Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
495
 

Medyadan...

Medyadan...
 

Medyadan...


Bu yazımda konu hem Ergenekon hem de medyanın tavrı…

Ergenekon’a Terör Örgütü ünvanı veren medya şirketleri de var, normal bir çete gibi gören şirketler de. İddianame’de yayınlandı. Dava sonuçlandıktan sonra herşey daha da aydınlanacak. Ancak medyanın bölünmesini anlayamıyorum. Daha neticesi belli olmayan bir dava süreci var. Tamam, deliller gün yüzüne çıkarılmalı. Ancak bakış açısı çok farklı.

Mesela geçen gün Sinan Aygün hakkında tutuksuz yargılanması kararlaştırıldıktan sonra her zaman olduğu gibi akşam haber izliyordum. Genelde haber kanallarını tercih ederim. Ancak yine de sıkıldığım zaman diğer kanalları da turlarım. Star Tv’ye takıldım. Uğur Dündar’ın sunduğu haber programını izlemeye başladım. Sn. Dündar, Sinan Aygün’ü övdü övüştürdü. Şimdi, Aygün’le ilgili kesinleşmiş bir karar yok. Tutuksuz olarak yargılanacak. Hatta suçlu bulunursa müebbetle dahi cezalandırılabilir. Peki, o zaman ne olacak? Demek istediğim, herşey sonuçlanmadan böyle yorumlar yapılmamalı.

Delilleri ortaya koymak ve üzerinde tartışmak gayet normal. Elbette suçlamalar olacak. Ancak merak ediyorum, övülüp dağlara sığdırılamayanlar dava sonunda bir ceza alırlarsa medyanın tavrı ne olacak?
Bir de Ali Kırca’nın sunduğu haber programına bakıyordum. Hatırladığım kadarıyla haberin bir bölümünde şöyle bir şey belirtiliyordu:’Ergenekon üyeleri darbeci olarak değil, terörist olarak yargılanacak.’ Direkt böyle belirtilmemiştir muhtemelen, ancak duyduğum cümlelerin ana fikri ve teması bunu yansıtıyordu. Böyle bir düşünce olabilir mi? Eğer gerçekten darbeciyseler, terörist olarak yargılanmalılar. Çünkü o zaman suçları şu olacak:’Anayasal düzeni bozmak.’ Anayasal düzeni bozmanın suçu geçmişte idam olmuştur. Tabii ki büyük araştırmalar yapılır. Kolay kolay verilebilecek bir karar değil. Ancak şimdi en fazla verilebilecek karar: müebbet.

Benim medyada görmek istediğim şey, aslında gayet açık ve net. Darbe girişimi varsa, bunu engelleyenler tebrik edilmeli. Bunu kim engellediyse engelledi. Peki, neden tebrik edilmeli? Bunun cevabı da gayet net. Kim, bu ülkede darbe olmasını ister ki? Ben henüz gencim. Hiç darbe görmedim. Ancak darbeyle ilgili kitap da okudum, film de izledim. Büyüklerimden de dinledim. Hiç mantıklı bir çözüm olmadığı kanaatindeyim. Daha çok ekonomiyle ilgili gelişmeler ilgimi çeker. Bunun ekonomimize zerre kadar faydası var mı?
Sanırım demek istediğim anlaşılmıştır. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermek istemem.

Başka bir makalemde görüşmek dileğiyle…

Saygılar, sevgiler…


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3146
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster