Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
380
 

Medyada Görülen Ergenekon Davası

Medyada Görülen Ergenekon Davası
 

İddianame açıklandı. Ergenekon davası medyada görülmeye başlandı. Başlanmıştı demek daha isabetli olacak galiba. Daha iddianame açıklanmadan bir kısım medya davaya bakmaya başlamıştı bile. Medya muhbirinin sağladığı bilgilerle başlamıştı.

Bu bir yana; medyamız daha iddianame yeni açıklanmışken mahkemeyi kurup, sonuç çıkarmaya başladılar. Başlıkların her biri hüküm niteliğinde. Gazete köşelerini mesken tutan bir kısım yazıcıların suçun oluştuğuna dair en küçük şüphesi bile yok. Verip veriştiriyorlar. Savcının suç isnat ettiği henüz suçu kanıtlanmamış kişileri en ağırından mahkûm edip “haşarat” diyen mi ararsınız. Hepsi var. Ölçüyü iyice kaçırmışlar. Kafalarında adalet terazisi iyice şaşmış. “Acaba” sorusu zihinlerinden silinmiş. Bu kadarla da kalmıyorlar… Mahkemenin vereceği kararın arzu ettikleri istikamette olmaması durumunda ortaya çıkabilecek felaket senaryosunu da eklemeyi ihmal etmemişler. Bu etkilemeye çalışmak değil midir? Hukukçu değilim. Ama bunun suç olduğunu biliyorum.

Sabahlara kadar süren tartışma programları farklı mı? Daha beter! Hukukçu olsun olmasın, yetkin olsun olmasın herkes aynı programda… Mahkemeler kurulmuş… Kararlar alınıyor. Olacak iş değil.

Arada sağduyulu sesler çıkmıyor değil. Tartışmanın ölçüsüzlüğüne, tartışanın bilgisizliğine, intikam duygularına esir oluşuna dayanamayıp programı terk eden TBB Başkanı Özdemir Özok’un tepkisi bunlardan biri.

Bizimkilerin bir kısmı böyle de batı medyası farklı mı? Newsweek dergisinin, son sayısında Owen Matthews imzalı, “Demokrasi Yargılanıyor" başlıklı analiz önyargılı-marazi bakışın sadece bir örneği.

İddianameye gelince…İddialar vahim. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi bu iddiaları ve delilleri ciddi bulmuş olacak ki davayı kabul etmiş.

İddianamede yan yana gelemez dediğiniz kişilikler aynı suçun etrafında toplanmış. Son derece karışık ilişkiler ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Türk yargısı bir hukuk sınavı veriyor. Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en önemli erklerinden birini oluşturan Bağımsız Türk Yargısı’nın bu davanın üstesinden geleceğine inanıyorum. Suçlunun, suçsuzun yargılama süreci sonunda ortaya çıkacağından şüphem yok. Dileğim masumun haklarını koruyabilmek için davanın bir an önce sonuçlanması…

Dava tartışılmamalı mı? Tabi ki tartışılmalıdır. Yorumlanmalıdır. O zaman ölçü ne olacak. Ölçü yine hukuk olmalıdır. Kanunu beğenmeyebilirsiniz. Eleştirebilirsiniz. Ama uymak zorundasınız. Taa ki kanun değişene kadar. Bu herkes için geçerli.

Temennim gerek Ergenekon Davası’ndan, gerekse AKP’nin Kapatma Davası’ndan sonucu ne olursa olsun, demokrasimizin, laik Türkiye Cumhuriyetimizin daha da güçlenerek çıkmasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

AĞZI OLAN KONUŞUYOR DEĞİL Mİ? BENDE BU KONUYA KATILAYIM İSTEDİM.DEĞERLİ KARDEŞİM BURASI TÜRKİYE...BEN ŞAHSEN BU DAVANIN YILLARÖNCESİNDEN HAZIRLANAN BİR SENARYO OLDUĞUNU VE HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİNDE, AKP'NİN ZOR BİR DURUMU BEKLENMEKTEYDİ.YANİ BAŞBAKANIMIZ DEĞİL DESE DE, BU BİR RÖVANŞDIR.ÇÜNKÜ,EKLERİYLE BİRLİKTE MİLYONUN ÜZERİNDE OLAN 2455 SAYFALIK BİR İDDİANAMENİN 1 YIL GİBİ BİR SÜREDE HAZIRLANMASI ÇOK KOLAY OLMASA GEREK. ŞU 14 YAŞINDAKİ KIZA TECAVÜZLE SUÇLANAN YAZAR ÜZMEZ'İN 6 SAYFALIK İDDİANEMESİ BİLE 3 AYDA TAMAMLANMIŞTIR.BU BANA GÖRE ŞUNU GÖSTERİYOR Kİ,AKP,YAPTIĞI BAZI TESPİTLERİ,KENDİSİ İÇİN KULLANMIŞTIR VE DAVA ÖYLE BİR HALE GETİRİLMİŞTİR Kİ,YILLARCA SÜRECEK GİBİ GÖZÜKMEKTEDİR.SONUÇ DERSENİZ, BİR ÖRNEKLE YANITLAYAYIM.BU ÜLKE İNSANI, HAKKINDA 236 YIL HAPİS İSTEMİYLE YARGILANIP,SONUÇDA BERAAT EDEN, ANCAK ÇEKTİĞİ SIKINTILARI DA YANINA KAR KALAN ESKİ BAYINDIR BAKANININ DAVASINA ŞAHİT OLMUŞTUR.AKP KARŞITI OLAN İNSANLARIN BİR ÇOĞUNA DA BENZERİ BU IZDIRAP ÇEKTİRİLECEKTİR BANA GÖRE..

Atila Karakullukçu 
 28.07.2008 23:24
Cevap :
Selamlar Atila Bey, Türk Yargısı'nın bağımsız olduğuna inanıyorsak, hiç bir kişi kurum, zümre veya siyasi partiden emiri, telkini kabul etmeyeceğine de inanmalıyız. Biliyorsunuz hakim ve savcıların yükselmesinde verdikleri kararların önemli ağırlığı vardır.  29.07.2008 18:26
 

Güzel temenni. Herkes katılıyor. İddianame bildik bir iddianame değilki. Yüzyılın iddianamesi. 1923 ten bu yana kandırılan halkımızın duruşması. Elbette yorumlar yapılacak. Elbette eleştiriler hemde sert tarafından yapılacaktır. Bence çok fazla korunmuştur Ergenekon. SAygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 27.07.2008 19:29
Cevap :
Sayın DG, Halktan biri olarak Anadolu'daki büyük değişimin ve gelişimin 1923'ten sonraki dönemde yaşandığını biliyorum. Bilimselliği kanıtlanmış tarafsız tarih kaynakları böyle yazıyor. Atatürk gibi bir lider çıkmasaydı, milli bilinci oluşturmasaydı, Türkiye Cumhuriyeti'ni halkıyla birlikte kurmasaydı, devrimleri yapmasaydı mı diyeceğiz. İşte bunu "bu vatanın evladıyım" diyen kimse demez. Lütfen çevremizdeki ülkelere bakın. Tarihlerini, şimdiki durumlarını inceleyin. Atatürk'ün bizler için yaptıklarını daha iyi anlayacaksınız. Bu ülkenin aydınlık geleceği için çocuklara iyiyi, doğruyu, güzeli öğretmeye çalışan, onlardaki adalet duygusunu geliştirmeye uğraşan bir öğretmen olarak hukuk dışı tüm oluşumlar hak ettiği cezalara çarptırılmalıdır diyorum. Suçu ispatlanana kadar her zanlının masum olduğu unutulmadan. Selamlar...  28.07.2008 20:14
 

İddianame açıklandı açıklanmasına, ancak; Günlerdir malum basına servis edilen ve çarşaf çarşaf insanları zan altında bırakan, ne darbe günlükleri, ne de çetenin mit, silahlı kuvvetlere sızdığına dair bir tespit yok. Günlerce bu servisi yapanlar biraz olsun sıkılmalı, biraz olsun insanları suçlar iken daha dikkatli olamalıdır, Kimse kendisini savcı yada hakim yerine koyup karar vermemelidir. Son kararı verecek olan Yüce Türk Mahkemeleri olacaktır. osman özeker (Sonsuzluk)

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 27.07.2008 17:47
Cevap :
Osman Bey, Ne kadar doğru söylemişsiniz. "Kimse kendisini savcı ya da hakim yerine koyup karar vermemelidir. Selamlar... Sevgiler...  28.07.2008 20:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3886
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster