
 

Medeniyetin beşiğinde medeniyetsizlik.

Medeni toplumlarda kurallar yazılır çizilir uygulanır. Karşılığında da yaptırımlar konulur. Kurallara uymayanlar hakkında gerekli yasal uygulamalar uygulanır. Tabii kuralların takibini de yine o kuralları koyan kurum-kuruluş veya devlet yapar. Bu takibat ne kadar iyi olursa kurallar da geçerliliğini o kadar daha iyi sağlar. Kuralları ihlal edenler suçludur; ama en az onlar kadar da denetleyenler de suçludur; çünkü denetimsizlik ihlalin sebebi oluyor.

Peki insanlar için kurallar konulur da, diğer canlılar için ne yapılır dersiniz? Onlar için ise bilindiği gibi çitler, tel örgüler veya engeller konulur. Tıpkı şehir içi yollarda döşenmiş hız kesiciler. “Efendim, bazı kişiler çok hızlı gidiyor ve kazaya sebebiyet verebilirler” ee nerde denetim? Neden görevini yapmıyor da insanlara insan dışı canlı muamelesi yapıyorlar?

Bu çağda ne kadar utanç verici bir olay, medeniyete doğru yol alınırken insanların önüne kurallar değil de engellerin konulması. Onlara, insan dışı canlı gibi davranılması. Bundan daha da kötüsü, toplumun bilim ve medeniyet öncüsü olan üniversitelerde böyle bir uygulamanın olması.

Aynı yoldan bilim damları, öğretim görevlileri, yöneticiler ve daha nice kariyer sahipleri de geçmektedir. Kendilerinin bu tür bir uygulamaya maruz kalmalarına bile hiç mi hiç de ses çıkarmazlar. Buna verilecek bir cevap bulamıyorum.

İşin bir de ekonomik boyutu var, araçlara verdiği zarar ve yakıt sarfiyatı gibi. Bunlar da ülke ekonomisine zarardır. Parçayı ve yakıtı da dışarıdan alıyoruz. Bir de bu yetişmiş insanlar çeşitli şekillerle tasarruftan bahseder. Ne komik!!!

Medeniyetin beşiği olan yüksek öğretim kurumlarında medeniyetsizliğin yapılması ne acı bir gerçek!!!

Bu belki her üniversitede yoktur ama maalesef Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde uygulanmaktadır.

Saygılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Meskün mahallerde önceden belirlenen hız sınırlarını aşanlar, bu eylemleri ile bazı insanların can ve mal güvenliklerini tehdit ediyorlar. Özellikle ölen veya sakat kalan insanı tekrar eski haline döndürmek mümkün değildir. Ne kadar denetlerseniz denetleyin olay olduktan sonra yapılacak hiçbir şey yoktur. Toplumdu bu magandaların varlığı kimi meskün mahallerde gördüğümüz engellerin konulmasını gerekli kılmıştır. Bu durumu medeniyetsizlikle ilişkilendirmek yerine yasaları ihlal etmek ile ilgilendirmek daha münasip olur. Tabii ki, yasalara uymayanlar yüzünden uyan insanların da burada cezalandırılması söz konusu oluyor. Ama başka ne yapılsın.?Henüz insanlık en son bu önlemi bulmuştur. Diğer önlemlerin işlemediğini görünce tabii. Siz denenmemiş bir başka önlem ileri sürebilirseniz hepimiz mutlu oluruz.

M Sadullah SAĞLAM 
 08.12.2008 20:20
Cevap :
Sn. Sağlam, hangi kural olursa olsun, o kuralı ihlal etmek medeniyetsizliktir. İnsanların kurallara uyup uymadığını denetlemek ise bir görev, görevi yerine getirmek de bir kuraldır. Bu denetleme kuralını da layıkıyla yerine getirmeyen o denetçiler, kural ihlali yapanlar kadar sorumlu ve suçludurlar. Onlar da kural ihlali yaptıkları için medeniyetsizlik yapmaktadırlar. Sizin demenize, bütün konmuş kuralları kaldıralım, bunun yerine tarih öncesi, ilkel koşular gibi önlemler alalım. Yani kanunlarla belirlenmiş olan hız sınır levhalarını ve o kuralların yazılmış olduğu yazılı kuralları, yazılı metinlerden kaldıralım. Ne gerek var onlara? Bütün yollara - otobanlar dâhil birer engel koyalım. Oralarda polis memurları görev yapıp boşuna devletin parasını almasınlar. Burada olması gereken; 1. Doğru ve yeterli eğitim. 2. Denetimi eksiksiz uygulamak. 3. Yaptırım gücünün ağır olması ve ihlal edenlerin ise bedel ödemesi gerekir. Selamlar  08.12.2008 23:09
 

iyi güzel de, peki toplumumuzda bu kurallara uymayanlar ne olacak. Bu engeller konmayıpta anneleri, babaları, çocukları bu haddini bilmez hız tukkunu magandaların insafınamı bırakalım. engelleri kaldırmak için önce eğitim seviyemizi yüksel telim. Saygılar...

nebahat demirbaş 
 24.09.2008 17:13
Cevap :
Sevgili yorumcum, çözümü de önermişim. kurallar kural olursa, yani caydırıcı olursa etkisini o zaman gösterir. insanlar kural ihlalinde 3-5 kuruşa kurtaracağını bilirlerse bu kural olmaz.Bakınız;elektriğin kuralına; dokunanı öldürür ve ona kimse dokunmaz.Çıplak kablo bile görseler uzak dururlar. Yunanistan da içikili araç kullanan yakalandığında arabası elinden alındığını biliyormuyuz?.yorumunuza teşekkürler ve selamalr.  17.10.2008 10:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1007
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster