Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2364
 

Mehmet Ali Birand (1941 - 2013) Kürt milliyetçisi aydın...

Mehmet Ali Birand (1941 - 2013) Kürt milliyetçisi aydın...
 

Mehmet Ali BİRAND (1941 – 2013) Kürt Milliyetçisi Aydın,…..

Mehmet Ali BİRAND tarihteki yerini iki önemli özelliği olan Modern Türk Medyası’nda duayen Kürt Milliyetçisi Aydın olarak yer alacaktır.

Mehmet Ali BİRAND yeni yılda 02 Ocak’tan son nefesini verdiği 17 Ocak 2013 tarihli Posta Gazetesi’ndeki tüm köşe yazılarında Kürt Sorunu, PKK Terörü, Terör Örgütü Başı Abdullah ÖCALAN ve katledilen PKK’lı üç terörist bayan üzerine yoğunlaşmıştır.

BİRAND, CNN ekranlarında Enver AYSEVER ile yaptığı son söyleşisinde: “Ben asimile olmuş bir Kürdüm, kendimi Kürt hissetmiyorum ama onların sorunlarını, onlardan daha iyi benimsiyorum.” sözleriyle ‘Kürt kimliği’ni ‘deklare’ etmiştir.

Af gelirse ÖCALAN için parti lideri olur diyen BİRAND, Yasar ARAFAT ve Şimon PEREZ’i örnek göstererek; ‘Onlar da terörist ÖCALAN da terörist, onlar da adam öldürdü.’ sözleriyle ÖCALAN’ı savunmuştur.

Ayrıca Mehmet Ali BİRAND, ‘ÖCALAN’ın Meclis’e girebileceğini’ de vurgulamıştır.

Gazetecilik/Televizyonculuk yaşamı boyunca ‘Kürt Sorunu’ ve ‘PKK Terörü’ konularını derinliğine irdelemiş, öncelikli haber kaynağı ve yorumu yapmıştır.

BİRAND’ın, yaptığı araştırma, söyleşi ve haber programlarında ‘objektif gazetecilik,’ ‘haberi kaynağından almak’ ‘BİRAND ilkelerinin’ vazgeçilemez unsurlarını oluşturmuştur.

BİRAND köşe yazılarında terörist başı Abdullah ÖCALAN’ın varlığı olmadan ‘Kürt Sorunu’ ve ‘PKK Terörü’ne çözüm üretmenin olanaksız olduğunu vurgulamıştır.

‘Terör Örgütü Başı’ ÖCALAN’a‘sıradan bir mahkum değildir’ ifadesini ‘Kürt Milliyetçisi’ bir ‘entelektüel’ olan Mehmet Ali BİRAND’tan başka kim kullanabilir ki?

Türk Medyası’nda ‘ÖCALAN’ı Kürt Sorunu’nun bir simgesi, bir bayrağı’ gibi gören anlayışın sahibi ‘Kürt Milliyetçisi’ olan Gazeteci Mehmet Ali BİRAND’tan başkası değildir.

İşte bu tümcelerin sahibi Mehmet Ali BİRAND, Kürt Sorunu/PKK Terörü’nün tek çözüm anahtarı olarak umursadığı ÖCALAN içinaramızdan ayrılmadan bir gün önce15 Ocak 2013 tarihli köşe yazısında: ‘sıradan bir mahkum değildir’ ifadesi ile ‘objektif gazeteciliğin’ sınırlarını zorluyor, ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirimi’ni ihlal ediyordu.

‘Hukuk,' toplumsal barışı ve refahı sağlayan bir enstrüman olarak; farklı gerekçelerle müdahale edilmemesinin asgari bir insanlık görevi olduğunun Mehmet Ali BİRAND da bilincine varmıştır.                                                                   

Buna rağmen, ‘barış gönüllüsü,’ ‘demokrasi havarisi’ ‘Kürt Milliyetçisi’ Mehmet Ali BİRAND ana taraftan Türk, baba taraftan Kürt kimliğinin içgüdüsü ile tek hedefi Türk/Kürt Toplumsal Barışı’nı sağlamak amacıyla bireysel ilkelerinden ve toplumsal normlardan ödün vermekte hiçbir sakınca görmemiştir.

Ruhun şad olsun, seni saygı ile anıyoruz…

19.01.2013

Meltem Şahin bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugün Türkiye'deki bir kısım yazar, çizer ve aydınların gerçek yüzleri bu yazınızdan daha güzel anlatılamazdı.Sevgi ve selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 20.01.2013 13:11
Cevap :
Övgü ve katkınız için teşekkür ederim. Esen kalın,selamlar,  25.01.2013 4:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 872
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster