Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
5142
 

Mehmet Akif Ersoy, ölüm yıldönümü

Mehmet Akif Ersoy, ölüm yıldönümü
 

Mehmet Akif Ersoy ve düşündürdükleri

Kaç kişinin aklına gelir bilmiyorum ama ölümünün 71. yılındayız. Allah nur içinde yatırsın, mekânını cennet etsin. Kimden mi bahsediyoruz? Merhum Mehmet Akif ERSOY…

Mehmet Akif, Fatih Medresesi müderrislerinden İpekli Arnavut Tahir Efendi’nin oğludur. 1873 yılında İstanbul’da doğdu, 27 Aralık 1936 yılında aynı kentte vefat etti.

Osmanlılının son zamanlarında yetişmiş bir büyük İslam şairi. Safahat’ı incelerken şairin kendisini okursunuz, yaşarsınız.

Mehmet Akif, Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde ilköğrenimini tamamlayıp, ortaöğrenimini Fatih Merkez Rüştiyesi’nde ve Mekteb-i Mülkiye İdadisi’nde gördü, bir yandan da Fatih Camisi’ndeki derslere giderek Arapça ve Farsça öğrendi. Mülkiye’nin yüksek kısmına geçtiği yıl babası ölüp evleri de yanınca yeni açılan Halkalı Baytar Mektebi’ne girdi. Dört yıl süren öğrenimi sonunda baytarlık (veterinerlik) bölümünü birincilikle bitirdi (1893). Tarım Bakanlığı baytarlık bölümünde memurluk yaptı. Rumeli, Anadolu, Arnavutluk ve Arabistan’da dört yıl kadar görevli olarak bulundu. Bir süre sonra, ek görev olarak, Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebi’nde kitabet dersleri (1906) verdi. 1908’den sonra, arkadaşı Eşref Edip ile birlikte Sırat-ı Müstakim (1908) ve daha sonra Sebil’ür-Reşad (1912) dergilerini çıkardı; bu yıllarda, resmi görevi olan Umur-i Baytariye Müdür Muavinliğinde çalışırken Darülfünun Edebiyat-ı Umumiye müderrisliğine atandı (1908).

İnsan ve insan yaşamına büyük önem veren Mehmet Akif, düşünce ve fikirlerinde hep İslami konulara değinmiştir. Zamanla adı İslam şairi olarak anılacaktır.

Hayat olarak merhum, savaşlara katılmış vatan toprağının asla bölünemez olduğunu vurgulamıştır. Balkan Savaşı’ndan sonra Umur-i Baytariye şubesindeki görevinden (1913), ardından Darülfünun’daki (1914) görevinden ayrıldı. Meşrutiyet’in ilk döneminde, Ziya Gökalp’ın öncülüğüyle başlayan “Türkçülük” akımına karşı, Mısırlı düşünür Muhammed Abduh’un (1849–1905) etkisiyle “İslam Birliği” görüşünü benimsedi. Sırat-ı Müstakim ve Sebil’ür-Reşad’da yayımladığı makaleler, şiirler, çeviriler ve Fatih, Şehzadebaşı, Süleymaniye, Beyazıt camilerinde verdiği vaazlarla (1912) bu ülküyü yaymaya çalıştı. Birinci Dünya Savaşı içinde İtilaf Devletleri’ne karşı Ortadoğu’da bir İslam birliği kurma siyaseti güden Almanya’nın çağrısı üzerine, Harbiye Nezareti’ne bağlı “Teşkilat-ı Mahsusa” tarafından Berlin’e gönderildi (1914), burada Almanların eline esir düşmüş Müslümanlar için kurulan kamplarda incelemelerde bulundu. Dönüşünde yine birkaç ay kadar da Arabistan’a gönderildi, savaş yılları içinde “Babü’l Meşihat”e bağlı olarak kurulan “Darü’l-Hikmeti’l-İslamiye” başkâtipliğine atandı (1918). Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayı Milliye’den yana davranış ve yazılarından dolayı, Darü’l-Hikmeti’l-İslamiye’deki görevinden atıldı (1920). Anadolu’ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Milletvekili olarak görev yaptı (1920–1923); Konya ayaklanmasını önlemek, halka öğüt vermek için Konya’ya gönderildi. Oradan Kastamonu’ya geçti, Nasrullah Camii’nde Sevr Antlaşması’nın iç yüzünü, Kurtuluş Savaşı’nın niteliğini anlatan coşkulu bir vaaz verdi, bu vaaz Diyarbakır’da basılarak (1921) bütün vilayetlere ve cephelere dağıtıldı. Yaşamının bu döneminde “İstiklal Marşı”nı yazdı (1921). Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra İstanbul’a döndü; devlet yönetim sisteminde yapılan değişiklikleri kendi inanç ve anlayışına aykırı gördüğü için Türkiye’den ayrıldı. Mısır’a gitti, Hilvan’a yerleşti, Kahire’deki Camiü’l Mısriyye adlı üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı müderrisliğinde bulundu (1925-1936), bu gönüllü sürgün döneminde siroz hastalığına tutuldu. Hastanede yattı, tedavi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı mezarlığındadır. Mehmet Akif, milletini ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sahip, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebi bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir şairdir. İstiklal Marşı şairi olması bakımından da “Milli Şair” unvanını almıştır. Şairin en büyük eseri Safahat adı altında toplanan şiirleri şu yedi kitaptan oluşmuştur: Safahat (1911), Süleymaniye Kürsüsünde (1912), Hakkın Sesleri (1913), Fatih Kürsüsünde (1914), Hatıralar (1917), Asım (1924), Gölgeler (1933).

Mehmet Akif’i anlamak onu yaşamakla olur, hissetmekle olur.

Mehmet Akif, özgürlük, bağımsızlık demek.

Değerlerimizi koruyalım. Onlar, bizim gerçeklerimiz, atamız, geçmişimiz.

Ne yazık ki O’nun adını yaşatacak hiçbir abidemiz yok.

Ölüm yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde Merhum’a Allah’tan rahmet dilerim.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl

Mehmet Akif ERSOY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok şey yazmaya gerek yok, duyarlılığınıza saygı duyuyor, teşekkür ediyorum; İslam, Türk Halkı ve İstiklal adına.

Gazi Aydın 
 24.12.2007 13:03
Cevap :
bende çok tşk ederim. amacım MEHMET AKİF gibi değerlerin unutulmaması. aslında çok yazacak konu var MEHMET AKİF ERSOY hakkında ama bazı durumlar el vermiyor . saygı ile  24.12.2007 18:41
 

Yüreğine sağlık...Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 24.12.2007 13:01
Cevap :
ilginize çok tşk ederim. aslında MEHMET AKİF ERSOY o kadar çok yazacak şey var ki bazı durumlar el vermiyor yazmaya. bir de bizim milletimiz MEHMET EKİF'in neden mısıra gittiğini bilse!.... saygı ile  24.12.2007 18:43
 

Büyük Milli şairimiz M. Akif Ersoy'u anmamızı hatırlamamızı sağladığınız için teşekkür ederim. Böyle insanların sık sık hatırlanmaması, sanki unutturulmaya çalışılması gibi geliyor insana. Kendisinin manevi şahsiyetine saygılarımı sunarken Allahtan da Rahmet dilerim. Selam ve saygılar.

akar 
 24.12.2007 12:22
Cevap :
ilginize çok tşk ederim. amacımız MEHMET AKİF' leri unutmamak. onları yaşayabilmek. umarım yeni nesil hiç unutmaz... saygı ile  24.12.2007 18:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 841
Kayıt tarihi
: 17.11.07
 
 

1975 Samsun doğumluyum. İlk orta ve liseyi Samsun'da okudum. İleri düşüncedeki tüm fikir değerlerine..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster