Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '20

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
80
 

MEDİŞ

Mediş. Anaların hası. Kuzenlerin ‘Pastacı Halası’, Ömer’in dizleri tutmayan oyun arkadaşı, Duru’nun biricik anneannesi. 64 yaşında kendini 15’lik hisseden bir tatlı kadın. Herkes kendi annesine torpil geçer, herkese kendi annesi özel gelir elbet ama sanki ben ne kadar şükretsem az.

 

Hayata karşı hala karşı konulmaz bir heyecan duyan, bıraksan bungee jumping yapacak, dağlara, tepelere tırmanacak bir deli ruh. İki sene önce roller-coaster’a binmişliği var. 15 dakika kahkaha atmaktan kendine gelememişti. Hayatın kendisine aşık bir kadın. Başına ne gelirse gelsin, yüzünde hep kocaman bir gülümseme. Etrafına yaydığı muhteşem pozitif enerji. Kocaman kahkahalar. Bir ağaç altında, demli çay eşliğinde kitabını okumaktan gayrı bir talebi yok hayattan. Kanaatkar. Acıbadem kurabiyesine tav olabilir biraz. Kimsenin arkasından konuştuğunu, kimsenin hakkında kötü düşündüğünü duymadım. 7 yaşında, bütün çocuklar mahalleye çıkarken türlü taklalarla annelerinden izin alırdı. Mediş ise bana sadece ölçüyü verirdi, ‘Akşam ezanıyla eve gel, ben senin yanlış bir şey yapacağını düşünmüyorum.’ İşte o güven, sizi bütün fena şeylerden alıkoyuyor. Sırf anneniz üzülür diye, oto-kontrol devreye giriyor.   

 

Genç kızlık defteri belki de hayattaki en önemli varlığım. Yeşilçam artistlerinin; Hülya Koçyiğit’in, Gülşen Bubikoğlu’nun, Türkan Şoray’ın gazetelerden kesilmiş etkileyici resimleri, aşk şiirleri, kendi şiirleri, zarif kadın çizimleri ve özlü sözler. Aman Yarabbim, sosyal medya batağına düşmeden önce genç kızlar kendilerine defterler tutarlarmış. Duygu dünyaları o defterlere nakış gibi işlenirmiş. Son sayfada, 8 günlükken sarılıktan vefat etmiş olan Ağabeyim Kutay’a yazılmış duygu dolu, acı dolu bir şiir. Tevekkeli değil, şiirden anlamayana mesafem var.

 

Çok okurdu, hala okur. Genç kızlığında, şehir kütüphanesindeki kitapları neredeyse bitirmiş. Aydın kafalı, hiçbir konu hakkında kütük gibi durmaz, esnektir. Hoşgörülü, evet en çok hoşgörülü. Senin aramana gerek o her meselede hoş görülecek bir yan bulur. Türk Sanat Müziği şarkılarını en güzel benim annem söyler. Mutfakta iş yaparken mırıldandığı dizeler sayesinde ben de bütün repertuara hakimim. İhtilal zamanları İzmir 9 Eylül Resim Bölümü’nü kazanmış ancak Mehmet Dede yollamamış. Gitseymiş hayatı nasıl gelişirmiş, bilemiyorum. Küçük kentteki geleneksel cenderenin içinde ne kadar nefes borusu açılabilirse o kadar açmış işte. Altı kişilik çekirdek ailesinden hayatta kalan tek kişi olması bile yaşama sevincinden hiçbir şey eksiltemedi. O, hala hayata karşı muazzam bir heyecan duyuyor.  

 

Bir insanla ilgili hiç mi kötü bir şey hatırlamazsın. Ben, annemle ilgili hiç kötü bir şey hatırlamıyorum. Bir insan ne kadar sevgi dolu olabilirse o kadar işte. Sadece bana karşı değil, tüm insanlığa, tüm kainata, tüm yaradılışa.

 

Mediş. Anaların hası. Sen benim galiba en büyük hediyemsin. Allah, seni başımızdan eksik etmesin.

 

HAKAN GÜMÜŞ

 

10 Mayıs 2020

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1045
Kayıt tarihi
: 25.12.06
 
 

Bosphorus Investments, Atiye Residence, Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP),  ODTÜ Şehir P..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster