Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
367
 

Medya neyi yazmaz?

Medya neyi yazmaz?
 

Geçtiğimiz günlerde Adıyaman'da Bugün Gazetesi'nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla Yazar Mehmet Altan "Demokrasi ve Medya" konulu bir konferans verdi.

Adıyaman Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleşen etkinliği kalabalık bir dinleyici topluluğu büyük bir ilgi ile takip etti.

Prof. Dr. Mehmet Altan, beş yıl önce Adıyaman Barosunun davetlisi olarak kente geldiğini ve o zaman şehir merkezine çalışmalar nedeniyle bin bir güçlükle ulaştıklarını, ziyareti sonrasında "Caddesiz kent Adıyaman" gibi bir tespitin belleğinde yer aldığını söyleyerek beş yıl içerisinde Adıyaman'ın güzel bir şehir haline geldiğini belirtti.

Yazar Mehmet Altan konferansında Türk medyasının tarihsel gelişim süreci üzerinde durarak bizde ilk özel gazetenin devlet desteğiyle çıkarıldığını belirtti. Bu nedenle tarihsel olarak bizim medyamızın hep devletle göbek bağı içerisinde olduğunu, finansmanı devlet tarafından yapılmayan, okuyucu tarafından sahiplenen, bağımsız medyaya çok ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Mehmet Altan, konuşmasının devamında Türk medyasının neyi yazmadığı üzerinde durdu.

Gazetelerin her birinin belirli olayları manipüle ettiğini buna karşı uyanık olunması gerekliliğine işaret eden yazar, Türkiye’de bütün iktidar kavgalarının medya üzerinden yapıldığını bu kavgalar sayesinde bazı gerçeklerin gün yüzüne çıkabildiğini sözlerine ekledi.

Mehmet Altan, bir köşe yazarını değerlendirirken o köşe yazarının hangi konuları yazmayacağına bakmak gerektiğini dile getirdiği konuşmasının devamında Dünyadaki gelişmeleri Türk Basınından takip edemediğini belirterek küreselleşmeyle beraber dünyanın küçüldüğünü ve yeni trendin "Dünyalaşmak" olduğunu vurguladı.

Mehmet Altan, devletin iktisaden güçlü olduğu ülkemizde bireysel özgürlükten söz edilemeyeceğini dile getirerek devletten geçinmeyecek bir piyasaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Altan, günümüzde zenginliğin atalardan kalanlarla değil beyinsel buluşlarla olduğunu belirterek bu konuda Bill Gates ve Google'ın yaratıcıları Sergey Brin ve Larry Page'in örnek olarak verdi.

Mehmet Altan, günümüzde en büyük zenginliğin bilgi olduğunu yineleyerek buluşun en büyük zenginlik ürettiğini dile getirdi.

Mehmet Altan’ın konuşması sonrası karşılıklı soru cevap ile devam eden konferansta bir ilçe kaymakamının Mehmet Altan’ın bebek ölümlerini ele alan bir yazısı sonrası kendisinin görevli olduğu ilçede bu konuda çalışma yaptığını söyleyerek yazarın kendisine yazısıyla yol gösterdiğini belirtmesi ve teşekkürü salondan oldukça alkış topladı.

Konferansta bir köşeye not aldığım Mehmet Altan'ın görüşlerini aktardığım yazıma burada son verirken Adıyaman’da Bugün Gazetesinin sahibi Abuzer Demir’in şahsında tüm gazete çalışanlarına yayın hayatlarında başarılar diliyor ve böyle bir konferans düzenleyerek insanımızın ufkunun açılması için yaptıkları çalışmalar için de ayrıca teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Özmen, Adıyaman'ın 5 yılda güzel bir şehir haline gelmesini onaylamak için oduncular pazarı ve Sümerevler mahallesine Karaali dolmuşlarıyla 1 kez gitmekte yarar var. Ayrıca güzelliğin hangi şehir ve kıyasa göre tanımlandığını da bilmek gerekir ! Devletimizin iktisaden zenginilğine gelince o biraz muamma. Ne kaldı, ne oldu bilemiyoruz. Ama bildiğimiz tek gerçek var ki vatanını ve milletini sevip sayanların, hatta bu tanımın dışındakilerin bile bireysel özgürlüğü vardır. Aksi olsaydı ne siz, ne Ahmet Altan ve ne de ben düşüncelerimizi ifade edemezdik. Bizde bireysel özgürlük yoksa, çoğunun hayellerini süslediği Amerikada, Fransa, Belçika ve Almanyada'mı var ?Yoksa Bu hale sotukları Irak'ta mı var? Memleket için bir taş konulursa insanlar bunu kayde alır, ama bir taş atılırsa da aynı kayıt işler. İnce nokta bu ! Saygılarımla...F.Çitil

Yalnıztürk 
 05.12.2007 23:43
Cevap :
Sayın Fahrettin Bey; yorumunuz için teşekkürler. Düşüncenin her renginin kabul gördüğü ve düşüncenin kuduz köpek gibi kovalanmadığı bir ülke Cemil meriç'in en büyük arzusu idi.Bu özlem ülkemizde hala devam ediyor.... Adıyaman konusundaki tesbit bana ait değil, yazarın söylediklerini alıntıladım.Ama Adıyaman'da da son yıllarda gelişimi yok sayamayız bahsettiğiniz yerler çoğu şehirlerimizde de maalesef var.Selamlar....  06.12.2007 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 1960
Kayıt tarihi
: 01.07.07
 
 

Edebiyat ilgi alanım... Şiir, kitaplar, denemeler ve lezzet durakları hakkında benim de bir çift ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster